Domáce Šport Top

ROZHOVOR s brankárom Holecom: Chceli z nás urobiť darmožráčov, konanie majiteľa Žiliny je účelové

Brankár futbalistov MŠK Žilina Dominik Holec nesúhlasí s vyjadreniami majiteľa klubu na adresu hráčov o znížení platov. Zdroj: TASR / Lukáš Grinaj

BRATISLAVA – Futbal a liga síce nie sú momentálne na programe dňa, ale napriek tomu je na slovenskej scéne poriadne živo. Stačila hromadná výpoveď sedemnástim hráčom Žiliny, návrh na likvidáciu klubu a hneď je koronavírus na vedľajšej koľaji.

Dôvody sú podľa vedenia MŠK Žiliny v prístupe hráčov, ktorí nechceli akceptovať zníženie platov. No ukazuje sa, že pôvod celej studenej vojny v žilinskom futbale môže byť aj celkom inde. Glob.sk sa o situácii porozprával s brankárom Žiliny Dominikom Holecom, ktorý celú problematiku vysvetlil.

Brankár futbalistov MŠK Žilina Dominik Holec nesúhlasí s vyjadreniami majiteľa klubu na adresu hráčov o znížení platov. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Aká je aktuálna situácia v Žiline po oznámení likvidácie klubu a výpovediach pre 17 hráčov?

– Situácia je taká, že my, čo sme tie výpovede dostali, sme od 1.5. voľní hráči. Čo sa týka klubovej situácie, tam neviem odpovedať, keďže s nami nikto nekomunikoval.

Úvodná informácia bola dramatická, jednostranná výpoveď, likvidácia klubu, no je tu veľa otáznikov. Prekvapilo celé načasovanie?

– Všetkých nás to prekvapilo, vôbec sme to nečakali, hlavne kvôli tomu, že sme boli ochotní jednať o znížení platov, ale nie v takej výške, ako nám prišiel prvotný návrh. Bolo nám povedané, že to je iba prvý návrh a potom sa môžeme baviť a môžeme jednať. My sme ho odmietli s tým, aby sme boli jednotne právne zastúpení, tak sme oslovili UFP (Únia futbalových profesionálov, poznámka redakcie). Majiteľovi sa to očividne nepáčilo a potom nasledovali tieto kroky. Neprišlo k žiadnemu ďalšiemu jednaniu z jeho strany, už sa neozval naspäť.  To, že bolo prezentované, že sme nechceli jednať, že sme nechceli ísť dole s platom, to vôbec nie je pravda. Momentálne bolo na nás hodené, že my sme tí zlí, že my sme tí darmožráči, ktorí nechcú jednať, ktorí nechceli ustúpiť zo svojho luxusu a podobné veci, aké sa k nám teraz dostávajú od ľudí. Príde mi to nefér, lebo my sme boli ochotní jednať, ale k tomu nikdy neprišlo.

Jedna vec je, že s vami nekomunikuje majiteľ klubu Jozef Antošík. Ale čo Karol Belaník, ktorý je športovým manažérom Žiliny? To sú práve jeho záležitosti, komunikovať s hráčmi.

– Ten s nami komunikoval pred tým prvotným návrhom. On nám zavolal, že chcú jednať o krátení platov, my sme, samozrejme, boli o tom uzrozumení. My sme s tým ako kabína, hráči počítali, že k tomu znižovaniu príde. Videli sme to všade vo svete. On nás kontaktoval, že nám príde na email návrh. Tak aj bolo, ale odvtedy s nami nehovoril.

Brankár futbalistov MŠK Žilina Dominik Holec nesúhlasí s vyjadreniami majiteľa klubu na adresu hráčov o znížení platov. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Nie je zvláštne, že futbalová Žilina má najlepšie hospodárske výsledky na Slovensku a teraz ide do likvidácie? Zaváňa to účelovosťou a vydieraním…

– Ja si úprimne myslím, že to tak nie je, že by klub bol teraz v existenčných problémoch. Ja samozrejme nevidím do nikoho kasy, nie som ich účtovník, aby som vedel detaily. Ale ja si nemyslím, že taký klub ako je MŠK Žilina by v momentálnej situácii, ktorá nie je ľahká a všetci sa uskromňujú, aj my sme boli pripravení ísť s platmi dole, ale nie o 80 %, mal existenčné problémy.  Ja si osobne myslím, že likvidácia, ak by mala trvať aj rok, že klub z nej vystúpi, možno ako nám uplynie výpovedná lehota a potom bude klub pokračovať s hráčmi, ktorí tu zostali. Čiže je to účelové, je to iba o tom, aby nás mohli vyhodiť, alebo dať nám výpovede.

Dostali ste okamžitú výpoveď. Ale čo odstupné, na ktoré máte nárok, je to vyriešené?

– To sme všetci zvedaví, či vôbec k niečomu takému príde. Úprimne si myslím, že je to zamýšľané, aj tá likvidácia, že nebudeme mať nárok na odstupné, možno práve preto je tá likvidácia napísaná, aby sme si nemohli nárokovať na odstupné. Ale hovorím, budeme čakať, ako sa vyvinie situácia, či vôbec bude o tom reč.

Plánujete stretnutie s Jozefom Antošíkom, SFZ alebo úniou, ktorá vás zastupuje?

– My sme s úniou v kontakte, s ostatnými spomenutými ľuďmi neplánujeme žiadne stretnutie, asi už na to nie je dôvod. Ja si myslím, že k takémuto stretnutiu nepríde, nebude iniciované zo žiadnej strany.

Brankár futbalistov MŠK Žilina Dominik Holec nesúhlasí s vyjadreniami majiteľa klubu na adresu hráčov o znížení platov. Zdroj: TASR /  Michal Svítok

Mohlo by vás zaujímať