Domáce Kauzy Top

ONLINE Napätie na súde. Svedkovia o zmenkách nevedeli a Rusko kričal

Pavol Rusko dnes v súdnej sieni neudržal emócie. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

PEZINOK – Proces roka pokračuje. Kauza, ktorá dostala Mariana Kočnera za mreže, zaujala médiá aj verejnosť. Už po štvrtýkrát bude Glob.sk pre vás počas celého dňa sledovať minútu po minúte proces pred senátom Špecializovaného trestného súdu. Len pred niekoľkými minútami sudca opäť otvoril hlavné pojednávanie. 

 

Pojednávanie sa skončilo a s ním končí aj náš online. Ďakujeme, že čítate Glob.sk. 

15:20 – Pojednávanie sa pre dnešný deň skončilo. Hoci zajtra neprídu dvaja z troch svedkov, na súde by sa mohla čítať komunikácia Kočnera so svedkom Ághom o “slinovinách”. S väčšou pravdepodobnosťou však dôjde na čítanie komunikácie Mariana Kočnera s Norbertom Bödörom. Prokurátor totiž chce s touto komunikáciou konfrontovať svedka, ktorý príde v stredu.

14:47 – V súdnej sieni sa opäť hovorilo o komunikácii z aplikácie Threema, ktorú predložil prokurátor Šanta. Právnici sa medzi sebou začali hádať či je tento dôkaz prípustný a či má Šanta povedať odkiaľ ho má. Obhajcovia žiadali, aby musel Šanta predložiť celú komunikáciu, ktorú má. Do diskusie sa vtedy zapojil Daniel Lipšic. “Podľa mojich informácii má pán Marek Para celú komunikáciu k dispozícii,” tvrdí na súde.

14:42 – Na zajtra boli plánovaní traja svedkovia, Radka Doehring, Ján Kováčik a Sylvia Volzová. Vyzerá to však, že príde iba prvá svedkyňa a senát preto bude hovoriť o listinných dôkazoch. Môže sa tiež rozhodnúť o niektorom z dôkazov, ktoré doteraz neboli vykonané.

14:37 – Svedecká výpoveď na dnes poslednej svedkyne skončila. Súd ešte číta listinné dôkazy, predpokladá sa, že skončia okolo 15:00.

14:22 – Rusko ešte stále reční. “Hovorte si o Kočnerovi čo chcete, ale nie je debil!” kričí v súdnej sieni a striedavo hovorí o Gamatexe, Volzovej a rôznych dokumentoch.

14:05 – Rusko má svoju záverečnú reč. Je očividne rozčúlený a opäť zvýšeným hlasom zoširoka vysvetľuje exekúciu Markízy, licencie či dražbu podniku.

14:03 – Štefan Ágh počas prestávky odpovedal na novinárske otázky. Redaktori sa ho pýtali aj na to, či si myslí, že by bol Kočner schopný objednať si vraždu novinára Jána Kuciaka. “Musel by sa načisto zblázniť,” odpovedal. Aj tento muž je obvinený v kauze zmenky, jeho skutok bol však vyčlenený na samostatné konanie. Vypovedal minulú stredu a vraj sa vtedy rozhodol, že bude chodiť na pojednávania ako verejnosť a robiť si poznámky.

13:48 – Pavol Rusko na svoju záverečnú reč ide využiť aj svoju tabuľu. “Bude to dlhšie vyhlásenie?” pýta sa sudca. Po kladnej odpovedi vyhlasuje prestávku.

Rovnosť zbraní

13:41 – “Ak by mala rada vedomosť o zmenkách, malo by to vplyv na udelenie licencie?” pýta sa zástupca Markízy Daniel Lipšic. “Môžem odpovedať iba za seba, takže za mňa by to malo veľký vplyv,” hovorí svedkyňa.

13:34 – Obhajca Kočnera Mandzák chce, aby bol výsluch prerušený. Tento návrh rovnako nie je prijatý a pokračuje sa vo výsluchu svedkyne.

Obhajoba na súd priniesla množstvo spisov. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

13:29 – Obhajca obžalovaného Kočnera chce predložiť nový dôkaz. Navrhuje niečo čítať z notárskej zápisnice. Procesným stranám rozdal obrovské spisy. Prokurátor aj zástupca Markízy namietajú. Obhajcovia pred pár dňami namietali dôkazy, ktoré sa skladali z niekoľkých riadkov. Dnes oni sami navrhujú čítanie z rozsiahlych dokumentov. “Zachovajme rovnosť zbraní,” hovorí prokurátor. Súd čítanie nepovolil.

13:13 – Podľa svedkyne bolo odňatie licencie až úplne posledným krokom, ku ktorému dochádzalo len veľmi zriedka. O zmenkách vraj Grujbárová nevedela. “Iba z médií,” opisuje pred senátom.

13:06 – “Zastupoval niektorú stranu doktor Valko?” pýta sa prokurátor. “Nemám vedomosť o tom, že by zastupoval niekoľko strán, alebo že by došlo k nejakým neformálnym rozhovorom,” hovorí svedkyňa. Ernest Valko bol členom licenčnej rady a keby skutočne zastupoval Volzovú, tak ako tvrdí obhajoba, bol by v konflikte záujmov. Valko je už 9 rokov mŕtvy. Obhajoba však opakovane tvrdí, že práve on navrhol ukončenie sporu o Markízu zmenkami.

13:01 – Svedkyňa opisuje svoju bývalú prácu a s tým súvisiacu známosť s oboma obžalovanými. Oboch spoznala v deväťdesiatych rokoch.

12:54 – Hlavné pojednávanie v trestnej veci zmeniek pokračuje. Pred súdom stojí Jarmila Grujbárová, dnešná posledná svedkyňa.

Svedkyňa pozná oboch obžalovaných. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

12:50 – Svedkyňa už prišla na súd. Rusko dnes naznačil, že práve jej výpoveď by mohla dokázať, že Markíza mala na prelome tisícročí problém s licenciou. Práve tým totiž obžalovaný podmieňuje vznik zmeniek.

11:34 – Po skončení výpovede tohto svedka vyhlásil súd hodinovú prestávku. O 13:00 by sa mala pred senát postaviť Jarmila Grujbárová, ktorá bola riaditeľkou kancelárie Rady pre vysielanie a retransmisiu. Vo svojej funkcii bola v časoch vrcholiacej kauzy Gamatex.

Traja spolužiaci zo žurnalistiky

11:23 – Rusko zdôrazňuje časť Repčíkovej výpovede. “To, že som o nich nevedel, neznamená, že neexistovali,” povedal Repčík. Podľa Ruska je to potvrdenie jeho slov, ktoré “opakuje od začiatku.”

11:17 – Podľa Repčíka chodila Sylvia Volzová do televízie len zriedka, zviditeľnila sa vraj najmä počas kauzy Gamatex.

11:15 – Prokurátor sa pýta, ako svedok vnímal Ernesta Valka počas kauzy Gamatex. “Interesoval sa nejako do vyriešenia kauzy Gamatex?” pýta sa prokurátor. “Nemám o tom žiadnu informáciu,” tvrdí svedok.

10:53 – Na súde je nečakane prítomný Štefan Ágh. Je však oholený a ostrihaný, sadol si do miestnosti k novinárom. O pár minút poňho prišiel člen Justičnej stráže a odviedol ho do inej miestnosti. Následne senátu oznámili, že je tu. Ágh na dnes nie je predvolaný, zapisuje si poznámky a sedí v miestnosti pre verejnosť.

Ágha dnes nikto nečakal. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

10:48 – Repčík sa vraj s Ruskom stretáva približne raz za dva-tri mesiace. “Nezáväzne,” zdôrazňuje. O zmenkách sa s ním viackrát rozprával ale vraj len vo všeobecnej rovine.

10:44 – “O inkriminovaných zmenkách neviem nič, nikdy som ich nevidel, nikdy som o nich nepočul, s výnimkou medializovaných informácií,” hovorí Repčík.

10:43 – “S pani Ruskovou som udržiaval priateľský vzťah,” opisuje svedok. Jednu dobu bola obžalovaného vtedajšia manželka jeho nadriadenou.

10:40 – “Naše vzťahy boli vždy korektné až profesionálne,” opisuje Repčík. “Sme priatelia, stretávali sme sa na spoločnej škole a spoločnom pracovisku,” hovorí Repčík.

10:36 – Repčík opisuje svoju kariéru v Markíze. V čase, kedy mali byť zmenky podpísané, bol Repčík generálnym riaditeľom spoločnosti STS. “S Ruskom som bol spolužiak na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského,” povedal Repčík. Študoval tam aj Kočner, s ním sa však vraj na škole nestretával. Všetci traja študovali žurnalistiku.

10:35 – Výsluch navrhol prokurátor Ján Šanta a preto sa pýta prvý. “Poznám pána Ruska, pána Kočnera tiež poznám,” povedal na úvod Repčík.

10:33 – Pred súd sa posadil svedok Vladimír Repčík.

Vladimír Repčík stojí pred súdom. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

10:31 – Pavol Rusko kričí na obžalobu. “To si naozaj myslíte, že sme tak sprostí? Keby ste boli naozaj tak presvedčení, že sú zmenky falošné, už dávno by sme sedeli!”

10:23 – Marian Kočner si mal s Bödörom písať o svedkovi, ktorý bude vypovedať v stredu. Daniel Lipšic počas prestávky pre novinárov potvrdil, že sa jedná o Jozefa Dučáka staršieho, ktorý je obvinený v kauze Technopol Services.

10:11 – Na súde je pokojná atmosféra, stále sa čítajú listinné dôkazy. Už o pol hodinu by mal pred senát predstúpiť Vladimír Repčík. Podľa našich informácií počas prípravného konania tento svedok tvrdil, že o zmenkách nevie. To isté tvrdil aj Václav Mika, ktorý vypovedal minulý utorok.

9:42 – Ešte na začiatku dnešného pojednávania obhajca oboch obžalovaných Marek Para oznámil, že sa kvôli “piatej zmenke” obrátil na Generálnu prokuratúru. Šanta tvrdí, že dokument získal z operatívnej činnosti polície. Údajná piata zmenka doteraz nebola oficiálne pripustená ako dôkaz.

9:39 – Pred súdom sa čítal aj rozsudok z Okresného súdu Bratislava V., kde Kočner vyhral súd s Markízou v občianskoprávnom spore, ktorý sa týkal jednej zo sporných zmeniek. Sudkyňa mu vtedy dala za pravdu, neskúmala však pravosť zmeniek.

Rusko trvá na tom, že zmenky sú pravé. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

9:32 – Vladimír Repčík by mal pred súd predstúpiť o 10:45.

9:24 – V septembri bude zrejme proces v kauze zmeniek pokračovať v Ústave na výkon väzby v Bratislave. Riaditeľ väznice v Leopoldove, kde sa Kočner nachádza, totiž informoval senát, že pri eskorte Kočnera do Pezinka hrozí nebezpečenstvo. Nie je pritom jasné, či ide o obavu z úteku Kočnera alebo o obavu z ohrozenia jeho života či zdravia. Informoval o tom Denník N. 

9:17 – Pred súdom sa číta notárska zápisnica z roku 2016, ktorá je spísaná notárom Miloslavom Kováčom. Práve tento muž ako prvý tvrdil, že sporné zmenky z roku 2000 videl.

9:10 – Dnešný prvý svedok nepríde. Súdu sa ospravedlnil. Malo ísť o Frederica Klinkhammera, bývalého viceprezidenta spoločnosti CME. Súd vypĺňa čas predkladaním listinných dôkazov, napríklad výpismi z Obchodného registra SR.

Tajomstvá z Kočnerovho mobilu

9:01 – Prokurátor Ján Šanta predložil súdu časť komunikácie medzi obžalovaným Marianom Kočnerom a Norbertom Bödörom. Zdôraznil, že dôkaz predkladá v dvojdňovom predstihu a chce, aby v stredu boli k nemu dopočutí svedkovia. Obhajca Kočnera namieta, chce, aby bola predložená celá komunikácia týchto dvoch ľudí. Komunikácia pochádza zo šifrovanej aplikácie Threema, ktorú sa pred časom podarilo rozšifrovať. Podobne prišla obžaloba aj ku komunikácii Kočnera s Ághom o “slinovinách.” Podľa Daniela Lipšica, zástupcu Markízy v trestných veciach, bola táto konkrétna komunikácia získaná priamo z mobilného telefónu z auta. Malo by ísť o automobil, ktorý Peter Tóth odovzdal vyšetrovateľom vraždy Jána Kuciaka a jeho priateľky.

8:59 – Súd krátko pred deviatou hodinou odštartoval štvrtý deň hlavného pojednávania v kauze údajného falšovania zmeniek.

Rusko je dnes už po štvrtýkrát pred súdom kvôli zmenkovej kauze. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Dnešné hlavné pojednávanie by mala odštartovať výpoveď Frederica Klinkhammera, ktorý bol v minulosti viceprezidentom spoločnosti CME. Táto spoločnosť dodnes vlastní Markízu a vstupovala do nej práve po odchode Pavla Ruska. Sudcu, prokurátora aj obhajcov bude iste zaujímať, či vedel o sporných zmenkách.

Pred senát sa postaví aj Vladimír Repčík. Známy muž bol prvým moderátorom Televíznych novín Markízy, neskôr ju šesť rokov riadil. V televízii pracoval aj v čase kauzy Gamatex a v čase, keď mal Rusko podpísať zmenky. Trojicu uzavrie Jarmila Grujbárová, ktorá bola riaditeľkou kancelárie Rady pre vysielanie a retransmisiu. Vo svojej funkcii bola v časoch vrcholiacej kauzy Gamatex.

Zamotané príbehy aj obrovské prekvapenia

Marian Kočner a Pavol Rusko sú v tejto kauze obžalovaní. Vyšetrovateľ aj prokurátor tvrdia, že muži zmenky za pomoci Štefana Ágha sfalšovali, aby sa obohatili. Rovnako tak aj Markíza od začiatku sporu popierala pravosť zmeniek.

Rusko je na pojednávaní osobne prítomný, Kočner pred týždňom požiadal, aby bolo dokazovanie vykonané v jeho neprítomnosti. Momentálne je vo vyšetrovacej väzbe v Leopoldove, za mreže ho dostali práve zmenky. Obhajoba zase trvá na pravosti zmeniek a pred súdom hovorí zamotaný príbeh o konci kauzy Gamatex.

O kauze zmenky rozhoduje Špecializovaný trestný súd v Pezinku. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Počas procesu sa bude prokurátor Ján Šanta snažiť preukázať, že obaja muži “spáchali formou spolupáchateľstva obzvlášť závažný zločin falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov a zločin marenia spravodlivosti.”

V prípade dokázania viny, hrozí obom 12 až 20 rokov za mrežami.

Proces začal už minulý pondelok a na verejnosť počas troch dní vyplávalo množstvo nových informácií, ktoré prekvapili novinárov aj právnikov.

Zhrnutie tých najzaujímavejších momentov hlavného pojednávania nájdete TU. 

To najlepšie z pondelka nájdete TU. 

To najlepšie z utorka nájdete TU. 

To najlepšie zo stredy nájdete TU. 

Detaily o kauze zmenky nájdete TU. 

Aké kauzy má za sebou Kočner? Ich prehľad nájdete TU. 

Galéria
Obhajoba na súd priniesla množstvo spisov. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Na fotografii Pavol Rusko a Marek Para. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Rusko pred súdom skritizoval novinárov. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Bývalá účtovníčka Markízy. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Svedkyňa, ktorá bola v minulosti členkou licenčnej rady. Opísala aj vzťah medzi Ruskom a Volzovou. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Pred súdom svedčil už aj Václav Mika. Zdroj: Globsk/Peter Korček
Pavol Rusko na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku, Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Ágh bude možno vypovedať ešte raz. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
navigate_before
navigate_next