Domáce Politika Parlamentné voľby Top

Námestie SNP má na deň výročia vraždy SaS. A pripúšťa, že záujem oň má kvôli voľbám

Predseda SaS Richard Sulík. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Zatiaľ čo vlani spomienku na Námestí SNP organizovala iniciatíva Za slušné Slovensko, tentoraz ju bude zastrešovať opozičná strana SaS a pripoja sa aj niektorí ďalší politici. To, že sa tak deje kvôli blížiacim sa voľbám, líder SaS Richard Sulík netají. Iniciatíva Za slušné Slovensko bude mať podujatie pred Úradom vlády.

 

Boj o možnosť organizovať spomienkovú akciu na tragické výročie smrti mladého páru sa začal už  začiatkom jesene minulého roka. Podľa zákona je totiž možné nahlásiť si podujatie najviac pol roka pred tým, ako sa má na danom mieste konať. Záujem o bratislavské Námestie SNP vyjadrili až tri subjekty – iniciatíva Za slušné Slovensko a politické strany SaS a OĽaNO. Zástupcovia každého z nich čakali pred miestnym úradom v bratislavskom Starom Meste od rána, ešte pred oficiálnymi stránkovými hodinami, aby boli prví a námestie “získali” oni.

OĽaNO na vzniknutú situáciu reagovalo tým, že z boja o námestie sa stiahlo. A miestny úrad zasa tým, že “víťaza” medzi SaS a iniciatívou vybral žrebovaním. Námestie takto pripadlo SaS.

Jej predseda Richard Sulík na dnešnom brífingu pripustil, že to robí kvôli tomu, že sa je krátko pred voľbami. Odôvodnil to tým, že “len politici dokážu niečo zmeniť. Je čistá ilúzia, že niekto iný v tejto krajine niečo zmení, ako tí, ktorí dostali mandát od ľudí. To je jasné ako hrom.” Podľa neho je logické, že to chcú ľuďom pripomenúť práve teraz. Odmieta však, že by išlo o politický míting.

SaS oslovila aj rodičov zavraždených, ktorí majú vystúpiť na pódiu. Ich podmienkou však bolo, aby liberáli pozvali všetky strany demokratickej opozície. To síce SaS urobila, avšak nie všetci opoziční aktéri sa takejto spomienky chcú zúčastniť.

Verejné zhromaždenie Za sluššné Slovensko, ktoré sa konalo pri príležžitosti prvého výročia vražždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kuššnírovej. Zdroj: TASR –/ Pavel Neubauer

(Ne)politikárčenie

Pôvodne bolo avizované, že informovať o spoločnom postupe pri pietnej spomienke budú dnes predstavitelia demokratickej opozície, okrem šéfa Sme rodina Borisa Kollára. Nakoniec však naň okrem Sulíka prišiel iba Andrej Kiska so strany Za ľudí. Predstavitelia koalície PS/Spolu pozvanie odmietli. “Našich partnerov v opozícii sme dopredu informovali, že nechceme a nebudeme robiť žiadne politické akcie v súvislosti s výročím vraždy Jána a Martiny. Myslíme si, že politici by mali byť citliví a vyhýbať sa využívaniu spomienky na politickú kampaň. Informovali sme ich, že sa zúčastníme spoločnej občianskej spomienky. Myslíme si, že námestia majú v tento deň patriť občianskej spoločnosti, nie politikom,” vysvetlila koalícia strán PS a Spolu.

Líder KDH Alojz Hlina potvrdil, že na dnešné stretnutie pozvaný bol, no nezúčastnil sa ho kvôli vyťaženosti. Sviečku za Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú však kresťanskí demokrati zapáliť pôjdu.

Za slušné Slovensko sa utiahlo na Námestie slobody 

Iniciatíva, ktorá orgnizovala spomiekovú akciu na Námesti SNP vlani, sa tak tento rok musela presunúť na iné miesto. Ich podujatie sa uskutoční na Námestí slobody pred Úradom vlády a začať by sa mala až po skončení spomienky organizovanej SaS. Zároveň Za slušné Slovensko zastrešuje aj akcie v iných mestách po celej krajine. Spomienkové zhromaždenia “Za Jána, za Martinu a za slušnú krajinu” sú zatiaľ podľa iniciatívy naplánované v 43 mestách a dedinách a pridávajú sa ďalšie. Jedna z tvárí iniciatívy Karolína Farská sa pre Denník N  ohľadom aktivít SaS vyjadrila kriticky. „Je to asi súčasť ich predvolebnej kampane. Minulý rok nič také nerobili a je otázka, či to budú robiť o rok. To je na tom smutné, lebo to nemá byť o kampani,“ povedala.

Jedna z tvárí iniciatívy Za slušné Slovensko Karolína Farská. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

O politike aj vlani, ale inak

Politický podtón malo pripomenutie si tragédie aj minulý rok. Pri príležitosti prvého výročia chladnokrvnej vraždy dvoch mladých ľudí sa vo viacerých slovenských, ale aj niekoľkých zahraničných mestách uskutočnili zhromaždenia. To bratislavské sa uskutočnilo na Námestí SNP a zorganizovala ho iniciatíva Za slušné Slovensko. Rovnako, ako počas zhromaždení konaných pravidelne prvé týždne po vražde, aj vtedy účastníci akcie požadovali koniec niektorých verejných funkcionárov a odchody politikov. Dožadovali sa napríklad odstúpenia predsedu parlamentu Andreja Danka, špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, či definitívneho odchodu predsedu Smeru-SD Roberta Fica z politiky. Výčitky dav smeroval aj Bélovi Bugárovi za to, že držal koalíciu pokope. Požiadavky však vzišli od organizátorov a účastníkov akcie, ktorá nebola organizovaná politikmi, ani žiadnou stranou. Na pódiu vystúpili príbuzní nebohého novinára, herci SND a divadla Astorka, ako aj zástupcovia občianskych iniciatív.

Mohlo by vás zaujímať: