Domáce Šport Top

ROZHOVOR Vyhodený generálny manažér Slovana Juraj Bakoš prehovoril o zvláštnych klubových praktikách

Generálny manažér HC Slovan Bratislava Juraj Bakoš skončil v klube z dôvodu utlmenia činnosti. Zdroj TASR / Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Bratislavský hokejový Slovan má veru cit na to, ako spopularizovať svoje meno a zaujať verejnosť. Či už to bolo odchodom z KHL alebo stotisícovými dlhmi voči hráčom, trénerom a za prenájom zimného štadióna.

 

Najnovšie sa na titulky novín a na popredné miesta televízneho spravodajstva dostali utlmením klubu a hromadnými výpoveďami pre hráčov, realizačný tím či klubových zamestnancov. Ale čerešničkou na torte sú “kopačky”, ktoré v rámci šetrenia dostal generálny manažér Slovana Juraj Bakoš. „Opatrenia zasiahli podstatnú časť zamestnancov klubu. Po osobnom stretnutí prezidenta klubu s pánom Bakošom sa Slovan nateraz dohodol s generálnym manažérom na ukončení zmluvy,“ uviedol marketingový riaditeľ klubu Milan Vajda. Všetky opatrenia prijal Slovan pre potreby zabezpečenia svojej budúcej existencie. Na papieri tieto vyjadrenia vyzerajú adekvátne, zrozumiteľné a jasne. Slovan má svoje predstavy, smerovanie, finančné priority, rozpočet, nastavenie a personálne vízie.

Hokejisti HC Slovan Bratislava utlmili pre pandémiu koronavírusu svoju činnosť. Zdroj TASR / Pavel Neubauer

No argument, že z klubu vyhodia generálneho manažéra – de facto najdôležitejšiu osobu – a ostane tam marketingový riaditeľ či manažér pre nové média, je prinajmenšom zvláštny. Buď majitelia Slovana majú s klubom iné tajuplné plány, o ktorých nikomu nič nepovedali, alebo sa v zákulisí odohrala mimoriadne zaujímavá zákulisná hra. Slovan nie je dedinské mužstvo s trojročnou históriou, ktoré môže hazardovať so svojim menom iba pre potešenie svojich majiteľov, alebo podľa toho čo mu v ktorom období vyhovuje. Musí mať štábnu kultúru, pravidlá, jasné personálne priority, silný a profesionálny športový úsek. Nie byť iba zdrojom vtipov, mediálnych špekulácii, intríg či amaterizmu. Glob.sk sa preto o aktuálnej situácii v klube porozprával s už bývalým generálnym manažérom JURAJOM BAKOŠOM.

To, že Slovan pre pandémiu koronavírusu prijal opatrenia na zabezpečenie svojej budúcej existencie, utlmil svoju činnosť a dal výpovede hráčom, realizačnému tímu aj klubovým zamestnancom je určitým prekvapením. No to, že dostane výpoveď aj generálny manažér, je skutočné mimoriadne neštandardné a ojedinelé riešenie. Prekvapilo vás to? 

– To nie je otázka na mňa. Treba rešpektovať majiteľov, ktorí chceli klub v tomto čase trošku stabilizovať od nákladov a dotklo sa to všetkých zamestnancov, vrátane mňa. Takže z tohto pohľadu šetrenia nákladov je to rozhodnutie veľmi pragmatické.

Berieme do úvahy šetrenie, to je v súčasnosti normálne riešenie aj v iných športoch či kluboch. Ale Slovan musí mať zabezpečenú do budúcnosti okrem finančnej aj personálnu a športovú stránku. Kto bude teraz riadiť klub, čo s ním bude, rozpadne sa, pôjde do likvidácie?

– Na túto otázku vám viem odpovedať iba v dimenziách, ktoré ovládam. Zámer utlmiť klub a ponechať ho v tejto dobe – kedy vôbec nie je jasné, kedy extraliga začne a či vôbec začne – a urobiť krok k znižovaniu nákladov a miezd, viedol k tomu, že nás všetkých zamestnancov, hráčov, realizačný tím rozpustili. A bude sa čakať, ako sa celá situácia vyvinie. Mne neostáva nič iné, ako túto situáciu a krok majiteľov rešpektovať a sledovať  čo sa udeje v našej spoločnosti.

Kto bude teraz šéfovať klubu?

– Klub má predsedu predstavenstva (Juraj Široký pozn. red.) a on bude šéfovať celému klubu.

Ostáva vo funkcii marketingový riaditeľ Milan Vajda? On nedostal výpoveď? 

– Milan Vajda ostáva. Takisto aj pán Lederer (manažér pre nové médiá Tomáš Lederer, pozn. red.). Oni dvaja nedostali výpoveď.

Generálny manažér HC Slovan Bratislava Juraj Bakoš skončil v klube z dôvodu utlmenia činnosti. Zdroj TASR / Michal Svítok

To je veľmi zaujímavé a zvláštne rozhodnutie. Normálne by sa očakávalo, že v rámci šetrenia a kompetencií odíde z klubu marketingový manažér a ostane generálny manažér. Obrazne  – nemôže predsa odísť kapitán lode a ostane tam kultúrny referent, to je predsa nelogické?

– Nuž, na to vám veru neviem reagovať.

V klube ste od 1. 7. 2019, upratali ste pomery po športovej stránke, klub sa dostal z najhoršieho, mal výsledky, divákov, vrátil sa mu kredit a reputácia, čo sú v dnešnej dobe extra zložité veci. Čo bude teraz so Slovanom, ktorý opäť spadol do neznáma, čo je pre Slovan problémom z hokejového, športového aj personálneho pohľadu. Opäť sa bude všetko štartovať od začiatku?

– Neviem vám teraz na to odpovedať, keďže som už jednou nohou von z klubu. Ale predpokladám, že čo sa týka minimálne hráčov a ich dlhov, že budú majiteľmi doplatené. To, čo bude do budúcna, nám ukáže čas – aj vzhľadom k vývoju v spoločnosti ohľadom pandémie.

Je rozhodnutie o vašom odchode dočasné, do obdobia, kedy sa všetko opäť naštartuje podľa situácii v slovenskom hokeji pred pandémiou, alebo je to definitívne a už sa nemienite vrátiť do klubu?

– Výpovede, ktoré sme dostali, sú definitívne, keďže sú v súlade so zákonom. Čo sa týka návratu zamestnancov, hráčov, realizačného tímu, tak na to vám dnes neviem odpovedať, vzhľadom na to, že neviem dokedy tento stav utlmenia bude v Slovane trvať.

Mohlo by vás zaujímať