Domáce Šport Top

VIDEO Peter Sagan začína cyklistickú sezónu na špeciálnom bicykli, za ktorý by ste si kúpili auto

Slovenský cyklista Peter Sagan bude štartovať na pretekoch Tour de France aj na Giro d´ Italia. Zdroj: vueltasanjuan.com

BRATISLAVA – Keď sa začiatkom marca zastavil športový život na celej planéte a zrušili, odvolali alebo preložili sa všetky možné aj nemožné podujatia, šampionáty, olympiády či svetové poháre, nik netušil, dokedy bude obdobie temna trvať.

 

Organizátori zatiaľ iba počítali straty, písali likvidačné parte a modlili sa, aby nebolo ešte horšie. Po futbale, ktorý ako prvý povstal z mŕtvych, sa začiatkom týždňa rozbehla aj NHL a teraz sa k slovu dostáva cyklistika. V tomto čase sa už zvyčajne väčšina jazdcov a tímov pomaly chystala na koniec sezóny, no tento rok sa ešte ani poriadne nezačala. Okrem juhoamerických regionálnych pretekov a podujatia Paríž – Nice na začiatku roka nebolo čo hodnotiť. Koronavírus všetko zmietol zo stola a z itinerára sezóny urobil iba zdrap papiera. Ale od soboty 1. augusta už bude všetko inak. Aj pre Petra Sagana.

Pre cyklistov sa začínajú trojmesačné galeje, kde je na výber všetko možné – s podujatiami Grand Tour ako je Tour de France, Giro d´Italia a Vuelta, svetovým šampionátom alebo prestížnymi jednodňovými klasikami Paríž – Roubaix či Okolo Flámska. Slovenský šampión si zvolil saganovsky extrémnu kombináciu a svoje nohy si hneď na úvod otestuje na Strade Bianche v sobotu 1. augusta. V stredu to bude jednorazovka Miláno – Turín a ďalšiu sobotu 8. augusta klasika Miláno – San Remo, jediná monumentálna klasika v Saganovom kalendári. Neskôr má ešte v pláne absolvovať etapové preteky Criterium de Dauphiné od 12. – 16.augusta, ale najťažšia časť sezóny čaká Sagana od konca augusta do konca októbra.

Najskôr bude štartovať na Tour, potom na Giro. Smrteľnou kombináciou sú aj v klasickom termíne, nie ešte teraz, keď je medzi nimi iba 12-dňová prestávka. Zmena kalendára prinútila jednotlivé tímy k veľkej improvizácii a iná je už aj pozícia Sagana. Bora má totiž k dispozícii veľmi silný tím, kde dominujú traja cyklisti – Pascal Ackermann, Maximilian Schachmann a Emanuel Buchmann. To sú v súčasnosti lídri nemeckého zoskupenia pre Tour a Giro a aj na jednorázové klasiky. Rovnica je jasná, nemecký sponzor = nemeckí jazdci.

 

 

Sagan bude mať svoje postavenie a úlohy v bodovacej súťaži alebo v dojazdoch vybraných etáp na Tour či Giro, ale lídrom tímu nie je. Cyklámenoví dres z Giro d´Italia a ôsmy zelený z Tour de France, plus štvrtý titul majstra sveta – to by mohli a mali byť priority Sagana v sezóne. Tu bude tímovou jednotkou on. Na novom bicykli Specialized Tarmac SL 7, ktorý je absolútnou technickou a technologickou novinkou na trhu s cenou cez 12-tisíc eur a hmotnosťou 6,7 kg. Je to ešte dokonalejší stroj na akom minulý rok jazdil na Tour de France a na akom vyhral bodovaciu súťaž. Už sobota 1. augusta naznačí, čo môžeme očakávať od Sagana, konkurencie, sezóny a čo všetko nás ešte môže prekvapiť v roku 2020.

Mohlo by vás zaujímať