Domáce Politika Spoločnosť Koronavírus Top

Expresívny Matovič pre ľudí nemá dobré správy. Svadby do 30 ľudí sú opäť v hre

Igor Matovič. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA (Petra Hollá/TASR) – Rekordné čísla postavili kompetentných na nohy. Reč je o nových pozitívnych prípadoch, ktoré pribudli za posledný týždeň. Deň čo deň prekonávame vlastné rekordy a prepisuje štatistiky, čo prinútilo premiéra žiadať prísnejšie opatrenia. Rokovalo o nich ako konzílium epidemiológov aj Pandemická komisia. Pre ľudí nepriniesli dobré správy. 

 

Na úvod hlavný hygienik Ján Mikas informoval, že naďalej sú na tom zle v USA, ale aj v Španielsku, Českej republike, Francúzsku či vo Veľkej Británii. Z tohto dôvodu navrhujú výrazné zvýšenie zoznamu rizikových regiónov. “Situácia v Slovenskej republike nie je dobrá, pribúdajú okresy s červenou a oranžovou farbou,” informoval Mikas. Červenú farbu na COVID-semafore zaviedli v 19 okresoch – a to všetkých päť okresov v meste Bratislava, v Senci, Trnave, Skalici, Nitre, Trenčíne, Komárne, Veľkom Krtíši, Dolnom Kubíne, Námestove, Tvrdošíne, Starej Ľubovni, Snine, Sobrancoch a v Michalovciach. Ako uviedol, stúpajú nám aj čísla nakazených nad 65 rokov. “Veľa z týchto osôb má chronické ochorenia a môže skončiť hospitalizovaných a na umelej pľúcnej ventilácii. Niektorí môžu aj zomrieť. Bohužiaľ, musíme konštatovať, že nám stúpajú čísla aj v najrizikovejšej vekovej skupine,” avizoval hlavný hygienik.

Mikas pripomenul tri veci, ktoré nám pomáhali počas prvej vlny, a budú nám pomáhať aj pri tej súčasnej – ide o rúško, odstup a ruky – tzv. ROR. Čo sa týka navrhovaných zmien, ich finálna podoba zatiaľ schválená nie je a určiť ju musí až Ústredný krízový štáb. Ten bude zasadať v pondelok. Opatrenia by sa však mali týkať nosenia rúšok na školách, obmedzenia hromadných podujatí, ale aj hraníc.

Matovič nešetril kritikou

Premiér Igor Matovič poukázal na to, že pred dvomi týždňami chcel zmierniť opatrenia navrhované Pandemickou komisiou, aby nemuseli byť svadobné hostiny obmedzené na 30 ľudí. Čo sa týka hromadných podujatí, na ktorých sa sedí, tak komisia navrhovala obmedzenia na 100 ľudí v exteriéri a 50 ľudí v interiéri. Hromadné podujatia, na ktorých sa stojí, mali byť zakázané. “Identický návrh padol aj dnes. Sklamal som sa. Keď som bojoval za väčšiu slobodu, neveril som, že by sme mohli smerovať k anarchii, ale mýlil som sa,” povedal Matovič, ktorý ešte pár dní dozadu bojoval za to, aby mohlo byť v interiéri 500 ľudí, v exteriéri až 1000 a svadby sa mohli konať v počte do 100 ľudí.

V prípade, ak Ústredný krízový štáb schváli návrhy Pandemickej komisie, od 1. októbra by platili nové pravidlá – a to svadby do 30 ľudí, či hromadné podujatia do 100 ľudí v interiéri a do 200 ľudí v exteriéri. A to iba v prípade tých, kde sa sedí. Podujatia, kde ľudia stoja, by sa mali zakázať. Mikas však nevylúčil ani to, že v prípade, ak sa epidemiologická situácia bude naďalej zhoršovať, siahnu aj po opatreniach z prvej vlny.

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

“Chceme dopadnúť tak, že to nebudeme zvládať, že nevedia uniesť zodpovednosť? Je mi to ľúto, pretože tu máme väčšinu ľudí, ktorí si uvedomujú, že situácia je vážna. Ale máme tu asi tretinu ľudí, ktorí s prepáčením s*rú na opatrenia. Starší ľudia majú stokrát väčšiu šancu, že zomrú na koronavírus, ako nejaký zasran na ulici,” uviedol premiér. “Ľudia, ak máte Boha pri sebe, začnite byť zodpovední,” požiadal ľudí. “Ak aj zmeníme opatrenia, tvar krivky na najbližšie dva týždne nezmeníme,” konštatoval. Navrhnuté opatrenia majú platiť do času, kedy sa stabilizujú počty nakazených a zabráni sa ďalšiemu raketovému rastu infikovaných. “Viac nebudem bojovať za slobodu nezodpovedných ľudí. Plne stojím za rozhodnutím Pandemickej komisie.”

Osud Maďarska a Rakúska je zatiaľ nejasný

Definitíva o tom, či sa Maďarsko a Rakúsko zaradia do zoznamu rizikových krajín, by mala padnúť v pondelok. V prípade, ak sa rozhodne v ich neprospech, opatrenie by začalo platiť od 1. októbra. “Dánsko, Írsko, Island, Slovinsko, Spojené kráľovstvo či Švajčiarsko sa po pondelkovom zasadnutí ÚKŠ SR s najväčšou pravdepodobnosťou stanú krajinami s odporúčaním necestovať (tzv. žlté krajiny). V prípade ďalšieho zhoršovania situácie sa tieto krajiny môžu v krátkom čase preklopiť do rizikového „červeného“ módu,” avizoval štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus (SaS).

Okrem iného informoval aj o tom, že “svetielkom nádeje” v boji s koronavírusom by mohli byť tzv. rýchle antigénové testy. Pol milióna kusov takýchto testov by malo byť k dispozícii už na budúci týždeň. O antigénových testoch a ich potrebe informoval aj premiér Matovič. Ten ich chce prioritne distribuovať do domovov sociálnych služieb a k zdravotníkom, ktorí by sa mohli rýchlo a efektívne otestovať pri každom podozrení.

Mohlo by vás zaujímať