Zahraničné Spoločnosť Top

Taiwan vie, ako pribrzdiť rozširovanie koronavírusu. Čína a WHO to ignorujú

Taiwan zaviedol kvôli koronavírusu účinné opatrenia. Zdroj: SITA / AP

TAIWAN – Ostrov Taiwan je vzdialený od pevninskej Číny iba 160 kilometrov. Obidva regióny sú úzko prepojené nielen kvôli svojej geografickej polohe, ale aj kvôli svojej histórii. Čína neuznáva demokratickú vládu na ostrove kvôli predošlým konfliktom a vyhláseniu samostatnosti v roku 1949 a považuje Taiwan za odpadlícku provinciu.

 

Napriek politickým sporom existuje medzi oboma krajinami živá spoločenská výmena. Koniec koncov 850-tisíc z 23 miliónov obyvateľov Taiwanu žije v Číne. Z toho 404-tisíc tam aj pracuje.

Aj cestovanie medzi krajinami je frekventované, čo z Taiwanu v čase epidémie koronavírusu SARS-CoV-2 veľmi rýchlo urobilo vysoko rizikový štát.

Ale zatiaľ čo v Číne počet nakazených každý deň stúpal, počet infekcií na Taiwane zostáva až do dnešných dní prekvapivo nízky. Taiwanské ministerstvo zdravotníctva 3. marca uviedlo, že nakazených je iba 42 osôb.

Podľa správy renomovaného vedeckého časopisu „Journal of the American Medical Association“ sú príčinou potlačenia šírenia koronavírusu rýchle a dôsledné opatrenia vlády.

Aké opatrenia robí Taiwan?

Keď sa vírus začal krátko pred oslavami príchodu čínskeho nového roka 25. januára šíriť po pevninskej Číne, taiwanská vláda zareagovala rozsiahlym balíkom opatrení. Pretože práve na nový rok cestuje veľa ľudí z a do Číny, aby navštívili príbuzných alebo priateľov.

Národná zdravotná databanka bola prepojené s taiwanskými cestovnými databankami. Bol vytvorený systém včasného varovania v reálnom čase, ktorý dokáže včas identifikovať ľudí s potenciálnou nákazou koronavírusom a to na základe jeho pohybov v krízových oblastiach v minulosti a klinických symptómov.

Občania môžu o svojich cestách a zdravotných problémoch informovať aj cez online portály. Údaje sa potom využívajú na klasifikáciu ľudí do rôznych tried rizika. Ľudia s vysokým rizikom nakazenia sú potom umiestnení do karantény a monitorovaní prostredníctvom ich mobilných telefónov, aby sa zabezpečilo, aby počas inkubačnej doby neopustili svoje domovy.

Na prvý pohľad to vyzerá ako prílišná kontrola obyvateľov štátom, ale ľuďom to nevadí a podporujú tento systém. Možno aj preto, že vláda poskytuje sociálnu pomoc tým osobám, ktoré sú v karanténe. Patrí sem donáška potravín a pravidelné kontroly zdravotného stavu. Obyvateľstvo bolo tiež na koronavírus pripravené vďaka komplexnej vzdelávacej kampani.

Súčasne prakticky neexistuje – na rozdiel od Európy – žiadny hraničný priechod bez kontroly. Kontrolné opatrenia sa tak môžu robiť omnoho konkrétnejšie na letiskách a trajektových spojeniach.

Je však jasné, že vysoký počet cestujúcich medzi Taiwanom a Čínou bude v budúcnosti predstavovať pre ostrovanov zvýšené riziko.

Kliknutím na obrázok otvoríte interaktívnu mapu, ktorá zachytáva rozšírenie nákazy na celom svete. Zdroj: arcgis.com

Čína a WHO ignorujú ukážkový systém Taiwanu

Aj keď sa zdá, že Taiwan našiel spôsob, ako obmedziť šírenie vírusu, vyzerá to tak, akoby to Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a Čína ignorovali. Ako informoval nemecký “Tagesspiegel”, taiwanskí odborníci sa mohli doteraz zúčastniť iba na jednom odbornom fóre o boji s koronavírusom a zdieľať svoje skúsenosti so svetovou komunitou.

Dôvodom je takzvaná “politika jednej Číny”. V niektorých oblastiach sveta vnímajú Taiwan ako provinciu Číny a nie ako suverénny štát. Podobne je to aj na Slovensku. Taiwan nie je ani členom OSN a je tiež vylúčený z mnohých medzinárodných organizácií. WHO je jednou z nich.

Medzitým sa počet infikovaných na celom svete zvyšuje. Vakcína stále nie je k dispozícii. Skúsenosti krajín, ktoré dokázali šírenie koronavírusu potlačiť, majú tak veľký význam.

Mohlo by vás zaujímať