Spoločnosť Top Zahraničné

Čísla z Talianska hovoria jasne. Nákazu koronavírusom horšie znášajú muži

Kresba v nadrozmernej veľkosti, ktorá zobrazuje zdravotnú pracovníčku s ochranným rúškom na tvári objímajúcu čižmu v tvare Talianska a nápis "Ďakujeme vám všetkým", sa nachádza na budove nemocnice v severotalianskom meste Brescia v pondelok 16. marca 2020. Zdroj: TASR / AP

RÍM – Koronavírus SARS-CoV-2 očividne postihuje viac mužov ako ženy. Podľa talianskeho úradu zdravotníctva len 25,6 percenta úmrtí tvoria do týchto dní ženy. Miera úmrtnosti – to znamená počet obetí na základe celkového počtu infikovaných ľudí – predstavuje v Taliansku 5,8 percenta. Pri mužoch to je ale 7,2 percenta a u žien 4,1 percenta.

 

Aj ďalšie čísla hovoria v prospech žien. Ženy, ktoré podľahli koronavírusu, boli staršie ako muži. V priemere mali 84,2 rokov, pri mužských obetiach to bolo 80,3 rokov. Vyplýva to z údajov Najvyššieho zdravotníckeho inštitútu. Iba u pacientov nad 90 rokov je vyššia úmrtnosť u žien ako u mužov.

Vedia ženy lepšie bojovať s koronavírusom?

Prečo tri štvrtiny úmrtí postihujú mužov, nie je zatiaľ jasné. Lekári sa však domnievajú, že ženy vedia s vírusmi lepšie bojovať. Aj imunitná reakcia na očkovanie je u žien silnejšia ako u mužov. To isté platí aj pre tzv. imunitnú pamäť, ktorá chráni organizmus pred opakujúcou sa infekciou.

Odborníci tiež predpokladajú, že okrem imunitného systému by mohol hrať svoju úlohu pri zákernej chorobe COVID – 19 aj životný štýl. Iba dve obete tohto zápalu pľúc mali menej ako 40 rokov. Boli to ľudia, ktorí už pred tým, ako sa nakazili koronavírusom, trpeli vážnym ochorením.

Koronavírus (oranžový) pod elektrónovým mikroskopom. Zdroj: NIAID-RML

Prevencia u starých ľudí

Odborníci majú jasno v tom, že najviac ohrození sú starí ľudia. Preto je u nich najlepším spôsobom prevencie pred nákazou koronavírusom obmedzenie sociálnych kontaktov. Teraz, keď sa zatvorili školy, by sa o deti nemali starať starí rodičia.

Pacienti  v jednom zo stanov pred nemocnicou v Brescii. Zdroj: TASR / AP

Situácia v Taliansku

V Taliansku sa podľa posledných informácií nakazilo 27 980 osôb a nákaze podľahlo 2 158. Vyliečilo sa 2335 osôb.

Mohlo by vás zaujímať