Regióny Domáce Top

Druhá vlna pritvrdzuje. V Trenčianskom kraji si už vyžiadala radikálny krok

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Počty nakazených rapídne stúpajú, napriek tomu si však ľudia z koronavírusu nerobia tak ťažkú hlavu, ako tomu bolo počas prvej vlny. Druhá vlna nákazy je tu a aj keď konzílium odborníkov neplánuje zaviesť žiadne väčšie opatrenia, epidemiologická situácia v Trenčianskom kraji nie je priaznivá. Konať tu tak chcú na vlastnú päsť. Opatrenia vo viacerých okresoch sprísnili, dotklo sa to najmä hromadných podujatí. Ide o prvý vážny signál spomedzi regiónov, ktorý svedčí o tom, že situácia sa zhoršuje. 

 

Pred vyše týždňom informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) o tom, že na Slovensku už máme druhú vlnu koronavírusu, pričom sa očakáva, že bude horšia, ako tá prvá. Odborníci po dlhom čase zasadli a rozhodli, že žiadne väčšie opatrenia sa nateraz prijímať nebudú. Nechcú totiž stresovať ľudí počas letných dovoleniek. Prišli však s riešením, podľa ktorého bude epidemiologická situácia a postupné prijímanie opatrení závisieť od tzv. semaforu – zelenej, oranžovej a červenej fázy. V súčasnosti sme stále v zelenej.

Minister zdravotníctva neprijatie opatrení, akých sme boli svedkami na jar, odôvodnil zodpovednosťou ľudí a tým, že vedia, čo majú robiť. Avšak, napriek druhej vlne je vidieť, že ľudia sa pred koronavírusom už nezamykajú doma tak, ako tomu bolo počas prvej vlny. Ulice, obchodné centrá a rôzne atrakcie po celom Slovensku praskajú vo švíkoch. Okrem toho, ľahostajnejšie im je aj nosenie rúšok a dezinfikovanie si rúk. Nie je nič nezvyčajné, že na miestach, kde by sa mali nosiť rúška (interiéri, reštaurácie, či MHD), sa nájdu aj takí, ktorí ich na tvári nemajú, alebo ich majú nasadené nesprávne.

V obmedzených počtoch

Medzi zmeny, ktoré nás v najbližších týždňoch čakajú, patrí aj obmedzenie počtu ľudí na hromadných a športových podujatiach. To bude platiť od 1. septembra do 1. októbra, pričom športové podujatia nad 1 000 osôb sa nebudú konať. Interiérové hromadné podujatia nad 500 ľudí budú tiež zakázané, ostatné s prekrytím dýchacích ciest. V septembri sa neodporúča organizovanie žiadnych hromadných športových podujatí.

 

Zdroj: FB / Martin Klus

Koronavírus sa dotkne aj začiatku nového školského roka. Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) informoval o viacerých opatreniach, ktoré sa budú musieť dodržiavať, ako napríklad nosenie rúšok v triedach pre starších žiakov. Okrem toho vyzval vysoké školy a univerzity, aby posunuli začiatok akademického roka aspoň na 28. septembra. Viaceré tak však neurobia. Študenti sa začnú vzdelávať už zväčša o týždeň skôr, teda od 21. septembra.

Trenčiansky kraj koná sám

V polovici týždňa predstúpil pred verejnosť predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška (Smer-SD). Informoval o tom, že vzhľadom na nepriaznivú a neustále sa zhoršujúcu epidemiologickú situáciu sa rozhodli vziať situáciu do vlastných rúk. Zaviedli viaceré opatrenia, ktoré by mali platiť minimálne do konca augusta. Všetko bude závisieť od aktuálnej epidemiologickej situácie. Ich cieľom je ochrániť zdravie obyvateľov kraja, zamedziť šíreniu ochorenia COVID-19 a vzniku nových ohnísk,” povedal Baška spolu so zástupcami Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trenčíne. Opatrenia platné pre okresy Trenčín, Bánovce nad Bebravou, Nové Mesto nad Váhom a Prievidza sa týkajú zákazu:

  • návštev v nemocniciach
  • návštev v zariadeniach sociálnej starostlivosti (pobytová forma),
  • organizácie hromadných podujatí nad 500 účastníkov v exteriéri (vrátane športových podujatí),
  • organizácie hromadných podujatí nad 250 účastníkov v interiéri,
  • poskytovania občerstvenia (pokrmov a nápojov) pri hromadných podujatiach,
  • všetkých interiérových podujatí po 23.00 h (s výnimkou svadieb),
  • obmedzenie kapacity plavární a kúpalísk na 50%

Ďalej sa neodporúča organizovanie rodinných osláv a podujatí, na ktorom sa stretáva veľké množstvo ľudí, či cestovanie do rizikových krajín a regiónov. “Pre firmy a výrobné prevádzky sa odporúča vypracovať krízový plán (výrobné prevádzky, firmy), dodržiavať všetky opatrenia vydané RÚVZ pre prevádzky, či prijať také opatrenia, aby sa minimalizovala možnosť šírenia vírusu pri organizovaní cirkevných akcií,” uviedol Baška. Pre ohrozené skupiny ľudí sa odporúča nezúčastňovať sa hromadných podujatí, prípadne organizovať hromadné podujatia za ich účasti.

 

Jedným z opatrení je aj zákaz návštev v nemocniciach. Zdroj: TSK

Spomínané opatrenia výrazne ovplyvnili viaceré podujatia. Napríklad, maratón MTBiker sa rozhodli organizátori zrušiť. “No je to veru zvláštna doba a po tom, čo si to odniesla jar a začiatok sezóny, stále nie je koniec. Vzhľadom na vývoj situácie v trenčianskom kraji sme sa rozhodli MTBIKER Novodubnický maratón nakoniec zrušiť,” informovali s tým, že tí, čo si kúpili vstupné, si ho môžu presunúť na budúci rok, alebo požiadať o vrátenie peňazí. Svoje štartovné tiež môžu v plnej výške venovať organizátorom maratónu na podporu už realizovaných aktivít spojených s jeho prípravou.

Bratislava má vlastný signalizačný systém

Trenčiansky kraj je v súčasnosti jediným, kde sa jeho predstavitelia rozhodli sprísniť opatrenia. To, že by sa tak mohlo stať, avizoval už minulý týždeň po rokovaní konzília Krajčí. Zhoršujúca sa situácia je aj v Bratislavskom kraji, kde bolo v stredu najviac nakazených zo všetkých regiónov. Magistrát hlavného mesta už dávnejšie avizoval spustenie epidemiologického semaforu. Podľa hovorkyne magistrátu Kataríny Rajčanovej je hlavné mesto naďalej v zelenej fáze a epidemiologickú situáciu vyhodnocujú denne na základe štyroch ukazovateľov:

  • efektívne časovo závislé reprodukčné číslo – vyjadruje počet osôb, ktoré v priemere
    aktuálne nakazí jeden infikovaný človek,
  •  pri výpočte zohľadňujeme napr. do akej miery sa aktuálne nosia rúška, alebo či
    sa uskutočňujú masové podujatia. Toto číslo sa zo dňa na deň môže meniť,
  • aktuálna prevalencia – ide o počet aktívne chorých resp. laboratórne potvrdených
    prípadov ochorenia na COVID-19
  • stav nemocničných kapacít
  • super-šírenie v populácii – udalosť, pri ktorej sa nakazia minimálne piati ďalší ľudia.
    Najväčší potenciál na superšírenie majú preplnené uzavreté miesta (diskotéky, konferencie,
    zhromaždenia, oslavy…). V Bratislave sa takáto udalosť posledné mesiace neeviduje.

Samotný semafor sa delí na päť fáz – bielu (žiadny nový nakazený za 7 dní), zelenú (denné monitorovanie), oranžovú (prijímanie prvých opatrení na ochranu seniorov), červenú (opatrenia celomestského významu, obmedzenie plánovaných hromadných podujatí) a čiernu fázu (odporúčané výrazné minimalizovanie pohybu ľudí).

Zdroj: bratislava.sk

Mohlo by vás zaujímať