Zahraničné Šport Spoločnosť Top

Preložená olympiáda 2020 nemusí byť v Tokiu ani o rok. Jej usporiadanie bude problematické

Japonská vláda súhlasila iba s odkladom olympijských hier v Tokiu na rok 2021. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Takmer presne o rok by sa mali 23. júla 2021 začať preložené olympijské hry v Tokiu, no situácia nie je o nič menej komplikovanejšia, ako pred pár týždňami či mesiacmi.

 

Ak by sme to mali percentuálne prepočítať, potom je to v pomere 50:50. Olympiáda v japonskej metropole má totiž stále množstvo otáznikov. Najvážnejším argumentom, prečo by hry v Tokiu nemali byť, je koronavírus a s ním spojené problémy. Situácia najmä mimo Európy totiž ani zďaleka nie je pod kontrolou, pandémia sa vo veľkom šíri najmä na americkom kontinente, účinná vakcína stále nie je a to je možno pred nami druhá pandemická vlna. Veď pri vývoji situácie v USA, no nielen tam, to momentálne viac vyzerá na karanténu jednotlivých krajín v Severnej aj Južnej Amerike, ako na ich účasť v Japonsku.

Spojené štáty americké sú totiž nielen jedným z najvýznamnejších svetových hráčov v ekonomike, biznise, reklame či v mediálnej oblasti, ale aj v športe. Navyše aj letecká doprava v rámci Európy je v súčasnosti maximálne obmedzená a na nejakú veľkú expanziu to zatiaľ nevyzerá. Plus je tu ďalší vážny problém organizátorov olympiády. Medzi obyvateľmi Japonska totiž narastá skepsa ohľadom hier v Tokiu. Väčšina ľudí neverí, že sa situácia upokojí a sú za ďalší odklad či zrušenie podujatia. Podľa prieskumu agentúry Kjodo je 36,4 percenta opýtaných za ďalší odklad hier, ďalších 33,7 % ich chce úplne zrušiť. Oproti tomu za olympiádu v termíne od 23. júla do 8. augusta 2021 bolo iba 23,9 percenta respondentov.

Budú, či nebudú letné olympijské hry v Tokiu v náhradnom termíne v lete 2021? Zdroj: TASR / AP

Prezident Japonskej lekárskej spoločnosti Jošitake Jokokura sa dokonca vyjadril, že olympiáda môže byť zrušená, ak do jej začiatku nebude k dispozícii vakcína proti koronavírusu. “Máme pred sebou mamutiu úlohu. Organizácia týchto odložených olympijských hier bude veľmi odlišná od podujatia, ktoré by sa konalo za normálnych okolností. Nikto dnes nevie, ako bude svet vyzerať v júli a auguste budúceho roka. Preto sa musíme pripraviť na viacero scenárov,” povedal prezident MOV Thomas Bach. Podobný názor má aj John Coates. Austrálčan je šéfom koordinačnej komisie MOV. “Kritickým obdobím bude október, november tohto roka. Potom budeme múdrejší,” povedal Coates.

Japoncov navyše strašia ďalšie zvýšená náklady, ktoré sa po preložení hier môžu vyšplhať až na 6 miliárd dolárov. Všetky športoviská boli totiž v tomto termíne už určené na iné podujatia, alebo mali byť využité na iné účely. Platí to aj o olympijskej dedine a novinárskom centre, v ktorých už boli ubytovacie kapacity a ďalšie priestory predané novým majiteľom. Tí musia teraz čakať ďalší rok na ich užívanie, za čo im musel organizačný výbor aj poriadne zaplatiť. No ak sú Japonci v niečom výnimoční, tak je to v optimizme, čo prezentoval aj prezident organizačnej komisie Joširó Mori. “Bude to olympiáda, ako žiadna iná predtým. Bezpečnosť a jednoduchosť musí byť obrazom hier. Podujatie bude mať špeciálnu hodnotu ako symbol solidarity a jednoty.”

Predseda Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach. Zdroj: TASR/AP

Organizátori sa rok pred novým termínom hier pripravujú na množstvo zmien, ktoré majú nielen znížiť výdavky na olympiádu, ale aj zabezpečiť väčšiu bezpečnosť pre športovcov, divákov a novinárov. Znížia sa náklady na úvodný aj záverečný ceremoniál, skráti sa štafeta s olympijským ohňom, zredukujú sa sprievodné akcie. Naopak, zintenzívni sa testovanie športovcov, sprievodných tímov a všetkých ľudí, ktorí sa budú starať o olympiádu na COVID-19. V hre je dokonca aj povinná 14-dňová karanténa pre každého, kto priletí do Tokia na olympiádu. Uvažuje sa aj o obmedzení pohybu športovcov mimo olympijskú dedinu.

“Veríme, že spoločne s vládou a organizačným výborom vytvoríme rozumnú a zjednodušenú podobu hier. Bude si to ale vyžadovať aj empatiu a porozumenie od divákov,” povedala guvernérka Tokia Juriko Koikeová. Všetky dodatočné náklady by sa mohli vyšplhať až na 800 miliónov dolárov. Prezident MOV Thomas Bach sa na tému zrušenia či opätovného odloženia hier vyjadril veľmi jasne. Takisto aj japonský premiér Šinzó Abe, ktorý povedal, že nie je žiadny plán B, ak by sa hry v lete 2021 neuskutočnili. “Úprimne, mám pre to pochopenie. Nemôžete stále zamestnávať 3000 či 5000 ľudí v organizačnom výbore. Nemôžete každý rok meniť všetkým medzinárodným športovým federáciám kalendár. Nemôžeme dopustiť, aby boli športovci stále v neistote,” povedal Bach.

Mohlo by vás zaujímať: