Domáce Kauzy Top

ONLINE Ágh chce novinárom ukázať komunikáciu s Kočnerom. Požiadal ho o povolenie

Ágh prezradil, že svoju komunikáciu s Kočnerom chce zverejniť on. . Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Narastajúca nervozita, krik, vypäté emócie ale aj veľké prekvapenia. Presne také boli štyri dni na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku. Dnešok nebude iný, okrem jednej svedkyne bude mať súd plné ruky s dôležitými dokumentami.

 

Náš ONLINE  sa na dnes končí. Ďakujeme, že čítate Glob.sk. 

15:26 – Dnešné pojednávanie sa skončilo, pokračovať bude zajtra. Opäť zostáva otvorené, či súd bude čítať z komunikácie medzi Kočnerom a Ághom či Bödörom.

15:04 – Predseda senátu uviedol, že je možné, že zajtra nepríde žiaden svedok. Petrovi Tóthovi sa nepodarilo doručiť predvolanie a druhý svedok, Jozef Dučák, sa ospravedlnil. Súd bude od neho žiadať potvrdenie od lekára, pretože sa ospravedlnil len včera poobede.

14:32 – Obhajca Martin Pohovej na súde číta zmluvu o prevode obchodných podielov.

14:29 – Skončila sa prestávka, počas ktorej sa chcel senát poradiť o ďalšom postupe. Na súd medzičasom opäť prišiel Štefan Ágh. Pri vstupe na súd povedal, že požiadal prostredníctvom advokátov Kočnera o povolenie zverejniť ich komunikáciu prostredníctvom aplikácie Threema.

14:10 – Prokurátor Ján Šanta namieta, že obhajoba zbytočne zdržuje čítaním bodov v dokumentoch, ktoré sa netýkajú prejednávanej veci. Predseda senátu má názor, že “môžu čítať, čo uznajú za vhodné, majú na to právo.”

Rusko hovoril aj o vzťahu s Volzovou

14:07 – Obhajcovia Kočnera a Ruska čítajú dokumenty. Nečítajú z nich len časti, ale čítajú ich celé. Prokurátor vyzerá nervózne a vyzerá to, že sa hlási o slovo. Zrejme chce podať námietku. K slovu sa však dostal Rusko s začína opäť zoširoka opisovať vzťahy medzi ním a Sylviou Volzovou. Zdôraznil, že boli veľmi zlé.

Senát doteraz nerozhodol, kedy sa bude čítať komunikácia z Kočnerovho mobilu. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

13:35 – “V tejto krajine je určite niekto, kto vie vybaviť aj úmrtný list na papieri, to ešte neznamená, že ten človek zomrel” argumentuje pred súdom Rusko. Chce tým podoprieť svoju verziu, podľa ktorej bola v roku 2000 “iná doba” a “niektoré veci sa písali, iné nie.”  Týmto vyjadrením reagoval na dokumenty predložené prokurátorom. V nich sa nenachádzala žiadna zmienka o záväzkoch Markízy.

13:23 – Prokurátor nateraz s listinnými dôkazmi skončil a uviedol, že zostáva už iba rozhodnúť, či sa bude čítať avizovaná komunikácia z mobilu obžalovaného Kočnera.

13:21 – Prokurátor číta listinné dôkazy. Ide najmä o časti zmlúv, kde sa uvádzalo, že Markíza nemá žiadne záväzky. Aj toto je jeden z argumentov obžaloby. Pri predaji televízie totiž Rusko kupcom nijakým spôsobom neoznámil záväzok vo forme zmeniek.

13:11 – Prestávka sa skončila a v pojednávacej miestnosti sa opäť zhromaždili procesné strany. Aj oni aj novinári čakajú ako súd rozhodne vo veci čítania správ Kočnera s Bödörom. Tie pochádzajú z aplikácie Threema a mobil mal vyšetrovateľom odovzdať Peter Tóth spolu s automobilom.

11:43 – Predseda senátu vyhlásil prestávku. Pokračovať sa bude o 13:00.

Pavol Rusko sa pred súdom háji veľmi komplikovane a často emotívne. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

11:39 – “Stále to tu budem opakovať ako taký magor,” hovorí už rozčúlene Rusko. Pri čítaní listinných dôkazov si berie slovo o dookola opakuje všetky detaily o licencii a exekúcii. “Vážený pán senát, prečítajte si prosím fakty,” hovorí Rusko.

11:29 – Na súde sa stále čítajú listinné dôkazy. Doobeda sa zrejme nič nezmení, súd by však mohol prezradiť, či bude poobede čítať komunikáciu Kočnera s Bödörom. Má sa týkať zajtrajšieho svedka, Jozefa Dučáka staršieho. Práve on mal podľa medializovaných informácií zohnať tlačiareň, papier a atrament z roku 2000. Tento svedok je na zajtra naplánovaný ako prvý, po ňom by mal vypovedať Peter Tóth.

Na súde prekvapil Bödörov právnik

10:48 – Po výpovedi svedkyne a po prestávke súd pokračuje v čítaní listinných dôkazov.

10:44 – Na Špecializovaný trestný súd prišiel aj právnik Norberta Bödöra Adrián Kucek. Na pojednávanie sa prišiel pozrieť len ako verejnosť, dnes sa očakáva čítanie z komunikácie medzi jeho klientom a Marianom Kočnerom. Denníku N povedal, že na súd ho neposlal jeho klient. Tvrdí, že sa len zaujíma o prípad.

10:30 – Svedkyňa sa už o svojej výpovedi s novinármi rozprávať nechcela. Zopakovala len, že podľa nej zmenky mali byť v účtovníctve a že o nich počas svojho pôsobenia v Markíze nevedela.

10:24 – Rusko prednáša svoju reč. Podľa neho svedkyňa potvrdzuje ich verziu. “Licencia bola ohrozená,” opakuje opäť Rusko. Zatiaľ je pokojný a oveľa vyrovnanejší, ako bol včera.

10:19 – Výsluch svedkyne sa pomaly končí. Právne strany už takmer vyčerpali svoje otázky. Momentálne ešte nejaké doplňujúce otázky kladie obhajca Kočnera Michal Mandzák.

10:09 – Rusko sa opakovane snažil svedkyne opýtať, či si myslí, že to, že o zmenkách nevedela, môže znamenať, že neexistovali. Prokurátor aj právnici Markízy opakovane jeho otázky namietali. Nakoniec ju položil správne. Svedkyňa uviedla, že sa zamýšľala nad celou vecou z finančného hľadiska. Podľa nej by pri skutočnej existencií zmeniek bola cena, za ktorú Rusko predal svoj podiel, iná.

10:02 – Otázky sa pýta Rusko, svedkyni tyká. Spravil tak pri viacerých svedkoch, s ktorými sa poznal.

Rusko je pred senátom čoraz emotívnejší. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

9:54 – Rusko si zapisuje poznámky. Zrejme sa tak chystá na svoju záverečnú reč, na ktorú má právo po výpovedi každého svedka. Obžalovaný toto právo využil zatiaľ vždy, pri prvých svedkoch hovoril pokojne a fakticky. Včera boli už jeho výroky emotívnejšie, v súdnej sieni dokonca kričal.

9:52 – Svedkyňa počas výpovede opisovala ekonomické a právne vzťahy medzi firmami Markíza Slovakia, STS či CME. Otázky už kladú obhajcovia.

9:30 – “Keby som o zmenkách vedela, v účtovníctve by boli,” hovorí Doehring.

9:14 – Podľa Doehring v žiadnom audite v Markíze neboli zmenky uvedené. Zároveň podľa nej nie je v poriadku, že zmenky nefigurujú v účtovníctve. “Mali by tam byť uvedené ako možný budúci záväzok,” hovorí svedkyňa.

9:12 – Prokurátor Ján Šanta sa svedkyne pýta na ukončenie kauzy Gamatex. “Spor bol urovnaný sumou 80 miliónov korún,” povedala svedkyňa. Nevie vraj o iných finančných záväzkoch, ktoré by boli sľúbené.

9:06 – Svedkyňa opisuje svoje vnímanie kauzy zmenky. “Počas kauzy Gamatex som na Slovensku nebola,” opisuje svedkyňa. Hovorí po česky.

8:57 – Pred senátom Špecializovaného trestného súdu už sedí Radka Doehring. Tá pracovala v Markíze ako finančníčka a jedna z top manažérok. Z tejto televízie odišla spolu s Václavom Mikom, spolu šli do RTVS. Tam je Doehring ekonomickou riaditeľkou dodnes.

Radka Doehring momentálne pracuje ako ekonomická riaditeľka v RTVS. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Prokurátor Ján Šanta totiž chce, aby sa najneskôr dnes poobede čítala komunikácia medzi Marianom Kočnerom a Norbertom Bödörom. 

Prokurátor to navrhol ešte včera. Zajtra by chcel s komunikáciou konfrontovať svedka Jozefa Dučáka staršieho. Kočnerov dobrý priateľ je obvinený v kauze Technopol Services a toto svedectvo by malo patriť medzi kľúčové.

Mali byť traja

Na dnes boli pôvodne plánovaní traja svedkovia, Radka Doehring, Ján Kováčik a Sylvia Volzová. Príde však iba prvá svedkyňa, Kováčik aj Volzová sa ospravedlnili.

Pavol Rusko je obžalovaný aj z pokusu o vraždu v štádiu prípravy svojej exspoločníčky Sylvie Volzovej. Ani na tento proces, kde vystupuje ako poškodená, Volzová prísť nechce. Cez svojho právneho zástupcu Romana Kvasnicu vtedy odkázala, že má strach o svoj život.

Markíza od začiatku odmietala pravosť zmeniek

Marian Kočner a Pavol Rusko sú v tejto kauze obžalovaní. Vyšetrovateľ aj prokurátor tvrdia, že muži zmenky za pomoci Štefana Ágha sfalšovali, aby sa obohatili. Rovnako tak aj Markíza od začiatku sporu popierala pravosť zmeniek a odmieta vyplatiť požadovaných 69 miliónov eur.

Štefan Ágh sa od včera chodí pozerať na proces ako verejnosť. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Rusko je na pojednávaní osobne prítomný, Kočner pred týždňom požiadal, aby bolo dokazovanie vykonané v jeho neprítomnosti. Momentálne je vo vyšetrovacej väzbe v Leopoldove, za mreže ho dostali práve zmenky. Obhajoba zase trvá na pravosti zmeniek a pred súdom hovorí zamotaný príbeh o konci kauzy Gamatex.

V prípade dokázania viny z obzvlášť závažného zločinu falšovania zmeniek, hrozí obom 12 až 20 rokov za mrežami.

Proces začal už minulý pondelok a na verejnosť počas troch dní vyplávalo množstvo nových informácií, ktoré prekvapili novinárov aj právnikov.

Pavol Rusko je obžalovaný aj z pokusu o vraždu v štádiu prípravy. U Černáka si mal podľa obžaloby objednať vraždu Sylvie Volzovej. Zdroj: Globsk/Peter Korček

To najlepšie zo včera nájdete TU. 

Zhrnutie tých najzaujímavejších momentov hlavného pojednávania minulého týždňa nájdete TU. 

To najlepšie z minulého pondelka nájdete TU. 

To najlepšie z minulého utorka nájdete TU. 

To najlepšie z minulej stredy nájdete TU. 

Detaily o kauze zmenky nájdete TU. 

Aké kauzy má za sebou Kočner? Ich prehľad nájdete TU. 

Galéria
Vladimír Repčík stál pred súdom ako svedok. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Zdroj: Globsk/Peter Korček
Svedkyňa, ktorá bola v minulosti členkou licenčnej rady. Opísala aj vzťah medzi Ruskom a Volzovou. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Bývalá účtovníčka Markízy. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Na fotografii Štefan Ágh, ktorý minulú stredu svedčil. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
navigate_before
navigate_next