Domáce Koronavírus Regióny Top

AKTUÁLNE Epidemiologická situácia v Bratislave nie je dobrá. Magistrát pritvrdzuje

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Súčasná epidemiologická situácia v hlavnom meste nie je priaznivá. Čísla pozitívne testovaných v Bratislave každým dňom rapídne stúpajú a kompetentní sa na odporúčanie epidemiológov rozhodli zmeniť farbu na semafore na červenú. Pre obyvateľov hlavného mesta by to malo znamenať mnoho obmedzení. Informoval o tom samotný magistrát pod vedením primátora Matúša Valla.

 

Aktualizované 17:45 o informácie z Pezinka

Aktualizované 17:15 o štatistiky a stanovisko Adama Berku

Samotný COVID semafor spustilo hlavné mesto zhruba pred dvomi týždňami. Napriek stúpajúcim číslam za posledný týždeň nijak výraznejšie nekonali, až na dnešný deň. Samotný semafor sa delí na päť fáz vzhľadom na vývoj epidemiologickej situácie. Bratislava je teraz v druhej najhoršej farbe. Prechod zo zelenej na červenú farbu bude mať na Bratislavčanov a Bratislavčanky viacero dopadov. „Uvedomujeme si, že prísnejšie protiepidemiologické opatrenia majú dopady na bežné životy obyvateliek a obyvateľov mesta a neberieme ich preto na ľahkú váhu. Práve preto robí mesto rozhodnutia až na základe odborného posúdenia objektívnych dát, aby sme nezavádzali opatrenia, pokiaľ skutočne nie sú potrebné a aby sme zároveň nepremeškali obdobie, keď rast pandémie ešte ovplyvniť vieme. Dáta z posledných dní potvrdili, že epidemiologická situácia sa v Bratislave zhoršila a dva zo sledovaných ukazovateľov sa už dostali do červenej fázy,“ vysvetlila hovorkyňa magistrátu Katarína Rajčanová.

Avšak, ako dodala, mesto môže konať iba v rámci svojich kompetencií – to znamená, že môže vydávať odporúčania, ale nemôže rušiť hromadné podujatia, ktoré neorganizuje. Rovnako tak nemôže zatvárať prevádzky. Tieto kompetencie má vo svojej pôsobnosti iba Úrad verejného zdravotníctva a vláda. Naďalej preto napriek zmene farby na COVID semafore platia opatrenia hlavného hygienika Jána Mikasa. Tie umožňujú pri dodržaní epidemiologických opatrení aj organizovanie hromadných podujatí. „Neznamená to ale, že takéto hromadné podujatia, najmä v interiéri, sú bez rizík. Práve hromadné podujatia predstavujú počas zhoršujúcej sa situácie zvýšené riziko superšírenia nákazy a ak ich hlavný hygienik neobmedzí, je kľúčové, aby sme sa na týchto podujatiach správali obzvlášť zodpovedne. Odborníci považujú za najrizikovejšie vnútorné priestory, kde sa zhromažďuje väčší počet ľudí, je prítomný alkohol a vykonávajú sa aktivity, pri ktorých je dodržiavanie bezpečných odstupov zložité, ako napríklad oslavy, koncerty, svadby, párty,“ vysvetlili z magistrátu. Z dôvodu zhoršenia epidemiologickej situácie sa mesto rozhodlo presunúť podujatie „100 rokov volebného práva žien“ na online priestoru. Toto podujatie magistrát organizuje spolu s americkou ambasádou. To znamená, že podujatie sa bude konať bez živého publika.

Zdroj: bratislava.sk

Výzva obyvateľom

„Je pochopiteľné, že počas letných mesiacov, odkedy ustúpila prvá vlna pandémie, mnohí z nás poľavili aj pri dodržiavaní protiepidemických opatrení. Teraz, keď sa Bratislava dostala do červenej fázy, je ale kľúčové, aby sme tieto opatrenia opäť začali brať vážne a dodržiavali ich. Potrebujeme chrániť našich najzraniteľnejších obyvateľov a tiež dostupnosť našich zdravotníckych zariadení pre tých, ktorí odbornú zdravotnú starostlivosť potrebovať budú,“ konštatovali z magistrátu. Mesto sa preto rozhodlo urobiť také opatrenia, ktoré ochránia najzraniteľnejšie skupiny ľudí – seniorov a seniorky. A to napríklad posilnením informačných preventívnych kampaní, bezplatnou Senior linkou, ale takisto zintenzívnením komunikácie s verejnými a neverejnými poskytovateľmi sociálnych služieb v zariadeniach pre seniorov a pre ľudí bez domova na území hlavného mesta.

„Vzhľadom na veľké riziká spojené s možnosťou kolektívneho rozšírenia nového koronavírusu v zariadeniach sociálnych služieb zavádzame dočasne sprísnený režim v zariadeniach pre seniorov a zariadeniach opatrovateľskej služby v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta, a to s platnosťou najskôr od 2. septembra 2020. Epidemiologickú situáciu aj situáciu v týchto zariadeniach budeme denne sledovať a opatrenia vzhľadom na nové zistenia prípadne aktualizovať,“ uviedli. Sprísnený režim v skratke znamená, že mesto zabezpečí pravidelnú dodávku ochranných pomôcok a dezinfekcie do seniorcentier, dočasné obmedzenie návštev v 4 zariadeniach pre seniorov (Gerium, Archa, Petržalský dom seniorov, Domov jesene života), posilnenie technického zabezpečenia na nepriamy kontakt klientov s rodinami, príprava izolačných priesotov v prípade, ak sa v niektorom centre objaví pozitívne testovaný klient či zamestnanec. A príprava testovania kľúčových zamestnancov.

Riziková Bratislava

Epidemiologická situácia v hlavnom meste za posledný týždeň pozitívna nebola. Od 15. augusta do dnes pribudlo iba v okrese Bratislava takmer 200 nových prípadov. Za Bratislavský kraj ich epidemiológovia evidujú takmer 250. Medzi nakazenými je aj poslanec mestského zastupiteľstva Adam Berka (Team Vallo). Ten prostredníctvom sociálnej sieti upozornil, že sa koncom minulého týždňa pohyboval po viacerých bratislavských podnikoch. “Konkrétne bol som v Bukowskom 13.8., vo WAXe 13.8. na hiphope, v Luna bare piatok 14.8., v Baudelaire bare 13., 14.8., rozprával som sa s ľuďmi na ulici, tancoval v uzatvorených priestoroch Luny, a v sobotu som šiel na Flaam fest do Nitry,” konkretizoval Berka. Po objavení sa príznakov sa rozhodol ísť na test. Keď mu však po registrácii na stránke korona.gov.sk termín neprišiel, rozhodol sa ísť bez objednania na bratislavské Kramáre. Po viac ako dvoch dňoch zistil, že ma koronavírus.

Vývoj koronavírusu od 15.-24.8. Zdroj: korona.gov.sk

Všetkým, ktorí sa pohybovali po rovnakých baroch, ako on, odporučil ísť sa otestovať, čo spôsobilo obrovský nápor ľudí. Ako informovali z Univerzitnej nemocnice Bratislava, testujú iba tých, ktorí majú objednaní termín a prídu s tzv. COVID passom, alebo tých, ktorí majú bezprostredné príznaky. “Uvedomujem si, že keby som ostal sedieť doma a nešiel by som medzi ľudí, znížim riziko. Ak by ste sa však prešli minulý týždeň po centre mesta, videli by ste davy ľudí. Bola tropická noc a ľudia sedeli aj tam, kde to nie je bežné – vo všetkých parkoch, na všetkých námestiach… Nemyslel som si, že riskujem, a v prípade, že som riskoval, tak riskovalo stotisíc ďalších ľudí,” uviedol v rozhovore pre Denník N.

To, že sa poslanec za Staré Mesto nesprával tak, ako sa odporúča na základe epidemiologických opatrení, kritizoval aj samotný magistrát. “Dohodol som sa s kolegami, že sa k tejto téme už nebudem vyjadrovať. A to preto, že som žiaľ aj svojimi reakciami živil túto tému. Veľmi rád by som sa s Vami o tejto situácii porozprával, ale v tejto situácii radšej nie,” uviedol Berka pre Glob.sk. K tomu, či plánuje vyvodiť osobnú zodpovednosť, sa nevyjadril.

Zdroj: FB / Havran Michal

Problém v Pezinku

Jedna zo zamestnankýň kancelárie primátora mesta Pezinok mala pozitívny test na nový koronavírus. Mesto zrealizovalo všetky kroky a opatrenia, aby ochránilo ostatných zamestnancov. Informuje o tom Pezinok na svojej webovej stránke. Mesto zdôrazňuje, že v čase, keď sa zamestnankyňa dozvedela výsledok testu, bola tretí deň mimo pracoviska. Pripomína, že kancelária primátora sídli v samostatnej budove Starej radnice v Pezinku, preto mesto vylúčilo akýkoľvek kontakt so zamestnancami Mestského úradu Pezinok. Do kontaktu s pozitívne testovanou ženou prišli dvaja zamestnanci kancelárie, ktorí boli následne testovaní. Obaja mali negatívny test na ochorenie COVID-19.

“Z dôvodu opatrnosti však zostávajú aj v nasledujúcich dňoch v domácej karanténe. Zdôrazňujeme, že v prípade oboch zamestnancov sme okamžite po zistení pozitívneho výsledku testu ich kolegyne zamedzili akémukoľvek ich kontaktu s ostatnými zamestnancami a občanmi,” tvrdí mesto. V radnici sa každý deň vykonáva dezinfekcia priestorov. Hianik je tiež v kontakte s regionálnym hygienikom a lekármi. Primátor pred niekoľkými týždňami zaslal list všetkým zamestnancom a mestským organizáciám, v ktorom ich požiadal o dodržanie hygienických opatrení.

Mohlo by vás zaujímať