Domáce Kauzy Top

ONLINE Kočner posielal Ághovi odkazy z basy. Mali prezývky a písali si šifrovane

Pred súdom dnes sedela pravá ruka Kočnera, Štefan Ágh. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

PEZINOK – Na Špecializovanom trestnom súde dnes panovala napätá atmosféra. Proces v kauze zmeniek sa posúva, na rad dnes prišli ďalší štyria svedkovia. Pred senát sa postavili dve ženy, jedna mala kedysi v Markíze na starosti účtovníctvo a druhá pracovala v licenčnej rade. Predvolaný bol aj veľkopodnikateľ Milan Fiľo, ten sa však nedostavil. Napäto sa však očakávala najmä výpoveď Štefana Ágha, ktorý je v tejto kauze obvinený. Glob.sk vás opäť informoval online počas celého dňa. 

 

Dnešný súd sa skončil a s ním končí aj náš ONLINE. Ďakujeme, že čítate Glob.sk. 

16:36 – Pojednávanie je skončené, pokračovať bude výpoveďami ďalších svedkov v pondelok.

15:50 – Vypočúvanie svedka sa skončilo. Teraz má slovo Rusko, nasledovať bude slovo obžaloby.

15:41 – Šantu zaujíma, prečo Ágh o svoje peniaze nebojoval a prakticky sa ich vzdal. “Zmenka bola splatná až po 15 rokoch, nemohol som aktívnejšie vystupovať,” tvrdí Ágh.

15:38 – Sudkyňa sa pýta na prezývky. Ágh hovorí, že jeho prezývali okrem iného “doktor Pišta”, Kočnera volali “Brucho” a “Tučko”. Tótha vraj prezýva aspoň on “Agent”. 

15:36 – “Aké mobilné aplikácie používate?” spýtal sa sudca. “Všetky, ktoré viem ovládať,” hovorí Ágh. Po chvíli dodáva, že používa aj aplikáciu Threema. Cez ňu komunikoval s Tóthom aj s Kočneorm.

Ágh bude možno vypovedať ešte raz. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

15:29 – Sudkyňa sa spýtala Ágha, prečo sa vlastne vzdal nároku na zmenky. V roku 2001 ich vraj previedol do spoločnosti Inkasný servis, ktorú vlastnil spolu s Kočnerom. Neskôr svoj podiel stratil a s ním aj zmenky. “Nemal som pocit, že tie peniaze by boli vyplatené,” povedal svedok.

15:28 – Kočner a Ágh si dôverovali, priznal to samotný svedok. Stretávali sa pracovne aj priateľsky.

15:26 – “Ako ste sa zoznámili s pánom Kočnerom?” pýta sa sudca. Ágh odpovedať nechce, je to vraj predmetom inej veci. Sudca to akceptoval a svedok teda neodpovie.

Rusko alias Slintoš

15:23 – Opäť prišla reč na prezývku Slintoš. “Nech mi pán Rusko prepáči,” povedal Ágh s tým, že s Kočnerom takto nazývali Ruska.

15:20 – Ágh počas výpovede tvrdil, že z vyplatených peňazí za Gamatex vyplatil dlhy. “Vraveli ste, že ste mali požičaných 20 miliónov. Kto vám ich požičal?” pýtal sa Lipšic. “Bol to pán  Steinhübel,” tvrdí Ágh. Peter Steinhübel alias Žaluď je považovaný za člena podsvetia, pohyboval sa medzi viacerými skupinami. Zabili ho ešte v deväťdesiatych rokov.

15:13 – “Zmenky boli v trezore a čakalo sa že buď dostaneme skôr peniaze, alebo že po 15 rokoch sa vyplatia inak,” objasňuje Ágh. “Toto bolo najlepšie riešenie, aké sme vtedy dokázali vyrokovať,” hovorí. Tvrdí, že súčasťou dohody bola aj samotná mlčanlivosť o zmenkách.

14:47 – Svedok tvrdí, že ho počas vyšetrovania kauzy zmenky kontaktovala polícia, vraj ho tiež sledovali a odpočúvali.

14:42 – “Poznáte osobu Petra Tótha?” spýtal sa Daniel Lipšic. Ágh hovorí, že ho pozná už 20 rokov a že s ním a s Kočnerom sedával ešte v Markíze. Vraj mu ho predstavil Kočner. Keď sa spustil kolotoč okolo žalôb so zmenkami, začali sa stretávať častejšie. “S Peťom sme sem-tam šli do Auparku na kávu, v telefóne ho mám 20 rokov uloženého ako Agent,” opisuje svoj vzťah svedok. Tóth vraj odovzdal Ághovi pozdrav z väzby, mal mu povedať, že mu Kočner môže spoza mreží telefonovať.

14:40 – Otázky sa pýta Rusko. Podľa Ágha sú médiá, ktoré neinformujú objektívne, okrem iného spomenul Markízu.

14:23 – “Čo robíte teraz pán Ágh?” pýta sa prokurátor. “Som na dôchodku a vypomáham pri nejakých firmách ale bez nároku na nejaké peniaze,” hovorí svedok. S Kočnerom sa vraj videl tri alebo štyri dni predtým, ako ho zadržali. Vraj sa chystal na dovolenku.

“Bola to doba kešu,” vypovedal Ágh o delení peňazí zo zisku za predaj Gamatexu. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

14:15 – “Čo sú to slinoviny?” pýta sa prokurátor svedka. “Ja som v správach výraz slinoviny nepoužíval, mohol ho použiť pán Kočner,” hovorí Ágh. Podľa neho Kočner výrazom “slinoviny” označoval podpis Ruska na dokumentoch.

14:13 – “Každý niečo dostal, splatili sa dlžoby, niečo získal pán Valko, niečo pán Pohanka,” vysvetľuje Ágh. Prokurátor sa ho pýtal, čo sa stalo s 80 miliónmi, ktoré dostali za predaj Gamatexu. “Bola to doba kešu,” hovorí Ágh.

13:51 – “Vyrovnáva sa to tu roku 1998, je tu obrovská mašinéria právnikov, obrovské tlaky,” hovorí Ágh. Vraj mal z celej situácie od začiatku zlý pocit a nesúhlasil s tým, že Kočner žiadal peniaze na súde.

Peniaze sa delili u mafiána

13:49 – “Pán Valko dostal nejaké peniaze v hotovosti, boli sme u pána Čongrádyho,” tvrdí Ágh. Podľa svedka dostal nárazovo milión, potom ďalšie dva a údajne mu bolo sľúbených až 9% z prípadného zisku zo zmeniek.

13:39 – Prokurátor sa pýta, prečo nechceli o zmenkách informovať verejnosť. Podľa svedka to bolo predmetom obchodného tajomstva.

13:34 – Ágha v jeho kauze zmenky zastupuje Marek Para. Prokurátor sa ho pýta, kedy presne boli zmenky podpísané. Ágh nevie odpovedať, vie len, že v roku 2000. “Nepamätám sa kedy presne,” hovorí. Zmenky vraj videl on, Kočner, Volzová a Čongrády. Tieto mená vedel povedať s istotou, pri iných si istý nebol. Údajne sa pri podpise dohodli, že o zmenkách nebudú verejne hovoriť.

13:32 – Ágh vraj nechcel, aby Kočner dával zmenky na súd. “Nejde o to, že by neboli pravé, ale ten tlak,” povedal Ágh. “Je smutné, ale väčšinu informácií sa dozvedám z médií,”hovorí Ágh. Od novinárov sa vraj dozvedel aj to, že je obvinený.

13:28 – Svedok tvrdí, že sa počas rokov viackrát Kočnera pýtal, čo bude s tými peniazmi, ktoré mal obom mužom dlhovať Rusko. Kočner ho vraj ubezpečoval, že je všetko v poriadku. K vyplateniu peňazí počas 15 rokov však nedošlo. “Do kontaktu so zmenkami som opäť prišiel až v roku 2016, potom v roku 2017,” hovorí Ágh. Zmenky vraj dávali na skúmanie.

Štefan Ágh pred súdom objasňuje svoj pohľad na kauzu zmenky. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

13:24 – Ágh pred súdom rozoberá ako údajne podpísali zmenky a aké boli podmienky.

13:20 – “40 miliónov dostal na účet pán Kočner a 40 miliónov ja, ako fyzické osoby, už to nie je žiadne tajomstvo,” tvrdí svedok. “Pán Valko mal pripravené zmluvy a zmenky a boli sme dohodnutí tak, že keď nám nabehnú peniaze, môžu už za firmu Gamatex jednať ich ľudia, ich právnici,” hovorí. Zmenky vraj boli štyri. “Jedna bola na Kočnera, jedna na mňa. Tie boli v hodnote 500 miliónov. Ďalšie dve zmenky, jedna pre mňa a jedna pre pána Kočnera, tie boli bianco zmenky a boli pre prípad, že nám v ďalších 15 rokoch nebudú peniaze vyplatené,” hovorí.

13:17 – “Potom pán Valko prišiel s tým, že by nám vyplatili tých 80 miliónov a že 500 miliónov nám zmenkami zaručí pán Rusko,” hovorí Ágh.

13:12 – Ágh opisuje detaily kauzy Gamatex a opisuje rokovania o predaji Markízy. “Pri týchto jednaniach sme v tých časoch mali predstavu, že by sme za predaj mohli získať 500 miliónov korún. Požiadavka našich prtnerov ale bola taká, že súhlasia, ale musí byť jednoznačne preukázané, že licencia prejde na firmu Gamatex,” hovorí Ágh. Následne mali žiadať na licenčnej rade o zmenu majiteľa licencie. Po voľbách však vraj došlo aj k zmenám v licenčnej rade. Podľa Ágha sa vtedy mal stať členom licenčnej rady Ernest Valko, ktorý vraj vyjednával aj s nimi aj s Ruskom o urovnaní tejto situácii. “V rade to vyzeralo tak 50 na 50 či to prejde, alebo nie,” tvrdí svedok.

13:10 – Ágh poukazuje na rozdiely medzi STS a Markízou. Podľa neho sa tieto pojmy v médiách zlievajú.

Priatelia a partneri v biznise

13:02 – Kočner a Ágh boli priateľmi a partnermi vo firme Gamatex. V týchto chvíľach Ágh pred súdom opisuje svoju minulosť. “Poznal som pána Čongrádyho, on zas poznal pani Volzovú a pána Valka,” hovorí svedok. Opisuje, ako prebiehala kauza Gamatex a ako s Kočnerom prišli k väčšinovému vlastníctvu Markízy.

12:59 – “Pána Ruska som spoznal, keď sme začali riešiť kauzu Markíza, potom som sa s ním ešte párkrát stretol. Pána Kočnera poznám od začiatku deväťdesiatych rokov. Posledné roky sa s pánom Kočnerom stretávam párkrát do roka, vymieňame si nejaké informácie,” povedal Ágh.

12:55 – “Prisahám na svoje svedomie, že budem vypovedať pravdu, nič len pravdu,” prisahá Ágh pred senátom. Otázky začína klásť prokurátor.

Štefan Ágh vypovedá pred súdom. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

12:53 – Obhajoba navrhuje, aby výsluch Ágha odložili. Prokurátor ani zástupcovia Markízy nevidia dôvod na takýto krok. “Po krátkej porade senátu súd rozhodol, že dnešný výsluch svedka Štefana Ágha vykoná,” rozhodol po krátkej porade senát. Pokiaľ sa objavia nové skutočnosti, môžu ho neskôr zopakovať a doplniť.

12:49 – Predseda senátu na dnešnom pojednávaní nedovolil prokurátorovi predložiť ako dôkaz komunikáciu medzi Ághom a Kočnerom. Zdôraznil však, že len na dnešnom a zároveň uviedol, že tento dôkaz môže byť kľúčový. Zrejme tak príde na rad v iný deň.

12:45 – Krátko po pol 1 dorazil na súd Štefan Ágh, kľúčový svedok. Aj on je v kauze zmeniek obvinený, jeho skutok bol ale vyčlenený na samostatné konanie. V tejto veci preto vystupuje ako svedok.

Ľahko sa podpisuje, keď máte pištoľ pri hlave

11:21 – Výsluch svedkyne končí. Podľa obžaloby žiadne odňatie licencie Markíze nehrozilo a ide len o “fabulácie.” 

11:13 – Svedkyňa tvrdí, že nikdy nepočula a ani nevie o tom, že by právnik Ernest Valko poskytoval služby klientom, ktorí “stáli” pred radou. Na toto sa jej pýtal Daniel Lipšic, ktorý včera po súde novinárom povedal, že si nemyslí, že by Valko toto urobil. Podľa neho by to bol “konflikt záujmov ako bič.” 

11:11 – “Náhla zmena majiteľa bez súhlasu rady mohla viesť k odňatiu licencie?” spýtal sa svedkyne Rusko. “Bol povinný to oznámiť a bez toho, aby sa toto udialo, mohla byť skutočne odňatá,” objasňuje Hausknotzová.

10:53 – “Oni boli starí kamaráti, pán Pohánka, Kočner a Rusko,” hovorí svedkyňa. Opisuje svoj rozhovor s Pohánkom kedy sa ho pýtala, či naozaj predal svoj podiel v Markíze za korunu. “Ľahko sa vám podpisuje, keď máte pištoľ pri hlave,” mal jej povedať Pohánka. Svoj podiel predal Marianovi Kočnerovi a na základe práve tejto kúpy Kočner obsadil Markízu. Siloš Pohánka zomrel v roku 2006.

Svedkyňa, ktorá bola v minulosti členkou licenčnej rady. Opísala aj vzťah medzi Ruskom a Volzovou. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

10:45 – “Pani Volzová bola taká milá, usmievavá pani,” opisuje svedkyňa. S bývalou konateľkou Markízy mala vraj priateľský vzťah. “Plakala mi, že ju Rusko k ničomu nepustí,” opisuje. O príčine ich nezhôd však vraj nevie nič bližšie.

10:38 – “O zmenkách som po prvýkrát počula až z médii,” hovorí svedkyňa. To isté doteraz tvrdili všetci svedkovia, dnes to bola bývalá účtovníčka Markízy a včera exriaditeľ Václav Mika.

10:34 – Hausknotzová opisuje situáciu okolo kauzy Gamatex, opisuje ju z pohľadu licenčnej rady.

10:31 – Pred senátom sedí Anna Hausknotzová, ktorá v minulosti pracovala v licenčnej rade. Dnes mal vypovedať aj Milan Fiľo. Ten v minulosti prebral spoločnosť po Pavlovi Ruskovi. Na pojednávanie sa ale nedostavil, preto sa pokračuje výpoveďou Hausknotzovej.

10:20 – Svedkyňa pred médiami zopakovala, že so zmenkami nikdy do kontaktu neprišla. Pavol Rusko počas pojednávania neustále opakuje, že účtovníctvo bolo vinou Volzovej v dezolátnom stave. Podľa bývalej účtovníčky Markízy sa to nedá takto povedať, všetko vraj prebiehalo v rámci zákona a keby nastalo nejaké pochybenie, každoročný audit by to podľa nej odhalil.

Účtovníctvo sa robilo podľa zákona, hovorí bývalá pracovníčka Markízy

10:15 – Výsluch prvej svedkyne sa skončil. Šanta navrhol čítanie komunikácie medzi Kočnerom a Ághom, obhajca Marek Para žiada, aby sa komunikácia nečítala pred médiami. Súd ešte nerozhodol. “Bude to ťažké čítanie,” povedal súd.

9:55 – Rusko opäť opakuje, že nie všetko muselo byť v účtovníctve. Svoje slová už podopiera aj výpoveďou svedkyne, ktorá podľa neho jeho slová dokazuje. “Účtovníctvo bolo kvôli Volzovej v dezolátnom stave,” hovorí opäť Rusko.

9:47 – Svedkyne sa teraz pýta Daniel Lipšic. Bývalý minister je právnikom Markízy v trestných veciach v kauze zmenky. Svedkyňa opisuje, že pred násilným prevzatím Markízy boli za ňou v kancelárii Volzová, Kočner a Ágh. Mali jej povedať, aby pripravila účtovníctvo na odovzdanie.

9:39 – Otázky kladie obžalovaný Rusko. Svedkyne sa chce spýtať, či mal byť zmluvný vzťah medzi STS a Markízou zaúčtovaný. “Musela by som tieto zmluvy vidieť,” hovorí svedkyňa. “Viete, že prebehla exekúcia Markízy?” pýta sa Rusko. Svedkyňa nevie. “Mala byť zaúčtovaná?” Svedkyňa opäť odpovedá, že nevie. “Čo je podľa vás exekúcia podniku?” dopytuje sa Rusko ďalej. Jeho otázku namieta Daniel Lipšic. “Pán sudca, namietam, tu nie sme na skúške z exekučného práva,” hovorí. Sudca námietku akceptoval a svedkyňa nemusí odpovedať.

9:34 – Obhajcovia sa snažili poukázať na rozpor medzi výpoveďou svedkyne v prípravnom konaní. Obhajoba tvrdí, že predtým svedkyňa povedala, že “účtovala na pokyn Volzovej”. Miklošovičová vysvetľuje, že tým chcela povedať, že Volzová jej poskytovala podklady k jej práci a nie že ju úkolovala. “Účtovníctvo som robila podľa zákona,” zdôrazňovala bývalá účtovníčka Markízy.

9:24 – “Bola v účtovníctve zaevidovaná pohľadávka voči Silošovi Pohánkovi?” pýta sa Mandzák. Touto pohľadávkou de facto odštartovala kauza Gamatex. “Nie, určite to tam nebolo,” hovorí Miklošovičová. Kočnerov obhajca sa týmto snaží preukázať, že nie všetko sa v účtovníctve nachádzalo a podoprieť tým verziu obhajoby, že “zmenky tam neboli, lebo to Rusko nepokladal za dôležité.”

Bývalá účtovníčka Markízy vraj o zmenkách nevedela. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

9:20 – Kočnerov obhajca Michal Mandzák svedkyni predložil nejaké dokumenty a spýtal sa jej, pri akej príležitosti ich spísala. Svedkyňa vysvetľuje, že listiny sú z roku 1998 a že si už nepamätá presný dôvod.

Rusko skritizoval novinárov

9:09 – Rusko pri príchode na súd nebol v tak dobrej nálade ako v predchádzajúce dni. Keď ho obklopili novinári skritizoval ich za to, že písali o piatej zmenke. Podľa neho ide zo strany prokurátora Jána Šantu o fabuláciu. “Prokurátor vás klame, začnite sa ho pýtať,” odporučil novinárom. Piatu zmenku vytiahol Šanta ešte v pondelok a prekvapil tým všetkých prítomných. Naznačil, že môže ísť o akúsi tréningovú zmenku, na ktorej si obžalovaní mohli trénovať podpisy. Údajne bola získaná operatívnou činnosťou polície.

9:04 – Prokurátor sa pýta svedkyne na detaily jej práce, na stav účtovníctva a na to, čo bolo zvykom v tej dobe účtovať. Svedkyňa opisuje všetky informácie o ktorých má vedomosť.

9:00 – Pojednávanie sa začína. Pred súdom sedí svedkyňa Anna Miklošovičová. Vysvetľuje prítomným, že pracovala v spoločnosti Markíza Slovakia ako účtovníčka. “So zmenkami som nikdy do kontaktu neprišla,” hovorí svedkyňa a opisuje svoju spoluprácu so Sylviou Volzovou. V Markíze totiž bola ešte v časoch pred Volzovej odchodom.

Šanta na súde opäť prekvapil. Zdroj: Globsk/Peter Korček

Ágh mal podľa obžaloby Kočnerovi a Ruskovi pri falšovaní zmeniek napomáhať. Dve zo štyroch zmeniek boli totiž vypísané na Kočnera a dve na Ágha. Rusko na pojednávaní tvrdil, že Ágh v roku 2000 spolupracoval s mafiou. Zároveň je považovaný za Kočnerovu pravú ruku a blízkeho priateľa.

Zmenky sú procesom roka

Marian Kočner a Pavol Rusko vystupujú v tejto kauze ako obžalovaní. Podľa obžaloby Kočner spolu s Ruskom sfalšovali zmenky, ktoré sú údajne z roku 2000. Podľa prokurátora ich však vytvorili až v roku 2016 a to s úmyslom získať od spoločnosti Markíza spolu až 69 miliónov eur.

Súdny proces pokračuje. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Rusko totiž zmenky údajne podpísal ešte ako generálny riaditeľ Markízy. Za ich vyplatenie ručil v prvom rade on a v druhom rade spoločnosť. V celej verzii je viacero nezrovnalostí. O zmenkách takmer nikto nevedel, nefigurovali ani v účtovníctve spoločnosti. Rusko je údajne nemajetný a tvrdí, že na vyplatenie zmeniek nemá. Kočner ich preto požadoval od Markízy. Viac detailov nájdete TU. 

Samotný Kočner na pojednávaní nie je prítomný. Jeho obhajca tvrdí, že vypovedať chce ale žiada, aby bol proces presunutý inam, napríklad do Ústavu na výkon väzby v Bratislave. Tvrdí totiž, že v Leopoldove ich pri rozhovoroch odpočúvajú.

V kauze už prvý svedok vypovedal, bol ním Václav Mika.

Mali vypovedať aj ďalší dvaja exriaditelia Markízy. Matthias Settele a Zuzana Ťapáková však nedorazili, prvý menovaný by mal byť v zahraničí a druhá si nevyzdvihla predvolanie.

Markíza žiada 2 milióny ako odškodné

Počas procesu sa im bude prokurátor Ján Šanta snažiť preukázať, že obaja muži “spáchali formou spolupáchateľstva obzvlášť závažný zločin falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov a zločin marenia spravodlivosti.”

Na súde má svojich právnych zástupcov aj TV Markíza. Tá v celej veci vystupuje ako poškodená a žiada odškodné vo výške takmer 2 milióny eur.

V prípade dokázania viny, hrozí obom 12 až 20 rokov za mrežami.

To najlepšie z pondelka nájdete TU. 

To najlepšie z utorka nájdete TU. 

Detaily o kauze zmenky nájdete TU. 

Aké kauzy má za sebou Kočner? Ich prehľad nájdete TU. 

Galéria
Pavol Rusko na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku, Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
, Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Glob.sk/Peter Korček
Zdroj: Globsk/Peter Korček
Pavol Rusko je obžalovaný aj z pokusu o vraždu v štádiu prípravy. U Černáka si mal podľa obžaloby objednať vraždu Sylvie Volzovej. Zdroj: Globsk/Peter Korček
Zdroj: Globsk/Peter Korček
Rusko na pojednávaní kladie otázky Mikovi. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
, Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
, Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
, Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Pavol Rusko na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku, Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
navigate_before
navigate_next