Domáce Koronavírus Politika Spoločnosť

Pokazili sme si to. Matovič avizuje prísnejšie opatrenia, vinu hádže na ľudí

Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Pokazili sme si to. Štatistiky počtu infikovaných novým koronavírusom aj naďalej vzrastajú. Dnes zaznamenali rekord – pribudlo 419 nových pozitívnych prípadov. Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) za tým vidí prístup ľudí. Tých skritizoval za egoizmus, nezodpovednosť a ľahkovážnosť. Avizoval preto, že bude žiadať oveľa prísnejšie pravidlá, ktoré budú znamenať koniec slobody. 

 

Aktualizované 15:40 o status premiéra

O novom rekorde v počte nových nakazených informoval premiér cez sociálnu sieť Facebook. “Nerozvážnosť, ľahkovážnosť a egoizmus zvíťazili. Neustále útoky, spochybňovanie nebezpečnosti Covidu, teatrálne ignorovanie opatrení, vysmievanie sa z tých, ktorí ich dodržujú … priniesli svoje výsledky. Výsledky ´boja za slobodu´, ktorý teraz slobodu zoberie všetkým,” napísal Matovič v statuse.

Ako dodal, v ľuďoch sa veľmi sklamal. Dôvodom je podľa neho to, že ešte nedávno bojoval za jemnejšie pravidlá pre svadby a hromadné kultúrne a športové podujatia, ktoré chceli odborníci vo veľkom obmedziť. “Veril som, že ľudia si budú väčšiu slobodu vážiť a budú sa správať rozumne. Evidentne sme zodpovednosť vo vlastných rukách neuniesli,” konštatoval s tým, že sloboda bez pravidiel vedie k anarchii. Podľa slov premiéra sme na jej začiatku. “Počet pozitívnych prípadov raketovo rastie a keď si niekto myslí, že dovolím, aby nezodpovední ignoranti ohrozovali naďalej nevinných ľudí, tak nehrozí,” uzavrel.

 

Zdroj: Facebook / Igor Matovic

Rokovanie konzília aj Pandemickej komisie

Vo štvrtok sa témou nových opatrení zaoberalo konzílium epidemiológov. Tie má dnes následne ešte schváliť Pandemická komisia, ktorá následne navrhované opatrenia predostrie vláde.

Pandemická komisia pred dvomi týždňami navrhla, aby sa radikálne sprísnili opatrenia od 1. októbra. Voči novým pravidlám sa ale vzniesla vlna kritiky. Dôvodom boli okresané počty ľudí na hromadných podujatiach – svadbách, kultúrnych a športových podujatiach. Premiér sa vtedy postavil na stranu nespokojných ľudí a presadil miernejšiu verziu opatrení. Viac ste sa mohli dočítať TU a TU.

Premiér po viac ako štyroch hodinách rokovania Pandemickej komisie cez sociálnu sieť uviedol, že ide o najdôležitejšie rokovanie od začiatku pandémie. “Situácia je mimoriadne vážna a odvážne ochranné opatrenia musia byť prijaté,” avizoval. Podľa informácií Glob.sk by sa malo v pondelok konať aj rokovanie Ústredného krízového štábu, kde sa budú prijímať navrhnuté pravidlá a opatrenia.

Svadba aj domov sociálnych služieb 

Za stredu pribudli nové prípady aj v domove sociálnych služieb v obci Klížska Nemá, kde pozitívne testovali 56 klientov a zamestnancov. Rovnako evidujú nakazených aj zo svadby v Bardejovských kúpeľoch, kde sa z takmer 100 hostí už 16 nakazilo. V karanténe je v súčasnosti aj minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO), ktorý prišiel do kontaktu s pozitívne testovaným. Ako uviedol, necíti sa byť ani úplne zdravý.

Mohlo by vás zaujímať