Spoločnosť Top Zahraničné

Zemi hrozí zrážka s asteroidom. Vedci ho objavili v septembri

Ilustračné foto: pixabay

PARÍŽ – Európska vesmírna agentúra (Esa) si vedie zoznam rizikových telies, ktoré sa môžu nebezpečne priblížiť k Zemi. Teraz do neho pridali asteroid, ktorý by mohol zasiahnuť našu planétu.

 

Je to zoznam, ktorý by sa dal označiť slovami “mohlo by sa stať”. Teraz v ňom pribudlo ďalšie nebeské teleso. Esa pozoruje vesmír a katalogizuje zodpovedajúce obrovské vesmírne balvany s cieľom ochrániť Zem pred nárazom asteroidov.  Ako informoval International Business Times, do zoznamu bolo pridané nové potenciálne rizikové teleso 2019 SU3.

Tento asteroid je relatívne malý – má priemer 14 metrov – ale pri náraze do Zeme by mohol spôsobiť veľké škody. Ešte viac znepokojujúca je pravdepodobnosť zásahu našej planéty 1:152.

Dá sa to povedať aj tak, že zo 152 prípadov nás vesmírna skala naozaj raz zasiahne. Ako Business Times ďalej uvádza, asteroid sa preto v rebríčku rizikových asteroidov nachádza na štvrtok mieste, čo z neho robí relatívne nebezpečný objekt. Astronómovia ho objavili 23. septembra 2019.

2019 SU3 sa do našej blízkosti dostane ešte raz

Nebeské teleso by mohlo do Zeme naraziť 16. septembra 2084. V tom čase sa má podľa prognóz k Zemi priblížiť iba na 120-tisíc kilometrov. To, či sa asteroid naozaj so Zemou zrazí, zatiaľ nie je jasné. Pretože 2019 SU3 obieha okolo Zeme na veľkej obežnej dráhe, v najbližších desaťročiach pretne dráhu Merkúru, Marsu a Venuše. Ich gravitačná sila by ho mohla nasmerovať k Zemi, alebo aj celkom iným smerom. Asi o 40 rokov skôr sa asteroid 2019 SU3 tiež priblíži k Zemi a to 6. júla 2038. Ale vtedy to bude v bezpečnej vzdialenosti desať miliónov kilometrov.

Okrem Esa sa nebezpečnými telesami zaoberá aj NASA. Podľa amerických médií už skúma rôzne spôsoby zabránenia zrážke, napríklad zásah strelami.

Ilustračné foto: pixabay

Z globálneho hľadiska by 2019 SU3 nespôsobil katastrofu. Ale v zasiahnutom regióne by náraz mohol spôsobiť smrť obyvateľov a veľké materiálne škody.

Príkladom, čo by sa mohlo v prípade zrážky stať, je meteorit, ktorý explodoval 15. februára 2013 nad mestom Čeľabinsk. Podľa vtedajších správ bolo zranených 1200 ľudí. Meteroit, ktorý sa dostal do atmosféry Zeme, mal priemer 20 metrov. To znamená, že bol väčší ako 2019 SU3.

Už v septembri Esa upozornila na to, že v nasledujúcich desaťročiach sa nad Európou dá očakávať veľa asteroidov. Momentálne sa na zozname rizikových telies nachádza 899 asteroidov a vesmírna agentúra ich sleduje.

Ilustračné foto: pixabay