Spoločnosť Top Zahraničné

Úchvatné zábery Zeme. Budete prekvapení, čo satelit zachytil

Záber zachytáva atmosférické gravitačné vlny. Zdroj: Twitter

TOKIO – Japonský meteorologický satelit Himawari 8 nedávno vytvoril fascinujúce zábery Zeme. Na fotografiách je vidieť atmosférické gravitačné vlny, ktoré vznikli nad severozápadným pobrežím Austrálie.

 

Atmosférické gravitačné vlny (nezamieňať so známejšími kozmickými gravitačnými vlnami) podľa meteorológov vznikajú vzostupom a pádom vzduchu vo vertikálnych vlnách. Nad hrebeňmi vĺn sa často vytvárajú oblaky.

Tento meteorologický fenomén môže byť vyvolaný rôznymi spôsobmi. Napríklad keď vzduch prúdi smerom do hôr a ponad ne, či pri vzostupnom vetre pri silnej búrke. Atmosférické gravitačné vlny môžu vytvoriť vlny, ktoré sa potom vodorovne presúvajú nad našom planétou, podobne ako morské vlny, ktoré sa objavujú a miznú na hladine mora. 

Fantastické zábery zemskej atmosféry zverejnil Andrew Miskelly, vývojár austrálskej meteorologickej spoločnosti s názvom Weather Zone.

Himawari 8 je meteorologický satelit Japonskej meteorologickej agentúry JMA. Na obežnú dráhu Zeme ju z Tanegashima Space Center vyniesla nosná raketa v roku 2014. Do riadnej prevádzky bol spustený 7. júla 2015.

Mohlo by vás zaujímať:

Na hrebeňoch vĺn sa môže vytvoriť oblačnosť. Zdroj: Twitter/Himawari-8