Domáce Kauzy Top

ONLINE Prekvapenie v súdnej sieni. Objavila sa piata zmenka

V kauze zmenky sú dvaja obžalovaní - Pavol Rusko a Marian Kočner. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

PEZINOK – Konečne je to tu. V dnešný deň sa záujem celej verejnosti ale aj médií bude sústrediť na proces v kauze zmenky. Ten sa krátko po deviatej začal na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku a bude pokračovať najbližšie dni. Glob.sk vám prinesie všetky detaily priamo zo súdnej siene online. 

 

17:23 – Súd na dnes končí pojednávanie. Zajtra by mali nasledovať výpovede svedkov. Zajtra ráno sa tiež bude rozhodovať, či sa proces nepresunie do ÚVV Bratislava. Navrhuje to Kočnerov advokát Mandzák, ktorý tvrdí, že v Leopoldove nemajú podmienky na prípravu na proces. “Môj klient vypovedať chce, stačí mi 5 hodín aby som ho pripravil, snažím sa hľadať cesty,” tvrdí Mandzák.

17:20 – “Pán Rusko, aký je váš súčasný zdroj príjmov?” pýta sa Lipšic. Rusko tvrdí, že spolu s priateľkou prevádzkujú nejaké firmy. Lipšic sa ho následne spýtal, koľko stojí jeho právne zastúpenie. Obhajoba túto otázku namietala. Rusko odpovedať nemusí, ani nechce.

17:18 – “Tu rozprávajú všetci, čo tam neboli. Trt o tom viete,” hovorí Rusko na súde. Kamenec sa ho pýtal, čo by bolo, keby sa zmenky nepodpísali. Exminister je po približne šiestich hodinách pred súdom výrazne nervózny.

17:15 – Marek Para namieta vedenie výsluchu zo strany právneho zástupcu v civilných sporoch Tomáša Kamenca. Právnik následne pozmenil otázku. “Bola nejakou dohodou limitovaná suma, ktorú bolo možné vyplniť na šeku?” pýtal sa. Rusko tvrdí, že sa nepamätá.

17:03 – “Kto je Slina, Slintoš?” pýta sa Šanta. “Teraz ma urážate, viete, že ma tak niektorí volali,” odpovedá nahnevane Rusko. Podľa Šantu môžu tieto pojmy vyplynúť z ďalšieho dokazovania. Súd však v tejto chvíli otázku nepripustil.

17:00 – “Niektoré veci nemuseli byť predmetom zmlúv,” obhajuje Rusko fakt, že zmenky neboli vedené v účtovníctve. Podľa neho bolo “v tej dobe” nutné zapisovať len veci, ktoré sa týkali majetkových vzťahov.

Účtovníctvo ho vraj nezaujímalo

16:55 – Ruska sa teraz pýta prokurátor Ján Šanta. Rusko viackrát povedal, že Volzová mala neporiadok v účtovníctve. “Aký poriadok ste v účtovníctve zaviedli, keď ste sa stali výlučným konateľom?” pýta sa Šanta. Rusko tvrdí, že mal iné starosti. “Účtovníctvo ma vtedy nezaujímalo, bol to hlavne môj záväzok,” tvrdí Rusko. “A Volzovú to prečo nezaujímalo?” pýta sa.

16:52 – Sudca sa pýta Ruska aj na občianskoprávne spory, v ktorých Kočner vyhral. Aj tu sa jednalo o prejednávané zmenky, ale šlo o občiansky spor, nie o trestný. Súd vtedy rozhodol, že Rusko v prvom rade alebo Markíza v druhom rade musia Kočnerovi zaplatiť. Toto konanie bolo zastavené.

16:50 – “Prečo boli zmenky 4?” pýta sa súd. Podľa Ruska to bolo preto, že si ich delil Štefan Ágh a Marian Kočner.

16:48 – “Viete nám vysvetliť, tak aby to bolo zrozumiteľné, čo bolo protihodnotou za zmenky?” pýta sa súd. Rusko opísal 5 benefitov, okrem iného odstránenie Volzovej z firmy a možnosť ponechať si licenciu.

Rusko a jeho vzťahy s Kočnerom

16:44 – Proces pokračuje. Hovorí, že jeho vzťahy s Kočnerom boli zlé, ale časom sa zlepšili. “Nie je v mojich očiach za takého zlého, ako som ho považoval. Nie je tajomstvom, že som sa dostal do finančných problémov. Kočner môj dlh odkúpil, mohol ma vyhodiť na ulicu, nikdy to neurobil,” opisuje exminister.

16:27 – Lipšic sa pýta Ruska na audit, ktorý sa ešte v deväťdesiatych rokoch robil v Markíze. Rusko odpovedal a týmto zástupcovia Markízy ukončili svoj výsluch obžalovaného. Súd vyhlásil prestávku a ide sa poradiť.

Pavol Rusko na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku, Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

16:25 – Rusko vypovedá už približne 5 hodín. Lipšicovi opäť vysvetľuje vzťahy medzi Markízou a STS.

15:59 – Lipšic sa Ruska pýta na jeho exmanželku Vieru. Obžalovaný viackrát povedal, že jeho exmanželka mala o zmenkách vedomosť.

15:41 – Rusko opisuje svoje vzťahy s mafiánmi. Tieto detaily súvisia s kauzou Gamatex. Kočnera vraj za mafiána nepovažuje.

15:26 – Lipšic sa pýta Ruska na byt vo Five Star Residence. “To nemá nič s ním spoločné,” reaguje podráždene Rusko. Priznal, že v ňom býva. Lipšic sa ho následne pýtal, kto mu byt platí, pretože Rusko je oficiálne nemajetný. Rusko tvrdí, že si ho sprostredkovane platí sám. “Cez pána z Piešťan,” tvrdí neurčito. Kauza Five Star Residence je ďalšou Kočnerovou kauzou, je v nej aj obvinený.

15:24 – “Stále som mal pocit, že si rieši nejaký komplex,” opisuje Rusko vzťahy s Kočnerom. Figurovali spolu v niekoľkých kauzách. Podľa Ruska mali aj priateľský vzťah. “Pozval som ho na muzikál,” hovorí na súde.

Prokurátor Ján Šanta na súde prekvapil. Predložil piatu zmenku, o jej existencii dodnes nikto netušil. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

15:18 – “S pánom Kočnerom sme sa stretli už počas základnej školy, na recitačných pretekoch,” hovorí Rusko. “V čase vysokej školy chodil o dva ročníky nižšie,” povedal. Podľa neho sa po vysokej škole stretli až pri začiatku kauzy Gamatex. Následne odbočil od témy a začal opäť hovoriť o licenciách. Lipšic ho vyzval, aby hovoril k veci. “Potom sa ozval, pozval ma na kávu,” hovorí Rusko.

15:16 – Výsluch vedie Daniel Lipšic, právny zástupca televízie Markíza. “Budem sa pýtať na váš vzťah s vašim spoluobžalovaným,” avizoval.

Kočnera sa zastáva

14:48 – Pojednávanie pokračuje. Výsluch vedie ďalší obhajca obžalovaných Michal Mandzák. Ruska sa pýta na ďalšie detaily ohľadom zmlúv z roku 2000.

14:35 – Predseda senátu vyhlásil 10-minútovú prestávku.

14:21 – Podľa Ruska nemohlo Kočnerovi na ukončenie kauzy Gamatex stačiť 80 miliónov. Argumentuje Kočnerovými výdavkami na ochranku a na iné záležitosti. Takto sa snaží logicky obhájiť vznik zmeniek. “Boli by sprostí, keby im to stačilo” hovorí obžalovaný Rusko.

14:08 – Rusko vysvetľuje, prečo v roku 2000 podpísal, že Markíza nemá žiadne záväzky. Ešte stále ho vypočúva Para.

Pavol Rusko a jeden z jeho obhajcov Marek Para. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

14:04 – Keď s výsluchom skončí Marek Para a ďalší obhajcovia, bude nasledovať výsluch od právnikov Markízy. Tá v tomto spore vystupuje ako poškodená, požaduje náhradu trov konania a ďalších nákladov vo výške takmer 2 milióny eur.

13:52 – Rusko stále dokresľuje detaily kauzy Gamatex. Stavia sa pritom do pozície človeka, ktorý zmenkami zachránil Markízu. Hovorí detaily o firmách, pamätá si že “burza vtedy klesla o dva doláre”, spomína prevody a vzťahy medzi firmami. Pred dvoma hodinami si “nepamätal” koľko zmeniek podpísal.

13:38 – Obhajca Marek Para sa Ruska pýtal na valné zhromaždenie, exminister ho opísal. Počas celého procesu spomína právnika Ernesta Valka, ktorého pred deviatimi rokmi mali zabiť lupiči. Prípad sa stále vyšetruje. Valko mal byť podľa Ruska Volzovej právnikom a práve on mal navrhnúť vyriešiť spor (kauza Gamatex) zmenkami.

13:33 – Podľa Ruska mala jeho spoločnosť už v deväťdesiatych problémy s účtovníctvom, ktoré ukázal audit. Týmto argumentom obhajuje fakt, že zmenky nefigurujú v účtovníctve Markízy.

13:20 – Špecializovaný trestný súd v Pezinku po obedňajšej prestávke pokračuje v pojednávaní v trestnej veci falšovania zmeniek. Pred súdom stále stojí Pavol Rusko.

Objavila sa piata zmenka

12:05 – Súd prerušil hlavné pojednávanie a vyhlásil prestávku. Pokračovať sa bude o 13:20.

11:47 – Rusko po konfrontácii so Šantom už nepôsobí tak sebavedomo. Odpovedá stručnejšie, gestikuluje menej.

11:39 – Šanta neočakávane na súde predložil  “piatu zmenku.” Najskôr sa Ruska pýtal, či je možné, že podpísal viac ako štyri zmenky. “Nepredpokladám,” odpovedal. Následne podal listinu Ruskovi. “Neviem, nevidím na to,” tvrdí obžalovaný. Obhajca Marek Para namieta tento dôkaz. Žiada predloženie originálu a požaduje tiež, aby prokurátor vysvetlil, ako k tomuto dôkazu prišiel. Šanta tvrdí, že operatívnou činnosťou polície.

Doba ústnych dohôd?

11:35 – “V roku 2000 sme fungovali na ústnych dohodách,” tvrdí Rusko. Takto vraj vlastnil podiely v rôznych firmách a zmluvy či písomné dohody vtedy neboli bežné.

Na súde sú prítomní aj právni zástupcovia Markízy. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

11:32 – Šanta sa pýta, prečo na dvoch zmenkách bola vypísaná suma a na dvoch nebola. Podľa Ruska mali byť druhé dve zmenky “len poistka, keby sme neplatili a to som vtedy nepripúšťal.” 

11:30 – Podľa Ruska zmenky umožnili profitovanie Markízy a považuje za fér, ak dnes firma vyplatí zmenky.

11:27 – Sudca musel usmerňovať vypočúvanie, Rusko odmietol odpovedať na Šantovu otázku. Nasledovala krátka výmena názorov a usmernenie sudcu.

11:16 – Prokurátor Šanta začal vypočúvanie Ruska. Ten mu skáče do reči. “Ste dnes schopní zaplatiť žalovanú čiastku?” pýta sa Šanta. Rusko odpovedá, že nie. O všetko vraj prišiel v súvislosti s osobnými problémami a so svojou neúspešnou politickou kariérou. Rusko bol ministrom hospodárstva. “Naprával som niečo, čo som nespôsobil. Bojovali sme s niekým, kto je teraz obvinený za vraždy. A zachránili sme televíziu, ktorá fungovala,” hovorí Rusko.

11:13 – Podľa Ruska nešlo pri celej veci o 80 miliónov. Išlo vraj o to, že chceli zachrániť Markízu a elegantne dostať z firmy Volzovú. Podľa neho nie je dôvod, aby boli pred súdom vypočutí riaditelia Markízy. Tí by mali vypovedať zajtra.

Zruinovala ho vraj politika

11:02 – “Tí, čo boli proti nám, sú dnes mŕtvi alebo za mrežami,” hovorí Rusko. Opisuje svoj vstup do politiky.  Zároveň tvrdí, že si myslel, že bude svoje údajné záväzky voči Kočnerovi splácať. Tvrdí, že v tej dobe bol na tom majetkovo veľmi dobre a nečakal, že by nedokázal zmenky vyplatiť. Dnes Rusko tvrdí, že je nemajetný. Neprezradil ani, kto mu platí právnych zástupcov.

10:57 – “Musel som konať, zmenky som podpísal, lebo ja som Volzovú dotiahol, ja som jej veril,” hovorí Rusko.

Obhajcovia Ruska priniesli na súd všetky spisy. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

10:54 – Rusko opisuje do najmenšieho detailu všetky zmluvy, vzťahy a kauzy všetkých firiem, ktoré mali v deväťdesiatych rokoch niečo spoločné s Markízou. Podobným spôsobom vypovedal aj v kauze objednávky vraždy Sylvie Volzovej, tam ho však predseda senátu zastavoval a vyzýval k stručnosti. Dnes ho predseda senátu Emil Klemanič necháva hovoriť.

10:53 – Rusko tvrdí, že vyriešenie sporu zmenkami navrhol Ernest Valko. Ten zomrel pri lúpežnom prepadnutí.

10:45 – Jedným z hlavných argumentov obžaloby je fakt, že zmenky nefigurujú v účtovníctve Markízy. Podľa Ruska je to Volzovej vina, ona vraj mala v tom čase na starosti účtovníctvo.

10:37 – Podľa Ruska sa Markízu snažila ovládnuť mafia. Podľa neho za to nesie vinu najmä jeho bývalá spoločníčka Sylvia Volzová. Aj ona by mala v tejto kauze vypovedať pred súdom, jej vypočutie je naplánované na budúci utorok. Či však príde, nie je známe. Volzová neprišla ani na proces, ktorý jednal o údajnom pokuse o jej vražde. Vraj sa bojí o svoj život. 

Rusko pred súdom pôsobí sebavedomo, výrazne gestikuluje a hovorí zreteľne. Súdu ilustruje všetko do najmenšieho detailu. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

10:37 – Rusko sa dostal ku kauze Gamatex. Práve na túto kauzu nadväzuje kauza zmenky. Viac si prečítajte TU. 

Rusko obviňuje bývalú spoločníčku Volzovú

10:33 – Rusko opisuje, ako v deväťdesiatych rokoch fungovala Markíza. Opisuje vlastnícku štruktúru, zmluvy. Tentokrát kreslí to, čo pred niekoľkými mesiacmi opisoval na tlačovej besede loptičkami.

10:29 – “Bol som šokovaný tendenčnosťou vedenia prípravného konania,” vypovedá Rusko. Podľa neho neboli vypočutí kľúčoví svedkovia, ktorí mali byť pri podpise zmeniek. “Toto je príbeh o pani Volzovej, ktorá sa spriahla s mafiou, je to o ovládnutí Markízy,” hovorí Rusko. Začal kresliť na tabuľu, ktorú priniesli obhajcovia.

10:24 – Prítomní sa opäť dostavili do súdnej siene. Pred senát sa postavil obžalovaný Pavol Rusko, na pomoc si priniesol aj fixky a notes.

10:11 – Súd vyhlásil 10 minútovú prestávku.

Tento proces je pravdepodobne procesom roka. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

10:08 – “Som nevinný,” povedal Rusko senátu.

9:59 – Mandzák kritizoval aj výber pojednávacej miestnosti. Podľa neho je nevyhovujúca a na verejný proces mala byť zvolená iná. Novinári a verejnosť totiž nie sú v súdnej sieni priamo prítomní, niekoľko ich sedí za sklom pri pojednávacej miestnosti, zvyšok počúva priamy prenos v úplne inej miestnosti. Nie je pritom zabezpečená ani kvalita zvuku, verejnosť nerozumie takmer nič.

9:56 – K slovu sa dostala obhajoba. Podľa Mandzáka ide o účelový proces. Spochybnil tiež znalca obžaloby. Marek Para pred pár dňami pre Glob.sk uviedol, že znalkyňa sa mala niekoľkokrát pomýliť a preto chcú namietať jej neodbornosť.

Dohodu o vine a treste odmietli

9:53 – Kočner sa pred súd nepostaví minimálne tento a budúci týždeň. Rozhodol tak senát ŠTS. Prvých šesť dní pojednávania je stanovených na 22.7., 23.7., 24.7. a 29.7., 30.7., 31. 7..

Rusko si počas procesu zapisuje poznámky do notesa. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

9:42 – Súd dnes svedkov vypočúvať nebude. Zajtra by mal vypočuť hneď troch. Podľa informácii Glob.sk ide o troch exriaditeľov TV Markíza. Matthias Settele sa však podľa našich informácii nedostaví, ako prvá by teda mala vypovedať Zuzana Ťapáková a nasledovať by mal Václav Mika.

9:32 – Súd sa pred niekoľkými minútami pýtal, či chce obžaloba uzatvoriť dohodu o vine a treste. Obe strany odmietli.  „Obvinení Marian Kočner a Pavol Rusko po vzájomnej dohode so Štefanom Ághom v čase po roku 2013, najneskôr však v čase spísania notárskej zápisnice 7. 4. 2016 vyhotovili sfalšované zmenky s deklarovaným, ale nezodpovedajúcim dátumom vystavenia 11. 6. 2000,“ povedal na súde Šanta. Neskôr podrobne rozobral, ktorá zmenka mala akú hodnotu.

9:30 – Prokurátor Ján Šanta prednáša obžalobu. Podľa nej mali Rusko s Kočnerom sfalšovať dohromady až štyri zmenky, ktorých súhrnná hodnota mala byť takmer 70 – miliónov eur. Šanta podrobne opisuje, ako sa mal podľa obžaloby skutok stať.

Markízu v kauze zmenky zastupuje Daniel Lipšic. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

9:24 – Pojednávanie je verejné. V Pezinku je niekoľko desiatok ľudí, väčšina sú novinári.

9:19 – Markíza v tomto prípade vystupuje ako poškodená, zastupuje ju Daniel Lipšic a Tomáš Kamenec. Od obžalovaných žiadajú zaplatenie nákladov, ktoré im vznikli v súvislosti so súdnym konaním.

9:15 – Pojednávanie pred niekoľkými minútami oficiálne začalo. V pojednávacej miestnosti je trojčlenný senát, právnici TV Markíza, prokurátor Ján Šanta a traja obhajcovia Kočnera.

9:00 – Obhajcovia obžalovaných priniesli na pojednávanie tisícky strán spisov. Doviezli ich na vozíkoch. Jeden z nich, Michal Mandzák povedal, že Kočner vypovedať chce. Žiadajú ale zmenu miestnosti, v ktorej sa s ním v Leopoldove stretávajú. Údajne majú podozrenie, že sú odpočúvaní.

Obhajcovia Kočnera a Ruska priniesli na pojednávanie tisícky strán spisov. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

8:58 – Pojednávanie sa začalo. Na mieste je prítomný len obžalovaný Pavol Rusko, obžalovaný Marian Kočner sa nedostavil. Súd o tom vopred upovedomil jeho obhajca Marek Para. Rusko sa pred pojednávaním vyjadriť nechcel.

Marian Kočner a Pavol Rusko vystupujú v tejto kauze ako obžalovaní. Rusko je na pojednávaní osobne prítomný, Kočner pred týždňom požiadal, aby bolo dokazovanie vykonané v jeho neprítomnosti. Momentálne je vo vyšetrovacej väzbe v Leopoldove. Oboch obžalovaných zastupuje Marek Para.

Počas procesu sa im bude prokurátor Ján Šanta snažiť preukázať, že obaja muži “spáchali formou spolupáchateľstva obzvlášť závažný zločin falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov a zločin marenia spravodlivosti.”

V prípade dokázania viny, hrozí obom 12 až 20 rokov za mrežami.

Galéria
V kauze zmeniek TV markíza je obžalovaný Marian Kočner a Pavol Rusko. Zdroj: TASR, Vladimír Benko
Marian Kočner sedí momentálne vo väzbe kvôli kauze “zmenky”. Zdroj: TASR / Dušan Hein
Na snímke podnikateľ Marian Kočner. Zdroj: TASR – Jakub Kotian
Marian Kočner Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Zdroj: TASR – Jakub Kotian
Podnikateľ Marian Kočner požiadal o prepustenie z väzby. Zdroj: SITA/Diana Černáková
navigate_before
navigate_next