Domáce Kauzy Politika Spoločnosť Top

ONLINE Po celom Slovensku si dnes pripomíname výročie ohavného činu. S politickým podtónom

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA (Petra Hollá/Veronika Kováčová) – Dva roky. Toľko prešlo od úkladnej vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. 21. februára 2018 ich chladnokrvne zabili v ich vlastnom dome vo Veľkej Mači. Na pripomenutie si tejto tragickej udalosti, ktorá výrazne poznačila celú našu spoločnosť, sa dnes opäť ľudia vybrali do ulíc. My budeme pri tom a o všetkom podstatnom vás budeme informovať online. 

 

Náš online je na konci. Ďakujeme, že ste spomienku na Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú sledovali spolu s nami. 

18:35 Zhromaždenie sa oficiálne skončilo. Posledné slová, ktoré zazneli na pódiu, boli: “Nikdy nezabudneme.”

18:32 Juraj Benetin a s ním celé námestie spieva štátnu hymnu. Zotmelo sa, ľudia svietia telefónmi.

18:25 Ako poslední vystúpili herci Martin Huba a Rebeka Poláková.

18:15 Na pódium sa tiež postavila mladá žena, ktorá sa narodila v Holandsku a u nás žije 14 rokov. Podľa nej je Slovensko najlepšie miesto pre život, ale chýba mu dôvera. Mladý Róm zasa davu hovorí svoje skúsenosti s rasovou neznášanlivosťou.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

18:01 K davu prehovorili aj zástupcovia učiteľov, zdravotných sestier či ochranárov a prezentovali svoj pohľad na Slovensko a pomery na Slovensku.

17:48 Na pódiu vystupujú aj investigatívni novinári z viacerých slovenských médií. Keď reportérka Denníka N Monika Tódová spomína rôzne politické kauzy, ľudia pískajú  a kričia “fúúúj.” Spomenula aj zavraždenú dvojicu a to, že pred dvomi rokmi , “o tomto čase ešte žili, ale o dve hodiny už nie. Tie guľky nás zasiahli všetkých.” Na záver svojej reči vyzvala na potlesk pre všetkých slušných prokurátorov a sudcov. “Bez nich by sme nemali nádej, že mafiánske časy sa skončia,” povedala. Dav tlieska. Námestie je zaplnené. Podľa odhadov prišlo okolo 9-tisíc ľudí.

17:38 Námestím znie opäť skladba v podaní zboru Vesna. Tentoraz “Aká si mi krásna” od Eugena Suchoňa. Po nich prichádzajú na pódium Tono S a Vec.

17:30 Karolína Farská poďakovala všetkým, ktorí im pri organizovaní zhromaždení pomáhali. Slovo si berú aj ostatní členovia iniciatívy. “Nezabúdajme na Jána a Martinu a ich odkaz, ktorý presahuje jedny voľby,” zaznelo.

17:28 Pauhofová sa po prečítaní listu poďakovala v mene všetkých rodičom zavraždeného páru. Dav reagoval veľkým potleskom.

17:24 Na pódiu sú rodičia Jána Kuciaka aj matka Martiny Kušnírovej. V ich mene číta list herečka Táňa Pauhofová. “Zlu naozaj stačí, aby sme nehľadali pravdu a boli ticho. Martinka a Janko mali jedinú túžbu – žiť skromne a založiť si rodinu” číta. Pokračuje tým, že ich túžba narazila na inú túžbu, túžbu po moci. “Vydržíme, aj keď vyhrať nemôžeme – nič nám ich už nevráti.”

17:13 Zástupcovia troch cirkví – Daniel Pastirčák, brat Felix a Juraj Jordan Dovala – na pódiu predniesli spoločné ekumenické vyhlásenie. Námestie sa tiež spoločne s nimi pomodlilo modlitbu Otčenáš.

Zdroj: Glob.sk / Petra Hollá

17:11 Podujatie moderujú Karolína Farská a Eva Lavríková z iniciatívy Za slušné Slovensko. Na úvod povedali pár slov o mladej zavraždenej dvojici. Nasleduje minúta ticha.

17:08 V úvode znie skladba Hallelujah v podaní speváckeho zboru Vesna. Na mieste sú tisícky ľudí. Nechýbajú ani transparenty “Dosť bolo korupcie”, “Choďte voliť, aby neumreli zbytočne” či “29.2.2020 príde zmena.”

17:00 Na Námesti Slobody sa nachádza väčšie množstvo ľudí ako na Námestí SNP. Iniciatíva Za slušné Slovensko ešte pred začiatkom začala rozdávať odznaky a noviny.

Na Námestí Slobody sa zišiel dav ľudí. Zdroj: Glob.sk / Petra Hollá

16:43 Ako posledná na pódiu vystupuje na Námestí SNP opäť Lucia Ďuriš Nicholsonová. Poďakovala sa zúčastneným a vyzvala ich, aby sa presunuli pred Úrad vlády. Na Námestí Slobody sa o 17:00 začína zhromaždenie, ktoré robí iniciatíva Za slušné Slovensko.

16:37 Spevák Robo Papp spieva známu pieseň Knockin´ on Heaven´s Door (Klopanie na nebeskú bránu). V dave nevidieť ľudí s transparentmi. Je iba jeden.

16:29 Na pódiu je Igor Matovič. Príhovor začal slovami o politike a Marianovi Kočnerovi. Hovorí aj o voľbách a o tom, že sú pripravení prevziať zodpovednosť. O blížiacich sa voľbách hovorí viac, ako o zavraždenej dvojici.

16:21 Pódium už zasa patrí politikom. Slovo má Juraj Šeliga, ktorý v minulosti organizoval zhromaždenia Za slušné Slovensko. Po jeho boku stojí jeho stranícky šéf Andrej Kiska.

Rodičia Jána Kuciaka a matka Martiny Kušnírovej. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

16:17 Na pódiu je už Zlatica Kušnírová aj rodičia Jána Kuciaka. Ako prvý prehovoril jeho otec. Ľudí vyzval, aby išli voliť. Po ňom si slovo zobrala Zlatica Kušnírová. Začala s pevným hlasom, no keď začala spomínať na posledný telefonát s dcérou, rozplakala sa. “Svojou nevinnou krvou sa zapísali do dejín Slovenska,” povedala matka zavraždenej. Slzy pri jej slovách tiekli aj ľuďom v dave.

16:10 Na bratislavskom Námestí SNP sa začína zhromaždenie za Jána a Martinu. Moderuje ho režisér Nikita Slovák. Organizuje ho politická strana SaS. Na úvod sa čítala básnička, ktorá rozplakala rodičov zavraždeného páru, ktorí sa na akcii zúčastňujú. Neskôr by mali vystúpiť aj na pódiu. Zatiaľ majú ale hlavné slovo politici. Reční Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS). Hovorí o Kuciakovi a jeho práci. Rýchlo však prešla k téme potreby politickej zmeny. Zhromaždenie sa koná iba týždeň pred parlamentnými voľbami.

Zdroj: Glob.sk / Petra Hollá

Kúsok politiky

V hlavnom meste Slovenska sa konajú dve veľké spomienkové akcie, jedna je na bratislavskom Námestí SNP pod patronátom politickej strany SaS, ta druhá sa začína až po nej a koná sa na Námestí slobody pred Úradom vlády a zastrešuje ho iniciatáíva Za slušné Slovensko. Dôvodom je, že o  Námestie SNP bol tento rok veľký záujem a žrebovaním sa rozhodlo, že “patriť” bude SaS. Iniciatíva Za slušné Slovensko sa tak presunula pred Úrad vlády.

Pietna spomienka za Jána a Martinu, ktorú v spolupráci s rodičmi zavraždenej organizuje SaS, začne o 16:00 na Námestí SNP. Ako uviedol predseda strany Richard Sulík, pozvaní sú všetci predstavitelia demokratickej opozície, rovnako aj celá verejnosť. To, že sa tak deje kvôli blížiacim sa voľbám, líder SaS Richard Sulík netají. Odôvodnil to tým, že “len politici dokážu niečo zmeniť. Je čistá ilúzia, že niekto iný v tejto krajine niečo zmení, ako tí, ktorí dostali mandát od ľudí. To je jasné ako hrom.” Podľa neho je logické, že to chcú ľuďom pripomenúť práve teraz. Odmieta však, že by išlo o politický míting. Spolu so sulíkovcami by sa spomienky mali zúčastniť rodičia zavraždenej dvojice. Smutnú udalosť si plánovali pripomenúť aj predstavitelia KDH a strany Za ľudí. Koniec spomienky je naplánovaný pred 17:00.

Za slušné Slovensko sa stiahlo pred Úrad vlády

Podujatie na Námestí slobody s názvom Za Jána a Martinu, za slušnú krajinu malo začať o 17:00. “Nechceme zabudnúť a opäť vyjdeme na námestia. Môžeme si všetci spoločne na pietnom zhromaždení pripomenúť ich odkaz. Uctiť hodnoty ktoré zastávali. Čestnosť, odvaha a spravodlivosť,” uviedli organizátori. Aj tu na pódiu vystúpia rodiny zavraždených mladých ľudí. “Vystúpi Vec a Tono S, zbor Vesna a Juraj Benetín. V spoločnom ekumenickom vyhlásení sa nám prihovoria Daniel Pastirčák, brat Felix a Juraj Jordan Dovala. Za investigatívnych novinárov sa prihovorí Monika Todová. Kultúrnu obec zastúpi Martin Huba s Rebekou Polákovou, a v neposlednom rade s príhovorom vystúpia tiež Spojené iniciatívy, Zuzana Daubnerová, Juraj Vozár, Illah von Oijen a Marek Mach,” deklaruje iniciatíva. Na úvod vyzvú ľudí na minútu ticha.

Avšak, podujatie sa nebude konať iba v hlavnom meste. Tak, ako to bolo aj pri posledných zhromaždeniach, aj v tomto prípade sa organizujú spomienky takmer na celom Slovensku. Mnohé sa budú konať od dnes až do 28. februára. Skončia teda deň pred voľbami. Samotní organizátori vyzývajú ľudí, aby sa 29. februára dostavili do volebných miestností a išli voliť. “Aj dva roky po vražde spolu vyjdeme na námestia. Ale to nestačí. Hlas, ktorý sa ozýval z námestí, sa musí pretaviť do hlasov aj v parlamentných voľbách. Ján a Martina nás spojili. Spoja nás aj pri voľbách?” píšu na sociálnej sieti.

Vraždu Jána a Martiny si pred rokom pripomenula iniciatíva Za slušné Slovensko na Námestí SNP. Vtedy vystúpili viacerí známi a vplyvní ľudia, rovnako aj rodičia zavraždených.

Mohlo by vás zaujímať