Zahraničné Spoločnosť Top

Svedectvo pacienta o zákernej pľúcnej infekcii: Takto som prežíval nákazu koronavírusom

WU-CHAN – Obyvatelia celého sveta žijú v obavách z toho, že sa nový nebezpečný koronavírus dostane aj do ich krajiny. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) však tesnou väčšinou nevyhlásila epidémiu nového vírusu za celosvetový stav núdze. Teraz prehovoril jeden z nakazených pacientov o tom, ako ochorenie u neho prebiehalo a ako ho prežil.

 

Muž má 23 rokov a je zamestnancom železnice v meste Wu-chan. Jeho pracovisko sa nachádza len kilometer od rybieho trhu, kde mala vzniknúť nákaza medzičasom smrteľného koronarvírusu. Podľa spravodajského portálu “Pear” má muž priezvisko Huang, jeho krstné meno nie je známe. “Zotavil som sa veľmi rýchlo, pretože som ešte mladý,” povedal.

Ako prebiehalo jeho ochorenie

Bolo 24. decembra, keď sa Huang zrazu začal cítiť slabý – trpel bolesťou hlavy, závratmi, slabosťou. Tvrdí, že sa ešte nejako pozbieral a odišiel do práce, ale nasledujúci deň musel ohlásiť, že je chorý. Kašeľ, nádcha, bolesť kĺbov – možno chrípka? 

Huand išiel do nemocnice, tam dostal niekoľko liekov, medzi nimi penicilín proti ďalšej možnej infekcii. Nič však nepomohlo. Začal sa cítiť vinný, pretože bol už tri dni práceneschopný a tak sa chcel vrátiť 28. decembra do práce. Sedel už v autobuse, keď dostal náhle horúčku. Musel sa tak vrátiť do nemocnice.

Vyšetrenia odhalili veľmi zlé výsledky pečeňových testov. 1. januára získal aj ďalšie stanovisko lekárov v nemocnici Wuhan Union Hospital. Verdikt znel: Podozrenie na zápal pľúc. Keď však lekári počuli, že Huang pracuje blízko trhu, kde sa údajne objavil koronavírus, poslali ho do nemocnice Jinyintan. Tam sa v karanténnej stanici lieči väčšina pacientov s koronavírusom.

Selfie z nemocnice. Huanga museli napojiť na umelú pľúcnu ventiláciu. Zdroj: Pear Video

Príznaky veľmi podobné bežnému zápalu pľúc

Experti potvrdili, že príznaky infekcie novým koronavírusom sú veľmi podobné bežnému zápalu pľúc. Je tu však jedno “ale”. Ešte neexistuje vakcína alebo lieky proti novému typu vírusu. Nový vírus je príbuzným patogénu SARS, ktorý si v rokoch 2002/2003 vyžiadal okolo 800 životov. Všetkých 17 obetí nového vírusu trpelo už predtým závažnými ochoreniami. 

Ako tvrdí Huang, ktorý bol predtým vo výbornej forme, bol teraz taký chorý, že sa nemohol hýbať. Museli ho dokonca napojiť na umelú pľúcnu ventiláciu, ktorá do jeho chorých pľúc čerpala čistý kyslík. 2. januára mu horúčka konečne klesla.

Takto vyzerá nový vírus

Obavy zo 4000 nakazených vo Wu-chane

“Bol som prvý, kto sa zotavil z kritického stavu a opustil nemocnicu,” povedal Huang pre “Pearl”. Zdravotnícky personál sa vraj o neho veľmi dobre staral. 

Jeden lekár a najmenej 13 zdravotných sestier sa tiež nakazili koronavírusom. Metropola s asi 11 miliónmi obyvateľov Wu-chan bola medzičasom uzavretá. Odborníci z Imperial College London odhadujú, že v stredočínskom meste je nakazených až 4000 ľudí. Na niekoľkých letiskách po celom svete, kde pristávajú lietadlá z Wu-chanu, boli zriadené kontrolné body. 

Lekárnička v čínskom meste Wu-chan predáva mužovi masku na tvár. Zdroj: SITA / AP

Aká je situácia na Slovensku?

Podľa Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) na Slovensku zatiaľ nebol hlásený žiadny prípad ochorenia spôsobeného novým koronavírusom, informovala jeho hovorkyňa Daša Račková.

Úrad verejného zdravotníctva SR informoval o vzniknutej situácii kľúčové rezorty a regionálne úrady verejného zdravotníctva, pričom kontinuálne monitoruje epidemiologickú situáciu prostredníctvom Systému rýchleho varovania (EWRS).

Hlavný hygienik SR vydal usmernenie týkajúce sa ťažkého respiračného syndrómu vyvolaného novým koronavírusom 2019-nCoV určené všetkým regionálnym úradom verejného zdravotníctva a príslušným rezortom, a to na zabezpečenie informovania zdravotníckych zariadení o manažmente pacienta v prípade podozrenia na toto ochorenie.

“Ak všeobecný lekár vysloví podozrenie z ochorenia spôsobeného novým koronavírusom 2019-nCoV, pacient bude riešený na príslušnom infektologickom pracovisku, ktoré určí ďalší postup liečby,” uviedol v správe Úrad verejného zdravotníctva SR.

O vzniknutej situácii bude potom informovaný aj príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva. “Laboratórna diagnostika ochorenia bude zabezpečená v Národnom referenčnom centre pre chrípku, zriadenom pri Úrade verejného zdravotníctva SR v Bratislave,” hovorí sa ďalej v správe.

Mohlo by vás zaujímať