Domáce Spoločnosť Kauzy Politika Top

Ľudia sa opäť vybrali do ulíc. Vraždu Kuciaka vystriedala kauza Gorila

Na dnešnom proteste sa zišlo nielen v Bratislave, ale aj vo viacerých mestách Slovenska niekoľko tisíc ľudí aby vyjadrili svoju nespokojnosť s aktuálnym stavom našej spoločnosti. Zdroj: TASR/Dano Veselský

BRATISLAVA (Petra Hollá/Jozef Uhlárik) – Obyvatelia viacerých miest dnes opäť, ani nie po mesiaci, vyšli do ulíc. Tentokrát nebol dôvodom protestov vražda novinára Jána Kuciaka a vyšetrenie tohto ohavného činu, ale kauza, ktorá v posledných dňoch diktuje politické tempo. Ide o kauzu Gorila. Po tom, ako sa do redakcií viacerých médií dostala 39-hodinová nahrávka, a následne si ju mohla vypočuť aj verejnosť, sa iniciatíva Za slušné Slovensko rozhZdroj: Glob.sk/Peter Korčekodla zorganizovať pochod Za spravodlivé Slovensko. Ten sa začal na Hodžovom námestí s cieľom pred Národnou radou SR. 

Aktualizované z protestu o 20.40 hod

Iniciatíva Za slušné Slovensko zorganizovala v piatok večer už trinásty protest Za spravodlivé Slovensko. V Bratislave sa podľa organizátorov zúčastnilo na ňom 4 až 5-tisíc ľudí. Okrem hlavného mesta boli protesty v ďalších 14 mestách na Slovensku, ba dokonca aj v zahraničí. Na verejné počúvanie nahrávok z kauzy Gorila pred Úradom vlády SR prišli stovky ľudí. Akciu zorganizovala strana Andreja Kisku Za ľudí a zúčastnili sa na nej aj predsedovia opozičných strán Michal Truban (PS), Miroslav Beblavý (Spolu), Richard Sulík (SaS), Alojz Hlina (KDH) a Ondrej Dostál (OKS). Všetci pred prítomnými vystúpili s príhovormi, v ktorých reagovali na údajnú nahrávku z kauzy Gorila. Účastníci spolu s organizátormi žiadali nielen odchod Roberta Fica z politiky, ale aj Moniky Jankovskej, Dobroslava Trnku, Dušana Kováčika či skupiny sudcov, ktorí údajne rozhodovali v prospech Kočnera. Na záver ľudia pred parlamentom zapálili sviečky ako prejav úcty Kuciakovi a Kušnírovej. Protest sa skončil okolo ôsmej hodiny večer.

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Protest sa konal aj na námestí v Košiciach, na ktorom sa odhadom zúčastnilo asi 1500 ľudí. Protest Za spravodlivé Slovensko v metropole východu zorganizovala iniciatíva Za slušné Slovensko. V Košiciach pred začiatkom protestu organizátori pustili nahrávky z rozhovoru Mariana Kočnera s prokurátorom Dobroslavom Trnkom, ako aj nahrávky z bratislavského bytu na Vazovovej ulici. Za zavraždených Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú sa držala minúta ticha, po ktorej sa na pódiu vystriedali viacerí rečníci, ktorí predniesli svoje požiadavky. Mnohí požadovali najmä odstúpenie predsedu Smeru-SD Roberta Fica. Na záver Jakub Ivančo, jeden z organizátorov, prečítal blog, ktorý napísal Ján Kuciak počas protestov Gorila.

Chcú sa spojiť proti mafii

Na protestoch sa zúčastnili aj predsedovia viacerých opozičných strán. Igor Matovič síce ohlásený ako rečník nebol, Juraj Šeliga ho ale vyzval, aby k davu predsa len prehovoril. „Prestaňme už hovoriť o starých a nových politikoch, ale spojme svoje sily na porážku Smer-u. Máme síce voči sebe určité výhrady, je však treba, aby sme sa spojili v boji proti tejto mafii, ktorá nám tu vládne,“ povedal k davu Matovič. Ešte pred ním vystúpil aj Alojz Hlina. „Prišli sme aj s ostatnými lídrami opozičných strán, aj keď teraz ešte nevieme, ako to celé dopadne. Všetci ale veríme, že dobre. Musíme hľadať to, čo nás spája, lebo iba tak môžeme zvíťaziť a nastoliť tu konečne poriadok.“ Pred zhromaždených ľudí predstúpil aj exprezident a líder strany Za ľudí. „Mám v sebe optimizmus, pretože sú tu so mnou ľudia, ktorí chceme spolupracovať a Slovensko si, aj za vašej pomoci, vziať späť,“ uviedol okrem iného k davu Andrej Kiska. Odpoveďou mu boli pokriky „Konečne!“ Okolo 18.45 hodiny sa zhromaždenie Za slušné Slovensko začalo premiestňovať z Hodžovho námestia pred parlament, kde by mala byť hlavná časť protestu. Cestou ľudia skandovali: „Dosť bolo Fica!“ či „Vyšetrite Gorilu!“.

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Za spravodlivé Slovensko

Gorilie protesty sa po niekoľkých rokoch opäť vrátili do ulíc. Po tom, ako sa do médií a na verejnosť dostala 39-hodinová zvuková nahrávka, na ktorej má byť zachytená kauza Gorila, sa ľudia rozhodli opäť vziať spravodlivosť do vlastných rúk. Tentokrát ich však organizuje iniciatíva Za slušné Slovensko, ktorá organizovala desiatky protestov po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Protest nazvali Za spravodlivé Slovensko a bude sa konať vo viacerých slovenských a zahraničných mestách. V hlavnom meste zvolali organizátori stretnutie na Hodžove námestie, následne plánujú pochodovať cez Palisády až k Národnej rade SR.

V prípade kauzy Gorila budú požadovať, aby sa prokurátori Dobroslav Trnka a Dušan Kováčik vzdali funkcií. Do protestu zahrnuli aj komunikáciu Mariana Kočnera cez aplikáciu Threema s viacerými vplyvnými ľuďmi, ako je bývala štátna tajomníčka Monika Jankovská, či viacerí sudcovia. Od nich rovnako žiadajú, aby opustili svoje verejné funkcie. “Pán generálny prokurátor Čižnár, takmer dva roky čakáme na vaše sľúbené peklo. Konajte, alebo odíďte,” napísali organizátori na sociálnej sieti.

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Policajti v teréne

Ako informovala Glob.sk hovorkyňa bratislavskej krajskej polície Veronika Slamková, okresné riaditeľstvo Bratislava I plánuje vzhľadom na podujatie realizovať rôzne opatrenia, v rámci ktorých bude spolupôsobiť pri zabezpečovaní nerušeného priebehu zhromaždenia a pochodu.“Cieľom je aj ochrana života a zdravia účastníkov pochodu a majetku či verejného poriadku. Policajti služby dopravnej polície budú, tak ako aj pri iných ohlásených zhromaždeniach, dohliadať na plynulosť a bezpečnosť cestnej premávky a v prípade potreby usmerňovať a regulovať dopravu podľa vzniknutej dopravno-bezpečnostnej situácie,” vysvetlila.

Glob.sk v tejto veci oslovil aj Dopravný podnik Bratislava. Podľa slov hovorkyne Adriany Volfovej mestský podnik zabezpečí v teréne hliadky dispečingu. Tie budú na vzniknutú dopravnú situáciu reagovať operatívne, buď obmedzia alebo odklonia linky MHD v spolupráci s políciou,” vysvetlila. Dotknutými linkami môžu byť najmä trolejbusy liniek 203 a 207, ktoré od Hodžovho námestia smerujú k Národnej rade.

Premávku v prípade potreby riadila polícia. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

O čom je kauza Gorila?

Dôvodom zvolania protestu je práve zverejnenie nahrávky označovanej ako Gorila. Kauza Gorila sa pritom diala za druhej Dzurindovej vlády v rokoch 2005 až 2006. Šéf finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák sa mal stretávať v konšpiračnom byte na Vazovovej ulici, ktorý patril jeho pravej ruke Zoltánovi Vargovi, s viacerými vplyvnými a vysokopostavenými ľuďmi. Mali medzi nich patriť napríklad vtedajší minister hospodárstva Jirko Malchárek, bývalá predsedníčka Výkonného výboru Fondu národného majetku Anna Bubeníková, či predseda Smeru Robert Fico. Rozprávať sa mali o províziách zo štátnych zákaziek (viaceré privatizácie), korupcii, či financovaní strán SMK, SDKÚ, Smeru či KDH.

Byt mala odpočúvať Slovenská informačná služba po tom, ako vtedajší príslušník tajných Peter Mravec (Holúbek) informoval o nezvyčajných návštevách v byte jeho suseda – Vargu. Ten pripomína vyhadzovača, ľudovo povedané – gorilu, z čoho vznikol aj názov kauzy. SIS následne požiadala sudcu o použitie informačno-technických prostriedkov (ITP) na získanie informácií práve o Vargovi, ktorý sa pre nich stal záujmovou osobou. To sudca schválil na dobu pol roka. Chvíľu pred uplynutím lehoty opäť požiadali, aby mohli získavať informácie aj na Haščáka a záujem tak bol rozšírený o zvláštne aktivity predstaviteľov Penty. Tým začína kauza Gorila – siskári odpočúvali rozhovory medzi Haščákom a politikmi cez Mravcov byt.

V jednom z týchto bytov sa mal stretávať šéf finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák s vplyvnými ľuďmi. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Donedávna mala verejnosť k dispozícii iba analytický prepis Gorily, po novom už majú mať aj zvukovú nahrávku, ktorá je označená ako Gorila. Tento zvukový záznam sa mal nájsť až v roku 2019 pri domovej prehliadke jednej z nehnuteľností Mariana Kočnera. USB kľúč so záznamom našli policajti položený na stolíku. Dnes majú nahrávku spájanú s kauzou Gorila, ktorá zásadným spôsobom prepísala politickú mapu Slovenska, v rukách už aj novinári. Jej autenticitu potvrdil nedávno Lukáš Kyselica, ktorý bol šéfom vyšetrovacieho tímu Gorila. Znalecké skúmanie vraj preukázalo, že hlasy na nahrávke patria aktérom spomínaným v samotnom dokumente. Pár hodín pred zverejnením nahrávky sa na verejnosť dostal aj údajný rozhovor medzi Marianom Kočnerom a bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom. Rozprávať sa mali o údajnej snahe Trnku a ďalších dvoch ľudí vydierať Jaroslava Haščáka kópiou nahrávky Gorily, ktorú mal mať Kočner uloženú u Trnku v trezore na Generálnej prokuratúre SR. V rozhovore padali vyhrážky aj vulgarizmy.

O čom je kauza Gorila sa dočítate TU a TU

O tom, ako Gorila diktovala politické tempo, sa dočítate TU

Novinári majú v rukách zvukovú nahrávku – viac sa dočítate TU

Rozhovor Trnka-Kočner – viac sa dočítate TU

Galéria
Protest do Bratislavy pritiahol tisíce ľudí. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Protest do Bratislavy pritiahol tisíce ľudí. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Protest do Bratislavy pritiahol tisíce ľudí. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Protest do Bratislavy pritiahol tisíce ľudí. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Protest do Bratislavy pritiahol tisíce ľudí. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Protest do Bratislavy pritiahol tisíce ľudí. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Protest do Bratislavy pritiahol tisíce ľudí. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Protest do Bratislavy pritiahol tisíce ľudí. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Protest do Bratislavy pritiahol tisíce ľudí. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Protest do Bratislavy pritiahol tisíce ľudí. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Protest do Bratislavy pritiahol tisíce ľudí. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Protest do Bratislavy pritiahol tisíce ľudí. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Protest do Bratislavy pritiahol tisíce ľudí. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Protest do Bratislavy pritiahol tisíce ľudí. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Protest do Bratislavy pritiahol tisíce ľudí. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
navigate_before
navigate_next