Domáce Kauzy Top

Známy advokát rieši vážny problém. “Nadštandardné služby” pre Kočnera ho môžu stáť kariéru

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Nadštandardné vzťahy s Marianom Kočnerom sa už vypomstili viacerým ľuďom. Niektorí o svoju funkciu prišli, iní ju majú pozastavenú. Ohrozená je však aj kariéra Kočnerovho advokáta, ktorý ho zastupuje hneď v niekoľkých citlivých kauzách. 

 

Marek Para zastupuje Kočnera a Pavla Ruska aj v kauze zmenky, ktorá v pondelok pokračuje na Špecializovanom trestnom súde. Kočner je však obžalovaný aj v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka. Proces v tejto veci začne už tento týždeň.

Obhajca Kočnera však môže o svoju dobre rozbehnutú kariéru prísť. Aj jeho totiž podľa medializovaných informácií usvedčuje Threema, získaná z mobilu obžalovaného. Vecou sa už zaoberá aj advokátska komora.

Parovi zavarila komunikácia, týkajúca sa kauzy okolo stíhania prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Vasiľa Špirka. Už v minulosti sa objavili správy o tom, že Para sa mal stretávať s vtedajším šéfom NAKA Petrom Hraškom. Para vtedy stretnutia popieral, Threema má však ukazovať trochu iný príbeh.

“Jano” a “Robo”

Podľa informácií, s ktorými prišli Aktuality.sk,  sa revízna komisia advokátskej komory zaoberá práve Parovou úlohou v prípade Vasiľa Špirku. Podľa správ mal totiž žiadať minulý rok Kočnera, aby zistil, či má dať návrh na opravný prostriedok generálneho prokurátora, ktorý by mohol rozhodnutie o zastavení Špirkovho stíhania zrušiť. Kočner to mal zistiť cez Norberta Bödöra, nitrianskeho podnikateľa s väzbami na vtedajšieho policajného šéfa Tibora Gašpara.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Advokát Para v tom čase obhajoval Ľuboša Vargu, odsúdeného na štyri roky za daňové podvody. Práve Varga mal so Špirkom spísať zápisnicu, kde mal svedčiť proti “Janovi” a “Robovi” vo veci podozrivého tendra na ministerstve vnútra.

Nakoniec však začali vyšetrovať Špirku, pretože Varga začal prekvapivo tvrdiť, že zápisnicu prokurátor sfalšoval. Para totiž 28. júna 2016 so svojím klientom Vargom podali trestné oznámenie na Špirka, že zneužil ich súkromný rozhovor na spísanie zápisnice o podozrivom tendri.

Všetko sa obrátilo

Prokurátora Špirku následne obvinili zo zneužitia právomocí verejného činiteľa. Po pár týždňoch však generálna prokuratúra obvinenie zrušila. Špirku však stále riešila disciplinárna komisia prokuratúry, ktorá ho očistila až 1. marca 2018. Len niekoľko týždňov pred definitívnym uzatvorením kauzy sa mal udiať spomínaný rozhovor medzi Parom a Kočnerom. “Máš podať 363 a skúsiť to medializovať, aby bol Čižnár pod tlakom. Ale to si ešte preberieme. Zatiaľ priprav 363. A skúsime ju rozumne umiestniť,” písal 20. februára 2018 Kočner Parovi. Hovoria o “363 TP” – teda o mimoriadnom opravnom prostriedku, ktorým môže generálny prokurátor zrušiť rozhodnutie prokurátora.

Zdroj: TASR / Pavol Zachar

Muži chceli dosiahnuť, aby Čižnár zrušil rozhodnutie o zastavení stíhania – teda chceli, aby bol Špirka opäť stíhaný. Bavili sa aj o tom, ako vytvoria na generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára mediálny tlak.

Problémom je aj časť komunikácie, kde Para s Kočnerom majú riešiť “odmenu” za podaný opravný prostriedok. Podľa Threemy sa dohadovali na cene, a padla aj veta o tom, že “to zacvaká Kali”. Riešiť mali aj to, ako by mohli dokázať, že podpisy na zápisnici o trestnom oznámení podpísal Špirka.

Komisia sa situáciou zaoberá

Prokurátor nakoniec nebol naďalej trestne stíhaný. Napriek tomu sa komunikáciou advokátska komora zaoberá. Pokiaľ by dospeli k záveru, že Para porušil zásady advokátov, môže ho čakať neistá budúcnosť. Hoci sa komora k situácii priamo nevyjadruje, ešte v novembri nepriamo priznala, že riešia aj pochybenia advokáta Paru. “Je neprijateľné, ak advokát organizuje a ovplyvňuje disciplinárne a trestné konanie voči prokurátorovi a snaží sa o jeho diskreditáciu,” napísala komora ešte v novembri.  Kancelária komory z vlastnej iniciatívy podala Revíznej komisii SAK štyri sťažnosti na konanie advokátov v súvislosti s komunikáciou oboznámenou v súdnom konaní. “Revízna komisia koná aj na podnet iných subjektov a prešetruje každú sťažnosť, ktorá jej je doručená,” píše advokátska komora.

Uviedli tiež, že na dôkladné prehodnotenie celej situácie potrebujú čas. Ak vraj uznajú za vhodné, podajú voči advokátom disciplinárne návrhy. Celý proces je však neverejný a novinári a verejnosť tak majú len málo informácií.

V prípade advokáta Michala Mišíka už  komora rozhodla a podala návrh. Informovala o tom ombudsmanka Mária Patakyová, ktorá podala návrh na prešetrenie jeho konania. Mišík sa mal ocitnúť v konflikte záujmov – ako člen Súdnej rady sa totiž stal aj advokátom Zuzany Maruniakovej. Jedná sa o sudkyňu, ktorá mala o civilnej kauze zmenky rozhodnúť na Kočnerovu objednávku.

V prípade, že disciplinárna komisia rozhodne, že advokát pochybil, môže mu byť udelený disciplinárny postih od napomenutia cez peňažnú pokutu až po vyčiarknutie zo zoznamu advokátov.

 

Mohlo by vás zaujímať: