Domáce Šport Top

VIDEO Šialené preteky Miláno – Turín Saganovi nevyšli, zavinil brutálny pád. Ešte horšie skončili cyklisti v Poľsku

Slovenský cyklista Peter Sagan z tímu Bora-Hansgrohe pred cyklistickými pretekmi Miláno - Turín. Zdroj: Facebook

BRATISLAVA – Štyri dni po pekle na zemi, ako cyklisti prekrstili preteky Strade Bianche, dostali Sagan a spol. možnosť na reparát.

 

Čakala ich totiž ďalšia klasika, tentokrát v regiónoch Lombardia a Piemonte, ale už bez šotolinových a nekonečných kilometrov, odporného prachu a neznesiteľnej horúčavy. Podujatie začalo písať históriu už v roku 1876 a je vôbec najstarším na svete. Na rozdiel od Strade Bianche to bola na Miláno – Turín úplne iná pesnička. Žiadne kopce, žiadny cyklokros, príjemných 25 stupňov, slnečno a asfaltové cesty. Aj preto sem jednotlivé tímy priviezli svojich najlepších špurtérov, veď priemerná rýchlosť na týchto pretekoch atakuje 50 kilometrov za hodinu. V Miláne sa predstavila takmer kompletná špička – Sonny Colbrelli, Nacer Bouhanni, Arnaud Démare, Alex Kristoff, Gionanni Visconti, Fernando Gaviria, Caleb Ewan, Sam Benett či náš Peter Sagan.

Ale nechýbal ani víťaz Strade Bianche Belgičan Wout van Aert, Holanďan Matthieu van der Poel, domáci matador Vincenzo Nibali alebo Poliak Michal Kwiatkowski. V 170 člennom pelotóne však bolo adeptov na víťazstvo oveľa viac, keďže sa predpokladalo, že od začiatku do konca bude hlavným scenárom pretekov únik a opäť únik. Žiadna prehnaná taktika, špekulovanie či hra na istotu. Dôvodom bolo okrem iného aj to, že profil trate je ako stvorený na podobnú divočinu.

Podmienky na severe Talianska boli aj pre Sagana oveľa prijateľnejšie ako na Strade Biache – počasím, prostredím aj traťou. V zostave nemeckého tímu Bora však chýbali lídri Pascal Ackermann a Max Schachmann, ktorí odcestovali na preteky Okolo Poľska. Sagan tak mal po ruke troch Talianov Benedettiho, Gatta a Ossa a dvoch Nemcov Burghardta a Schillingera. Dopĺňal ich ešte Rakúšan Muhlbergera. Aj z toho bolo jasné, že Bora mala jediného lídra a tým bol Peter Sagan.

To, čo sa dalo predpokladať, sa naplnilo už v prvých metroch po štarte. Z pelotónu ako raketa vystrelila šestica jazdcov – Boaro z Astany, Tonelli z tímu Bardiani, van Hoecke z CCC, Villella z Movistaru, Rivi z Nazionale Italiana a Garosio z Vini Zabu KTM. Keďže všetko sú to “iba nosiči vody”, tak im nevenovali v balíku takmer žiadnu pozornosť a sexteto si postupne vypracovalo 120 kilometrov pred cieľom až 4 a pol minútový náskok. No už o 30 kilometrov mali k dobru o minútu menej a 50 kilometrov pred finišom už iba 2 a pol minúty. To, že by sa im únik podaril, tak bolo nereálne. Skončil päť kilometrov pred cieľovou páskou – vpredu vydržali úctyhodných 193 kilometrov.

Miláno – Turín si viacero jazdcov vybralo aj ako generálku na víkendový monument Miláno – San Remo, ktorý sa v niektorých úsekoch ide po rovnakých cestách. Tímy si testovali aj jazdcov, keďže v sobotu môžu štartovať za každý iba šiesti, čo je o jedného menej ako je bežné. Zároveň to bol po dlhom čase aj poriadny test pre špurtérov a hromadný dojazd, takže sa očakával poriadne divoký a expresne rýchly záver. Kto bude víťaz? Colbrelli, Bouhanni, Démare, Kristoff, Visconti, Gaviria, Ewan, Benett alebo Peter Sagan? Nervozita bola čitateľná najmä na posledných desiatich kilometroch, kde si všetky tímy chceli vybojovať pozície na špici balíka a to pri 60 kilometrovej rýchlosti.

Finiš bol dokonale bláznivý, presne na taliansky spôsob. Už aj tak neskutočné tempo sa stupňovalo, nik nechcel dať strategickú pozíciu zadarmo. 8 kilometrov pred páskou prišlo k vážnemu pádu, keď jazdci prehliadli stredový ostrovček a viacerí sa ocitli na zemi. Ako sa ukázalo, spôsobil ho Peter Sagan, ktorý stratil kontrolu nad svojim bicyklom, vytlačil ďalších cyklistov z pozície a za ním vzápätí nastalo peklo. Nasledovali rozbité bicykle a jazdci v rukách lekárov. Najhoršie je na tom Yves Lampaert, ktorého Sagan ramenom natlačil do ochranného vaku v strede cesty. Pre Lampaerta sa sezóna skončila. Ak niekto mohol za brutálny pád tak to bol práve Sagan.

Pelotón sa rozdelil na dve časti. Nervozita a stres boli na maxime. Motiváciu navyše mal bývalý Saganov kolega Sam Benett, ktorý neodišiel z Bory v dobrom. Ewan, Sagan, Benett, van der Poel, Bouhanni, Gaviria – tí sa natlačili v posledných metroch vedľa seba. Bol to špurt ako hrom, drsný, tvrdý a extrémne rýchly. Najviac síl mal napokon Francúz Arnaud Démare a suverénne vyhral. Sagan na najlepších nestačil a skončil na štvrtom mieste, aj keď pri bariére zablokoval práve Démara. Druhý bol Ewan a tretí Wout van Aert.

101. ročníka Miláno – Turín (Mesero – Stupinigi, 198 km)

1. Arnaud Demare (Fr./Groupama-FDJ) 4:18:57 h, 2. Caleb Ewan (Aus./Lotto Soudal), 3. Wout van Aert (Belg./Jumbo-Visma), 4. Peter SAGAN (SR/Bora-Hansgrohe), 5. Danny van Poppel (Hol./Circus-Wanty Gobert), 6. Nacer Bouhanni (Fr./Arkea-Samsic), 7. Fernando Gaviria (Kol./SAE Team Emirates), 8. Manuel Belletti (Tal./Androni Giocattoli-Sidermec), 9. Dion Smith (N.Zél./Mitchelton-Scott), 10. Ben Swift (V.Brit./Ineos) všetci rovnaý čas

Brutálny pád aj na pretekoch Okolo Poľska

Dnes patrili cesty cyklistom aj v Poľsku. Holandský cyklista Dylan Groenewegen bol prvý v cieli úvodnej etapy 77. ročníka pretekov Okolo Poľska. Hromadný špurt však poznačila hrôzostrašná kolízia, ktorá pripomenula vlaňajšiu tragédiu belgického cyklistu Bjorga Lambrechta, ktorý zomrel na pretekoch na deň presne 5. augusta. Bývalý jazdec tímu Lotto – Soudal stratil v 3. etape kontrolu nad bicyklom a vrazil do betónového priepustu pri ceste. Lambrechta oživovali priamo na mieste nešťastia, previezli ho do nemocnice, no tam zomrel na následky masívneho vnútorného krvácania vo veku 22 rokov.

Teraz Dylan Groenewegen v ostrom súboji 50 metrov pred cieľom natlačil na bariéru Fabia Jakobsena a ten ju v 80 kilometrovej rýchlosti preletel. Po kolízii sa na cestu dostalo niekoľko častí plota a cez ne padali ďalší pretekári. Brutálne, šialené, nepochopiteľné a zbytočné. Riziko a túžba za víťazstvom zatemnili zdravý rozum. Jakobsen je vo veľmi kritickom stave, už na mieste ho museli oživovať a v bezvedomí bol prevezený vrtuľníkom do nemocnice. “Je vo veľkom ohrození života keďže stratil veľa krvi, dúfajme, že tento boj vyhraje, najbližšia noc bude rozhodujúca,” povedala lekárka pretekov Barbara Jerschinová. Servítky pred ústa si nebral éf Jakobsenového tímu Deceuninck-Quick-Step Patrick Lefevere. „Od Groenewegena to bol zločin. Za to by mal ísť do väzenia.” Navyše je ťažko zranený aj fotograf, do ktorého bezvládny Jakobsen vletel.

 

Mohlo by vás zaujímať