Domáce Kauzy Top

Nad Ruskom a Kočnerom sa zmráka. V kauze zmeniek ich môžu “položiť” svedkovia

Rusko sa už zajtra opäť postaví pred súd. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Štyri zmenky, dvaja obžalovaní a približne 50 novinárov. Nervozita, napätie aj veľké prekvapenia sprevádzali tri dni na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku, kde ešte v pondelok odštartovalo hlavné pojednávanie v kauze falšovania štyroch zmeniek v hodnote takmer 70 miliónov eur. Súd bude pokračovať opäť zajtra a trvať má ďalšie tri dni. Na rad prídu zaujímaví svedkovia a rozhodne sa tiež, či senát vyjde v ústrety Marianovi Kočnerovi. Prečítajte si zoznam svedkov, ale aj tie najzaujímavejšie momenty z tohtotýždňového pojednávania. 

 

Už zajtra o 9:00 sa opäť začne pojednávanie v kauze roka. Súdu aj verejnosti môžu pomôcť objasniť celú kauzu aj svedecké výpovede. Zajtrajšok odštartuje výpoveď Frederica Klinkhammera, ktorý bol v minulosti riaditeľom spoločnosti CME. Táto spoločnosť dodnes vlastní Markízu a vstupovala do nej práve po odchode Pavla Ruska. Sudcu, prokurátora aj obhajcov bude iste zaujímať, či vedel o sporných zmenkách.

Pred senát sa postaví aj Vladimír Repčík. Známy muž bol prvým moderátorom Televíznych novín Markízy, neskôr ju šesť rokov riadil. V televízii pracoval aj v čase kauzy Gamatex. Trojicu uzavrie Jarmila Grujbárová, ktorá bola riaditeľkou kancelárie Rady pre vysielanie a retransmisiu. Vo svojej funkcii bola v taktiež v časoch vrcholiacej kauzy Gamatex.

V utorok by mala pred súdom hovoriť Radka Doehring, ktorá po Volzovej odchode vlastnila menšiu časť Markízy. Pôsobila tam najmä ako finančníčka, tento post zastávala dokonca aj v časoch, kedy tam Volzová ešte bola. Doehring sa v Markíze stretla s Václavom Mikom a neskôr s ním spolupracovala aj v RTVS.

Po nej by mal vypovedať  podnikateľ a niekdajší Ruskov spoločník Ján Kováčik. Pavol Rusko pred súdom počas svojej výpovede tvrdil, že Kováčik “by mal” o zmenkách vedieť.

Pavol Rusko stále trvá na tom, že zmenky sú pravé. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Najzaujímavejšia však určite bude tretia utorková výpoveď. Prísť by totiž mala Sylvia Volzová, bývalá spoločníčka Pavla Ruska. Rusko na súde jej meno spomínal mnohokrát, obviňoval ju zo zlého stavu účtovníctva i z mnohých iných vecí. Podnikateľ je okrem zmeniek obžalovaný aj v ďalšej kauze a to práve z objednávky vraždy Volzovej. Kvôli tejto kauze nosí na nohe elektronický monitorovací náramok a má zadržaný pas. Jej likvidáciu si mal objednať u mafiánskeho bossa Mikuláša Černáka. Volzová na proces, ktorý pojednáva o údajnej objednávke jej vraždy, odmieta prísť. Tvrdí, že sa bojí o svoj život. Z kauzy zmenky sa však zatiaľ neospravedlnila a o jej prípadnej neúčasti zatiaľ nevedia ani právnici. Jej právny zástupca Roman Kvasnica tvrdí, že s ňou o jej prípadnej výpovedi na súde “ešte nehovoril.” 

Posledný deň hlavného pojednávania je zatiať vytýčený na stredu. Vypovedať by mal Peter Tóth, niekdajší priateľ Mariana Kočnera, bývalý novinár a exsiskár. Dnes proti svojmu bývalému kamarátovi svedčí, či už v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka alebo v kauze zmeniek. Podľa medializovaných informácií vyšetrovateľom povedal, že sa mu Kočner k falšovaniu zmeniek priznal. Očakáva sa, že Tóth bude na súde vypovedať v Kočnerov neprospech a práve jeho výpoveď by mohla byť kľúčová.

Úplne posledným svedkom je zatiaľ Jozef Dučák, ktorý bol Kočnerovi tiež veľmi blízky. Figurujú spolu v kauze Technopol Services. Dučák zároveň podľa medializovaných informácií sprostredkoval Mercedes Alene Zsuzsovej, ktorá je obvinená v kauze vraždy novinára. Toto auto jej mal platiť Kočner výmenou za pomoc rôzneho druhu.

Aj keď je zoznam svedkov už teraz bohatý, zďaleka nie je kompletný. Pokračovanie tohto procesu sa očakáva v auguste a ďalšie už na jeseň. Obhajoba aj obžaloba plánujú navrhnúť senátu ďalších svedkov. Dodnes mali byť vypočutí už siedmi, nakoniec sa však pred súd postavili len štyria. Do Pezinka sa nedostavil Mattias Settele, bývalý generálny riaditeľ Markízy a ani ďalšia exriaditeľka – Zuzana Ťapáková. Neprišiel ani veľkopodnikateľ Milan Fiľo.

Piata zmenka na scéne

Aj bez ich výpovedí však bolo na Špecializovanom trestnom súde poriadne horúco.

Počas prvých troch dní pojednávania vyšlo na svetlo sveta hneď niekoľko nových skutočností. Prokurátor Ján Šanta hneď v pondelok prekvapil. Počas vypočúvania Pavla Ruska sa ho ako obžalovaného spýtal, koľko zmeniek podpísal. Keď Rusko odpovedal, že zrejme štyri, Šanta mu do rúk podal dovtedy neznámy dokument. Údajne ide o piatu zmenku. Obhajcovia tento dôkaz okamžite namietali, pretože podľa nich nebol predložený správne. Súd ich námietku nateraz uznal a dôkaz zatiaľ nepripustil. V budúcnosti však tak môže urobiť, ale aj obhajoba musí mať dostatok času na zoznámenie sa s dôkazom.

Prokurátor Ján Šanta mnohých prekvapil. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Počas prvého dňa tiež obhajca druhého obžalovaného, Mariana Kočnera, Michal Mandzák navrhol, aby sa hlavné pojednávanie z Pezinka presunulo do Ústavu na výkon väzby v Bratislave, prípadne do iného podobného zariadenia. Kočnerovi advokáti opakovane tvrdia, že v Leopoldove, kde je Kočner vo väzbe, ich odpočúvajú. Údajne sa preto nemohli pripraviť na toto pojednávanie. Sudca o návrhu ešte nerozhodol, z jeho slov však vyplýva, že nie je zásadne proti.

Luxusné bývanie nemajetného Ruska

Ešte v ten deň došlo k ďalšiemu zvratu. Právny zástupca Markízy v trestných veciach – Daniel Lipšic sa Ruska pýtal, či je schopný zaplatiť Kočnerovi 69 miliónov, ktoré on žiadal. Rusko odpovedal, že nie je. Lipšic sa ho následne spýtal, či je pravda, že žije v byte v luxusnej rezidencii Five Star Residence. “To nemá nič s ním spoločné,” reagoval podráždene Rusko. Následne však priznal, že v ňom býva. Právnik sa ho tiež spýtal, kto mu byt platí, pretože Rusko je oficiálne nemajetný. Obžalovaný na súde tvrdil, že si ho sprostredkovane platí on s priateľkou. “Cez jedného pána z Piešťan,” opísal neurčito. Peniaze vraj majú z úspešnej modelingovej agentúry, ktorú vraj spolu vedú. Kauza Five Star Residence je ďalšou Kočnerovou kauzou, je v nej aj obvinený.

Slintoš a slinoviny

Ešte v pondelok sa po vyše piatich hodinách výsluchu prokurátor obžalovaného Ruska spýtal či vie, kto je “Slintoš” a čo sú “slinoviny”. Rusko na túto otázku reagoval veľmi podráždene a urazil sa. “Teraz ma urážate, viete, že ma tak niektorí volali,” odpovedal nahnevane Rusko. Šanta vtedy tvrdil, že sa ho na to pýta kvôli veciam, ktoré môžu vyplynúť z ďalšieho dokazovania.

Reč prišla aj na prezývky. Glob.sk/Peter Korček

Počas nasledujúcich dní sa ukázalo, kam svojou otázkou smeroval. V stredu, ešte pred výsluchom Štefana Ágha, sa totiž objavil nový dôkaz. Je to komunikácia z aplikácie Threema medzi obžalovaným Kočnerom a svedkom Ághom. Práve oni si mali písať o “slinovinách”. Svedok pred súdom priznal, že keď si písali o Sline, mysleli tým Pavla Ruska. Kočner mal vraj prezývku “Tučko” alebo “Brucho” a samotného Ágha vraj volajú “Doktor Pišta”. 

Ani tento dôkaz však nebol riadne prijatý súdom. A to z rovnakých dôvodov ako piata zmenka. Obhajoba sa s ním bude musieť zoznámiť a až potom sa o ňom môže na súde hovoriť. Ágh sa preto pred súd zrejme postaví ešte raz – aby bol aj ku konkrétnemu dôkazu dopočutý.

O zmenkách počul iba jeden svedok – obvinený Ágh

Hoci na tomto hlavnom pojednávaní vystupuje Štefan Ágh ako svedok, v tejto istej kauze je aj obvinený. Dve zo štyroch zmeniek boli totiž vypísané na jeho meno. Jeho skutok však bol vyčlenený na samostatné konanie. Prokurátor Šanta priznal dokonca aj dôvod. Kočnerovi by totiž končila väzba a pokiaľ by nebola podaná žaloba, museli by ho z Leopoldova prepustiť na slobodu. Ágh je pritom jediný zo štyroch svedkov, ktorý potvrdil existenciu zmeniek. Dve z nich boli totiž vypísané na jeho meno. Novinári sa ho po skončení jeho výpovede pýtali, či boli zmenky dobrým obchodom. “Záleží, ako to dopadne,” povedal Ágh.

Tento svedok bol jediný, kto o zmenkách počul.

Václav Mika, ktorý po Ruskovi v roku 2006 prebral štafetu generálneho riaditeľa Markízy, o nich pri nástupe do funkcie vraj nevedel. Dozvedel sa o nich až z médií. Svedčil tiež, že mu o nich nehovorili ani iní vtedajší akcionári.

Štefan Ágh potvrdil existenciu zmeniek. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Pred súdom vypovedali aj dve ženy. Jedna z nich bola v Markíze účtovníčkou a druhá bola členkou licenčnej rady. Ani jedna z nich o zmenkách v tom čase nepočula. Obe sa o nich dozvedeli až z médií. Teraz sa budeme pýtať tridsiatich svedkov a všetci povedia že áno, v účtovníctve to nebolo, ale neboli tam ani iné veci a to neznamená, že neexistujú,” argumentoval po ich výpovediach obžalovaný Rusko. “Stokrát opakovaná lož sa stáva pravdou,” opakoval nahnevane. Podľa neho nemá zmysel čítať audity, správy a uzávierky, pretože zmenky v účtovníctve neboli. Nedal ich tam on. “Považoval som to za zbytočné,” tvrdil opakovane.

Odkazy z basy a kamarátstvo s mafiánmi

Počas Ághovej výpovede vyplávali na povrch aj ďalšie zaujímavé skutočnosti. Kočnerov dlhoročný blízky priateľ sa priznal, že obžalovaný mu posielal z basy odkazy. Údajne mu prostredníctvom Petra Tótha odkazoval, že “všetko bude v poriadku.” 

Počas výpovede zároveň spomenul niekoľkých ľudí, ktorí sú známi z mafiánskych kruhov. Peter Čongrády mal byť napríklad sprostredkovateľom medzi nimi a Sylviou Volzovou. “Pán Valko dostal nejaké peniaze v hotovosti, boli sme u pána Čongrádyho,” povedal Ágh. Podľa neho bol právnik Ernest Valko, ktorý je už 10 rokov mŕtvy, veľmi dôležitou postavou celého príbehu. Práve on mal totiž prísť s nápadom na ukončenie kauzy Gamatex zmenkami. Podľa Ágha dostal za svoje služby nárazovo milión, potom ďalšie dva a údajne mu bolo sľúbených až 9% z prípadného zisku zo zmeniek.

Ágh tiež pred súdom povedal, že si peniaze na vyriešenie kauzy Gamatex požičali od Petra Steinhübela. Tento muž, známy ako Žaluď, sa tiež pohyboval v mafiánskych kruhoch.

Zamotaná kauza sa pomaly vyjasňuje

Celá kauza zmeniek je poriadne zamotaná.

V roku 2016 začal z ničoho nič Marian Kočner požadovať od Pavla Ruska dokopy 69 miliónov eur. Predložil dokopy štyri zmenky v tejto hodnote, ktoré boli podpísané Ruskom v prvom rade. Avšak v druhom rade za ne ručila Televízia Markíza. Obaja, dnes už obžalovaní, totiž tvrdili, že zmenky vznikli v roku 2001. Rusko ich údajne podpísal a zaručil ako vtedajší generálny riaditeľ Markízy.

Keďže exriaditeľ dnes vystupuje ako nemajetný a tvrdí, že na vyplatenie peňazí Kočnerovi nemá, na rade je Markíza. Kočner so spoločnosťou dokonca vyhral občianskoprávny spor o jednej z týchto zmeniek. K vyplateniu však nedošlo, pretože zasiahla NAKA.

Výpoveď Štefana Ágha bola zatiaľ najzaujímavejším momentom pojednávania. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Marian Kočner a Pavol Rusko sú dnes už obžalovaní. Vyšetrovateľ aj prokurátor tvrdia, že muži zmenky sfalšovali, aby sa obohatili. Rusko je na pojednávaní osobne prítomný, Kočner pred týždňom požiadal, aby bolo dokazovanie vykonané v jeho neprítomnosti. Momentálne je vo vyšetrovacej väzbe v Leopoldove, za mreže ho dostali práve zmenky. Obhajoba zase trvá na pravosti zmeniek a pred súdom hovoria zamotaný príbeh o konci kauzy Gamatex.

Počas procesu sa bude prokurátor Ján Šanta snažiť preukázať, že obaja muži “spáchali formou spolupáchateľstva obzvlášť závažný zločin falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov a zločin marenia spravodlivosti.”

V prípade dokázania viny, hrozí obom 12 až 20 rokov za mrežami.

To najlepšie z pondelka nájdete TU. 

To najlepšie z utorka nájdete TU. 

To najlepšie zo stredy nájdete TU. 

Detaily o kauze zmenky nájdete TU. 

Aké kauzy má za sebou Kočner? Ich prehľad nájdete TU. 

Galéria
Na fotografii Pavol Rusko.Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Na fotografii Štefan Ágh, ktorý minulú stredu svedčil. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Na fotografii Pavol Rusko a Marek Para. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Na fotografii Marek Para.Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Na fotografii Ján Šanta.Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Na fotografii Daniel Lipšic. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
navigate_before
navigate_next