Domáce Kauzy Top

Dva roky po vražde Kuciaka je všetko inak. Vyšetrovanie odhalilo kompro na politikov aj silu spoločnosti

Zdroj: TASR / Michal Svítok

BRATISLAVA – Pred dvoma rokmi sa Slovensko zobudilo do úplne normálneho rána. Až o niekoľko dní neskôr otriasla krajinou správa, že vo Veľkej Mači boli nájdené dve telá. Jedno patrilo novinárovi Jánovi Kuciakovi a druhé jeho snúbenici Martine Kušnírovej. Vražda zamávala Slovenskom a do ulíc dostala obrovské množstvo ľudí, ktorí cítili, že skutok sa dotkol aj spoločnosti. Dnes pred súdom stoja obžalovaní a proces je v plnom prúde. 

 

Len pred vyše mesiacom sa začalo hlavné pojednávanie. Senát Ruženy Sabovej na Špecializovanom trestnom súde pojednáva rýchlym tempom a za niekoľko dní stihol vypočuť obžalovaných, svedkov a aj niekoľko znalcov. Hoci do právoplatného vynesenia rozsudku ešte zostáva veľa času, dá sa povedať, že obavy ľudí spred dvoch rokov sa nenaplnili. Mnohí sa po medializácii vraždy obávali, že sa skutok nikdy nevyšetrí a vrahov sa nepodarí nájsť.

Dve priznania

Ešte na jeseň 2018 polícia zadržala a obvinila z úkladnej vraždy Miroslava Marčeka, Tomáša Szabóa, Zoltána Andruskóa a Alenu Zsuzsovú. Andruskó sa okamžite priznal a začal spolupracovať s políciou. Práve on priviedol vyšetrovateľov na stopu muža, ktorý je dnes obžalovaný z objednávky vraždy. Marian Kočner bol už vtedy vo väzbe, nie však kvôli vražde novinára, ale kvôli kauze zmenky.

Po tom, ako polícia zadržala Alenu Zsuszovú, sa na vyšetrovateľov nakontaktoval bývalý SIS-kár Peter Tóth. Dlhoročný priateľ Mariana Kočnera sa rozhodol otočiť a príslušným orgánom odovzdal množstvo vecí, ktoré skrýval pre Kočnera. Okrem iného šlo o mobilné telefóny, auto ale aj dokumenty a zmluvy k rôznym firmám. Aj na základe týchto dokumentom a Tóthovej výpovedi sa podarilo vyšetrovateľom obviniť aj Kočnera. Tóth už vypovedal aj pred súdom a jeho svedectvo je považované za kľúčové.

Marček sa priznal, že novinára a jeho snúbenicu zastrelil. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Zatiaľ čo Andruskó s vyšetrovateľmi od začiatku spolupracoval, ostatní vytrvalo mlčali. Až na jar 2019 sa zlomil Miroslav Marček, ktorý sa rozhodol prehovoriť. Bývalý vojak sa priznal, že novinára a jeho priateľku zastrelil a vyšetrovateľom a neskôr súdu opísal, ako k ohavnému skutku došlo. Dnes je jeho prípad vyčlenený na samostatné konanie a rozsudok by mal padnúť už čoskoro.

Reťaze dôkazov

Zatiaľ čo Marček prehovoril, jeho bratranec Tomáš Szabó trvá na svojej nevine. Pred súdom počas výpovede povedal alternatívny príbeh o tom, že do Veľkej Mače chodil len kvôli kúpe motorky a že Andruskó si uňho a u Marčeka objednal pre Kuciaka len bitku. Tvrdí, že Marčeka na miesto činu doviezol a ten sa po chvíli vrátil s tým, že novinára a jeho snúbenicu už našiel mŕtvych.

Marček však takúto verziu popiera. Výpovede svedkov zároveň potvrdzujú, že v dvojici Marček – Szabó bol práve druhý menovaný “vodcom”. Práve on mal nahovoriť Marčeka na vraždu, vybaviť mal tiež zbraň a celú vec mal odkomunikovať aj s Andruskóom. Ešte stále sa priznať môže, súd totiž na priznanie pozerá ako na poľahčujúcu okolnosť.

Alena Zsuszová nevypovedala. Tvrdí, že bude hovoriť aj odpovedať na otázky neskôr. Na pojednávania chodí len v niektoré dni. Podobne je na tom aj Kočner, ktorí síce pred súd chodí, no vypovedať odmietol. Stále však tvrdí, že je nevinný. Jeho aj Zsuszovú však usvedčujú nepriame dôkazy.

Kočner vinu odmieta. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Na to, aby bol človek odsúdený, je potrebné dokázať jeho vinu. Nie vždy je však možné získať priame dôkazy, na odsúdenie však postačuje aj séria či sieť nepriamych dôkazov.

Peter Tóth pred súdom svedčil, že na žiadosť Mariana Kočnera sledoval novinárov vrátane Jána Kuciaka. Fotografie a záznamy zo sledovania následne dodal Kočnerovi. Ten ich mal poslať svojej známej Alene Zsuzsovej, u ktorej si mal skutok objednať. Ona ich mala zasa posunúť Zoltánovi Andruskóovi a on zas Szabóovi a Marčekovi. Podobnú reťaz vytvorili vyšetrovatelia aj z peňazí, ktoré sa mali dostať od Kočnera až k vykonávateľom. Pred súdom by sa malo hovoriť napríklad aj o záznamoch z banky, kde Kočner vyberal peniaze, ktoré mal neskôr odovzdať Zsuzsovej a tá ich mala následne posunúť celou reťazou ľudí až k Marčekovi a Szabóovi.

Sledovanie aj kompro

Vyšetrovanie vraždy novinára odhalilo aj špinavé hry v pozadí celej kauzy. Počas dvoch rokov od vraždy sa zistilo, že niektorí novinári boli sledovaní Petrom Tóthom a jeho komandom. Tí na nich chceli zháňať kompromitujúce materiály, ktoré by mohol Kočner využiť na ich vydieranie alebo verejné zosmiešnenie.

Kompromitujúce materiály preňho zbierala aj Alena Zsuszová. Tá však necielila na novinárov, ale na politikov. Do jej siete sa lapil napríklad predseda parlamentu Andrej Danko, bývalý podpredseda parlamentu Martin Glváč či župan Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba, ale písať si s ňou mal aj predseda Sme rodina Boris Kollár. Pokiaľ sa Zsuszovej podarilo získať nejaké kompromitujúce fotky či nahrávky, poslala ich Kočnerovi. Ten ich zrejme plánoval využiť na vydieranie alebo diskreditáciu politikov. On sám si chcel založiť stranu.

Zsuzsová ako “Alia Ajuška” písala mnohým známym mužom. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

V celom príbehu sú dôležité aj Kočnerove kontakty. Z aplikácie Threema, ktorú získali vyšetrovatelia z mobilu obžalovaného, sa zistilo, že Kočner mal na povel niektorých sudcov, políciu ale aj niektorých novinárov. Výmenou za služby rôzneho charakteru ich mal uplácať, alebo ich vydierať.

Predvolebná téma

Kočnerove pôsobenie na Slovensku je aj predvolebnou témou. Hoci priamo po vražde sa otriasli stoličky pod niekoľkými mocnými ľuďmi, vláda Smeru túto kauzu ustála. Už o niekoľko dní však Slovákov čakajú voľby a niektoré strany na kampaň využívajú aj tému Mariana Kočnera. Zatiaľčo odporcovia Smeru tvrdia, že práve vďaka ich vláde mohol človek ako Kočner u nás fungovať, najsilnejšia strana tvrdí, že je všetko inak. Argumentujú, že práve za ich vlády boli pravdepodobní páchatelia pochytaní a postavení pred súd. Zároveň opozícii vyčítajú, že “tancujú na hroboch” Kuciaka a Kušnírovej.

Mohlo by vás zaujímať: