Domáce Spoločnosť Koronavírus Top

Odborníci rozhodli. Pre ľudí majú viaceré novinky, týkajú sa svadieb a cestovania

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Situácia s koronavírusom sa zhoršuje. Prípady vo veľkom stúpajú nielen v okolitých krajinách, ale aj na Slovensku a preto sa odborníci rozhodli konať. Pre ľudí majú viaceré novinky. Týkajú sa cestovania k našim susedom, ale aj rizikových regiónov, či odporúčaní a nových opatrení. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) priznal, že situácia na Slovensku sa naďalej zhoršuje a je potrebné zaviesť isté pravidlá.

 

Krajčí poukázal na to, že situácia na Slovensku je horšia, ako pred týždňom. Červená je po novom celá Bratislava, ale aj Nitra, Tvrdošín, Michalovce a Stará Ľubovňa. V oranžovej zóne je 12 okresov, medzi nimi napríklad Senec, Pezinok, ale aj Šaľa či Liptovský Mikuláš, Prešov, alebo Sabinov. “Počty infikovaných nám prudko rastú, takéto čísla sme nemali ani v prvej vlne. Druhú vlnu spúšťajú najmä sociálne kontakty mladých ľudí, ktorí boli na diskotékách, v táboroch, nočných baroch,” vysvetlil Krajčí.

Okresy na Slovensku podľa COVID semaforu. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Infektológ Pavol Jarčuška, ktorý je členom Pandemickej komisie, informoval o tom, že najkritickejšia situácia je v michalovskej nemocnici. Osemnástim pacientom je v súčasnosti podávaný liek Remdesivir. Menil sa aj zoznam rizikových regiónoch v okolitých štátoch, a to:

  • Rakúsko: Viedeň, Tirolsko, Vorarlberg
  • Česko: Praha, Stredočeský kraj, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Vysočina, Kralovehradecký kraj, Liberecký kraj,
    Pardubický kraj, Plzenský kraj
  • Maďarsko: Budapešť, Fejér, Hajdú-
    Bihar, Pest
  • Poľsko: Malopoľské vojvodstvo
  • Slovensko: Bratislavský kraj
  • Bulharsko: Blagoevgrad, Dobrich, Smolyan
  • Taliansko: Campania, Liguria, Sardínia,
    Trento
  •  Spojené kráľovstvo:
  • Anglicko: North East, North West, West
    Midlands, Yorkshire and the Humber
  • Severné Írsko
  • Škótsko: Greater Glasgow And Clyde
  • Wales: Aneurin Bevan, CwmTaf
  • Írsko: Dublin, Mid-West
  • Švédsko: Hallands Lan
  • Dánsko: Hovedstaden
  • Estónsko: Ida-Viru Maakond, Võru Maakond
  • Litva: Tauragės Apskritis
Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva

Nové opatrenia

Pandemická komisia vlády odporúča Ústrednému krízovému štábu uzatvorenie hraníc s Ukrajinou, ale aj to, aby sa Česko stalo rizikovou krajinou.  Navrhujú aj to, aby sa medzi krajiny s nepriaznivou prognózou pridali Maďarsko a Rakúsko. Novými menej rizikovými krajinami by sa mohli stať Švédsko, Bulharsko a Kanada. “Riziko cestovania do susedných krajín je veľké. Prosím, necestujte,” vyzval ľudí Krajčí. Podľa ministra Česká republika spĺňa podmienky rizikovej krajiny, Rakúsko ich splní zasa čoskoro. “Ak hovoríme o rizikovej Českej republike alebo rizikovom Rakúsku, tak Bratislava je rovnako riziková,” poukázal šéf rezortu zdravotníctva.

Po novom sa od 16. septembra zakazuje “usporadúvať hromadné podujatia v prevádzkach verejného stravovania a v ubytovacích zariadeniach (hoteloch), okrem svadieb, posedení po pohreboch (kar)”. Tým pádom by sa nemali konať oslavy, otvorené by nemali byť diskotéky a nočné kluby.

 

Ministerstvo zdravotníctva hovorí o troch primárnych zdrojoch nákazy. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Zlá správa pre svadby

K 1. októbru sa však opatrenia výrazné sprísňujú. K tomuto dátumu nebude možné organizovať svadby s viac ako 30 osobami. Pri zelených okresoch bude možné organizovať hromadné podujatia v exteriéri do 200 osôb a v interiéri do 100 osôb. Pri oranžových a červených okresoch sa hromadné podujatia krátia na 100 ľudí v exteriéri a 50 ľudí v interiéri. Zatiaľ by mali platiť na mesiac, teda do 1. novembra.

Pandemická komisia okrem týchto opatrení navrhuje, aby sa v oranžových a červených okresoch zakázali návštevy v domovoch sociálnej starostlivosti. Rovnako sa neodporúča organizovať rodinné oslavy, pretože sú epidemiologickým rizikom. Odporúčané je očkovanie proti pneumokokom a chrípke. Záverečné slovo ale bude mať Ústredný krízový štáb, ktorý zasadne v pondelok. Novinky sa týkajú žiakov v školách. Po novom sa povinnosť nosenia rúšok na školách predlžuje do konca septembra, a to vo vyšších ročníkoch základných škôl, na stredných a vysokých školách. Na prvom stupni základných škôl je nosenie rúšok naďalej dobrovoľné.

Správu aktualizujeme.

Mohlo by vás zaujímať