Domáce Politika Spoločnosť Koronavírus Top

Ľudia sa búria kvôli svadbám do 30 hostí. Spisujú petíciu a na vládu majú požiadavky

Ilustračná foto. Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Návrh, aby sa svadby skresali na maximálne 30 ľudí, spôsobil obrovský rozruch. Ľudia – či už snúbenci, ktorí si chystajú svadbu, muzikanti, dodávatelia, či svadobní hostia – žiadajú vládu, aby prehodnotila svoj nápad. Spisujú preto petíciu, pod ktorou každým dňom pribúdajú tisícky podpisov. Odmietajú totiž, aby museli rušiť, či opätovne presúvať svoj deň D. Ministerstvo zdravotníctva však na to má iný pohľad. 

 

Petíciu za zachovanie svadieb do 150 ľudí iniciovala Barbora Križanová, ktorá rieši rovnaký problém, ako viaceré nevesty. Odmieta totiž, aby musela rušiť svadbu pre navrhnuté opatrenie, ktoré by síce svadby povolilo, ale len s minimálnym počtom hostí. Rovnako nechce, aby si musela vyberať, ktorých hostí pozve, a ktorým bude musieť povedať nepríjemnú správu. “Máme za to, že za dodržaní určitých nariadení (častá dezinfekcia priestorov, dezinfekcia rúk, prekrytie horných dýchacích ciest počas sobáša, …) dokážeme zmenšiť riziko prenosu nákazy. Ďalej uvádzame ako dôvod fakt, že na svadbe sa zúčastňujú rodinní príslušníci a priatelia, ktorí sú v kontakte aj v bežné dni. V neposlednom rade sa nám budúcim manželom, manželkám a svadobným dodávateľom nepáči, že prichádzame kvôli takýmto nariadeniam o nemalé peniaze a v konečnom dôsledku aj o prácu, čo spôsobuje, že sa dostávame do zlej životnej situácie,” vysvetľuje svoj zámer na stránke peticie.com. Žiadajú len jediné – aby svadby, ktoré tak dlho plánovali, povolili maximálne pre 150 osôb, prípadne pre 100 ľudí. Pod petíciou sa strhla búrlivá diskusia, kde podpisujúci vysvetlili, prečo sa rozhodli zapojiť.

 

Ilustračná foto. Zdroj: pixabay.com

“Podpisujem lebo mám svadbu 31.10., do ktorej sme investovali nemalé peniaze, ktoré nám v prípade obmedzení nikto nevráti,” píše Monika z Trnavy. “Podpisujem, lebo svadbu sme už raz presunuli a druhý krát to už robiť nebudeme,” uviedla Jana z Liptovského Mikuláša. “Podpisujem, pretože svoju svadbu prekladám už tretíkrát !!! A ani najbližšia rodina sa nezmestí do 30 osôb,” dodáva Mária z Plaveckého Štvrtka. “Podpisujem lebo do svadby sme dali už 3 000 eur, ktoré mi nikto nevráti,” hnevá sa Juraj z Bratislavy. “Organizátori svadieb a tiež ich majitelia prichádzajú o svoje príjmy a tak sa dostávajú do zlej životnej situácie. Na svadbách ako aj oslavách sa stretávajú vždy blízki ľudia a rodina a nikto iný. Keď chcete zrušiť svadby, zrušte najskôr diskotéky, na ktorých sú ľudia nie z jedného mesta, ani blízka rodina, ale ľudia z rôznych kútov Slovenska,” navrhuje Andrea z Dlhého Pola. Takýchto komentárov sú pod petíciou stovky, ba až tisíce.

Ministerstvo má na to iný pohľad

Petícia vznikla krátko po tom, ako Pandemická komisia v piatok 11. septembra predstavila navrhované opatrenia. Do dnešného dňa ju podpísalo vyše 25,5-tisíc osôb. Počet signatárov sa však každou minútou mení, denne ju podpíše aj vyše 3-tisíc ľudí. Svadbu organizuje aj samotná iniciátorka petície. “Mám sa vydávať 3. októbra, svadba bude v okrese Krupina a máme plánovaných 70-80 hostí. Medzi hosťami máme 2 starších ľudí ( 63 rokov ) rozhodnutie, či prídu, nechávam len a len na nich. Či sa bojím nákazy? Klamala by som, ak by som povedala, že mi je to ľahostajné.  Ale všetci chodíme do práce, na nakúpy, k lekárom, na poštu a nakaziť sa môžeme hocikde. Sme rodina a blízki priatelia, a verím, že za dodržaní prísnej hygieny sa k nám nákaza nedostane. Rozhodnutie nechávam na kompetentných, avšak žiadame aspoň 100 ľudí, s tým, že zabezpečíme pravidelnú dezinfekciu dotykových plôch a dostatočné vetranie,” uviedla pre Glob.sk.

 

Ľudia odmietajú svadby rušiť. Zdroj: pixabay.com

Glob.sk oslovil aj ministerstvo zdravotníctva. To vysvetlilo, že opatrenia robia z dôvodu ochrany zdravia občanov. “Maximálny počet 30 ľudí je nastavený z dôvodu zabránenia šírenia ochorenia COVID-19. Na Slovensku situáciu zvládame veľmi dobre, naším cieľom je ochrániť zdravie Slovákov. Z hľadiska petície možno skonštatovať, že každým názorom sa na ministerstve zdravotníctva zaoberáme,” uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. Ako však dodala, problematika svadieb, stužkových slávností a plesov je stále na stole a kompetentní sa touto témou musia ešte zaoberať. “Naším spoločným cieľom je nastoliť také riešenie, ktoré umožňuje realizáciu svadieb, no zároveň ochráni zdravie ľudí pred možným nekontrolovateľným šírením ochorenia COVID-19,” uzavrela.

To, že schválenie opatrení ohľadne svadieb, stužkových a plesov, bude ťažký oriešok, priznal na sociálnej sieti aj premiér Igor Matovič (OĽANO). Napísal, že rád by nevestám pomohol, ale nevie ako. “Neklamme si – na svadbách nikto rúška nenosí (viem, o čom hovorím). Preto je to z objektívneho pohľadu rizika veľký problém,” vysvetlil. Ľudí preto žiada o pomoc s návrhom, ako z tejto situácie von. Tí mu ich do komentárov pridávajú viacero.

 

Ilustračná foto. Zdroj: pixabay.com

Problémy pre opatrenia

Návrh, aby sa svadby od 1. októbra konali do 30 ľudí, prezentovala Pandemická komisia a konzílium odborníkov ešte minulý týždeň. Okrem toho navrhli, aby sa nemohli organizovať hromadné podujatia v prevádzkach verejného stravovania – to znamená rodinné oslavy, diskotéky, a podobne. Tiež konštatovali, že by bolo dobré, aby sa od 1. októbra konali iba hromadné podujatia do 100 osôb v exteriéri a do 50 ľudí v interiéri. Tento zámer im však cez Ústredný krízový štáb neprešiel. Pre kultúrne a športové podujatia, pri ktorých sa sedí, budú platiť súčasné pravidlá. Avšak, v Bratislavskom kraji od pondelka 14. septembra platia už sprísnené opatrenia, ktoré sa dotkli aj hromadných podujatí a svadieb. V prípade podujatí platí, že sa ich môže zúčastniť maximálne 50 ľudí v interiéri a 100 osôb v exteriéri. Svadby sa môže zúčastniť iba 30 hostí. Dôvodom je zhoršujúca sa epidemiologická situácia v kraji.

Proti návrhu Pandemickej komisie sa postavili aj viacerí koaliční poslanci. Tí adresovali hlavnému hygienikovi Jánovi Mikasovi a regionálnemu hygienikovi z Bratislavy Stanislavovi Dubovi list, v ktorom oboch vyzývajú na ich prehodnotenie. Opatrenie podľa nich môže byť dokonca protiústavné. Viac ste sa mohli dočítať TU.

Mohlo by vás zaujímať