Zahraničné Spoločnosť Top

Hrozivé svedectvá talianskych lekárov o koronavíruse. Opísali každodennú realitu v nemocniciach

Pacienti ležia na posteliach v jednom zo stanov pred nemocnicou v talianskom meste Brescia 12. marca 2020. Zdroj: TASR / AP

MILÁNO – Taliansko robí, čo môže. Napriek tomu má krajina nakazených už viac ako 21-tisíc ľudí a 1 400 už chorobe podľahlo. Lekári hovoria o skutočnej cunami.

 

“Vojna doslova explodovala,” napísal lekár z mesta Bergamo Daniele Macchini v príspevku na Facebooku, ktorý už zdieľali desiatky tisíc užívateľov. “Vo dne a v noci zúria boje, nepretržite. Nešťastníci prichádzajú jeden za druhým na pohotovosť. Týždeň alebo desať dní boli doma s horúčkou, bez toho aby vychádzali von, ale teraz už ďalej nevládzu. Nedostáva sa im dostatok kyslíka. Diagnóza je stále tá istá: obojstranný zápal pľúc.”

Pacienti prichádzajú na pohotovosť s modrými perami, povedal v rozhovore pre nemeckú NDR šéf virológie v berlínskej nemocnici Charité: “Tieto prípady smerujú na jednotku intenzívnej starostlivosti. Už nevieme, kde máme zobrať ďalšie dýchacie prístroje. To je to, čo nám hovoria lekári z Talianska.”

Macchini povedal: “I keď na sociálnych sieťach sú stále ľudia, ktorí sa chvália, že sa neboja, tu sa odohráva epidemiologická katastrofa. Už nie sme chirurgovia, urológovia a ortopédi, už sme len lekári, ktorí sú súčasťou tímu, ktorý sa snaží postaviť sa proti tejto cunami.”

Nový koronavírus po elektrónovým mikroskopom. Zdroj: National Institute of Allergy and Infectious Diseases

Je to, akoby ste sa utopili

Šéfka pohotovosti Francesca Cortellaro z nemocnice San Carlo Borromeo v Miláne opisuje situáciu pacientov obzvlášť desivým spôsobom: “Viete, čo je najhoršie?”, opýtala sa podľa denníka “Il Giornale”. “Vidieť, pacientov v samote. Počúvať, ako prosia, že sa chcú rozlúčiť so svojimi deťmi a vnúčatami.”

Pacienti nakazení koronavírusom ležia v nemocnici sami, informuje lekárka. Nesmie ich sprevádzať žiadny príbuzný. “A keď umierajú, uvedomujú si to. Je to, akoby sa utopili. Len pomalšie. A tak si všetko uvedomujú,” hovorí Cortellaro a dodáva: “Naposledy som to zažila dnes večer. Bola to jedna babička. Chcela ešte raz vidieť svoju vnučku. Vytiahla som telefón a zavolala som jej cez videohovor. Rozlúčili sa a krátko na to nás žena navždy opustila. Medzičasom mám celý zoznam takýchto videohovorov. Hovorím mu zoznam rozlúčok.”

Svojim pacientom by želala iPad mini, aby mohli udržiavať kontakt so svojimi príbuznými. “Dva alebo tri by stačili na to, aby sme ich nenechali umierať samých.”

Akú náročnú prácu vykonávajú lekári v boji s koronavírusom, opísal pre “Il Giornale” vedúci oddelenia anestézie a pľúcnej ventilácie v nemocnici San Carlo Borromeo v Miláne, profesor Stefano Muttini: “Pripadám si ako v cunami. Akokoľvek tvrdo pracujem, nemôžem si pomôcť. Moje oddelenie malo pôvodne osem lôžok. Potom sa mi podarilo zorganizovať sedem ďalších, potom ďalších osem a potom ešte 16. A v nedeľu ráno k nim pribudlo ďalších šesť. A na poludnie boli všetky obsadené. Na jeden moment som sa cítil porazený.”

Mohlo by vás zaujímať