Domáce Šport Top

VIDEO Ďalšia brutálna etapa vo Francúzsku, Sagan mal čo robiť, aby prišiel do cieľa v časovom limite

Peter Sagan na pretekoch Critérium du Dauphiné vo Francúzsku, ktoré sú prípravou na Tour de France. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Zastaví niekto Wouta van Aerta? Bude tím Jumbo- Visma dominovať aj v druhej etape Crtitérium Dauphiné? To boli základné otázky pred štartom ďalšej horskej etapy s cieľom po 18 kilometrovom stúpaní na Col de Porte vo výške 1331 metrov.

 

Etapa je síce krátka, má iba 137 km, ale je poriadne výživná, s tromi hodnotenými stúpaniami štvrtej, tretej a prvej kategórie, plus cieľové peklo s priemerom 6,2% a dĺžkou 18 km. Pri 30 stupňovej horúčave a tempe ako pri časovke to bola pre jazdcov poriadna skúška mentálnej aj fyzickej pripravenosti. Ako hlavní favoriti sa spomínali najmä Kolumbijčan Egan Bernal a dvaja Slovici Tadej Pogačar a Primož Roglič. Wout van Aert, ktorý udivuje v posledných dvoch týždňoch neuveriteľnou formou, univerzálnosťou a taktickou grandióznosťou sa spomínal takisto, ale jeho úloha bola pred etapou iná.

Tou bolo udržať si žltý dres lídra pretekov a pomáhať Rogličovi k etapovému triumfu. No boli tu aj Rigoberto Uran, Ricardo Carapaz, Sergio Hiquita, Thibaut Pinot alebo Romain Bardet. Peter Sagan nemal špeciálne úlohy, iba ak sa čo najdlhšie udržať v pelotóne a pomáhať Emanuelovi Buchmannovi strážiť konkurenciu. Rýchlostná prémia a už vôbec nie záverečný špurt ho nemuseli zaujímať. Najmä, keď po štarte sa do úniku pustila osem členná skupina, kde však neboli žiadni adepti na celkové a ani etapové prvenstvo. Zaujímavé bolo, že v nej opäť, tak ako v prvej etape, nechýbal ani Michael Schär. Inak si všetko v balíku s prehľadom kontrolovalo Jumbo a Ineos.

Keď sme už spomínali dresy, tak okrem žltého boli v hre aj zelený pre najlepšieho jazdca v bodovacej súťaž. Zatiaľ patril van Aertovi, ale v etape si ho obliekol druhý Daryl Impey. Najlepším vrchárom bol Michael Schär (modrý dres s bielymi bodkami) a jazdcom do 25 rokov Egan Bernal (biely dres). Prvý skúšobný bod pripravenosti favoritov prišiel na Côte Maillet, v stúpaní prvej kategórie s priemerom 8%. Vpredu síce šliapala stále 8-členná skupina, ale za nimi sa už do vláčika zoradili tímy Jumbo-Visma, Bora-Hansgrohe, Movistar, Deceuninck-Quick Step. V pekelnej horúčave, veď nefúkalo a bolo 32 stupňov, pričom priemerná rýchlosť bola aj napriek kopcom 42 km za hodinu.

Pred začiatkom záverečného stúpania boli všetci favoriti pri sebe, prakticky celý pelotón mal pred sebou 18 km galeje a čakalo sa, kto prví stratí nervy a začne útočiť. To už v hlavnej skupine nebol Wout van Aert, ktorý si svoje “odmakal” po horskej prémii I.kategórie na Côte Maillet zvesil nohy a vypustil záver 2.etapy Critérium du Dauphiné. Bola to ale taktika tímu a nie kolaps najlepšieho cyklistu po reštarte sezóny. Potešujúce bolo, že vpredu zostal Peter Sagan. No tempo sa zvyšovalo najmä zásluhou tímu Ineos, kde ako o dušu šliapali Bernal, Froome aj Thomas. Nič zadarmo im nedalo ani Jumbo – Visma.

Hlavná skupina sa pomaly začala deliť a v hre o etapový aj triumf aj žltý dres ostali už iba elitní vrchári. V balíku bolo 30 cyklistov a okrem van Aerta všetci z prvej dvadsiatky. No netrvalo to dlho. Postupne začali odpadať aj veľké mená. 5 km pod vrcholom už nestíhali Alejandro Valverde, Warren Barguil, Pierre Rolland, Michal Kwiatkowski, Julian Alaphilippe ale aj Tom Dumoulin či Nairo Quintana.

Roglič, Pogačar, Pinot aj Bernal si išli vlastnú ligu. Strážili jeden druhého a popritom aj udávali tempo. Ineos rozpútal šialené tempo – Thomas, Pavel Sivakov roztrhali už aj tak malú skupinu na ešte menšiu. Vypadol z nej prekvapujúco aj Steven Kruijswijk, hlavný a dvorný pomocník Rogliča.

Zmenilo sa aj počasie, začalo pršať, schladilo sa, čo 2km pred cieľom naštartovalo Emanuela Buchmanna, ktorý to riskol na sólo únik. No na chrbát mu dýchali Roglič, Bernal, Pinot, Porte, Landa. Kto to bude? Na poslednom kilometri sa už prestalo taktizovať, tu už sa išlo na hranu. Bernal to skúsil sám, no akoby si testoval konkurenciu. Víťazom druhej etapy Critérium du Dauphiné sa napokon stal Primož Roglič, pred Thibautom Pinotom a Emanuelom Buchmannom. Roglič nastúpil približne 700 metrov pred cieľom a jeho raketovému zrýchleniu už nik nestačil. Jumbo tak má druhý etapový triumf a žltého van Aerta vystriedal jeho kamarát Roglič. Peter Sagan prišiel do cieľa spolu s ďalšími špurtérmi s mankom takmer 25 minút na 125.mieste.

Výsledky 2. etapy pretekov Critérium du Dauphiné (Vienne – Col de Porte, 135 km)

1. Primož Roglič (Slov./Jumbo-Visma) 3:39:40 h, 2. Thibaut Pinot (Fr./Groupama-FDJ), 3. Emanuel Buchmann (Nem./Bora-Hansgrohe), 4. Guillaume Martin (Fr./Cofidis, Solutions Crédits) všetci +8 s, 5. Nairo Quintana (Kol./Arkéa Samsic), 6. Miguel Angel Lopez (Kol./Astana), 7. Daniel Felipe Martinez (Kol./EF Pro Cycling), 8. Mikel Landa (Šp./Bahrain-McLaren), 9. Richie Porte (Aus./Trek-Segafredo), 10. Egan Bernal (Kol./Ineos) všetci +10, … 125. Peter SAGAN (SR/Bora-Hansgrohe) +24:41

Celkové poradie

1. Roglič 9:07:12 h, 2. Pinot +12 s, 3. Buchmann +14, 4. Bernal +16, 5. Martin +18, 6. Quintana +20, … 111. SAGAN +32:14

Mohlo by vás zaujímať