Spoločnosť Top Zahraničné

Výrobcovia smartfónov chystajú vzrušujúce novinky. S týmto všetkým nás chcú prekvapiť v roku 2020

Takto by mal vyzerať nový Samsung Galaxy S11. Zdroj: YouTube

BRATISLAVA – Fotografie s doteraz nevídaným rozlíšením, úplne nové technológie batérií, smartfóny, ktoré pozostávajú len z displeja, k tomu 5G sieť a skladacie obrazovky! Inovácie na poli mobilnej techniky budú v roku 2020 určite vzrušujúce. Zatiaľ síce nie sú oficiálne informácie o nových modeloch Huawei P40, Samsung Galaxy S11 alebo iPhone 12, existujú však indície, kadiaľ sa budú tieto smartfóny uberať.

 

Je to takmer tragické, že nové mobily sa zvyčajne prezentujú počas jedného večera a to je všetko. Zostávajúcich 364 dní sa fanúšíkovia mobilných telefónov zaoberajú rôznymi dohadmi a klebetami o nových modeloch, uvažujú, aké budú inovácie mobilných telefónov v roku 2020. Zhrňme si indície o technologickom napredovaní smarfónov pre rok 2020.

Huawei P40 s náhradou Androidu

Huawei je stále pod vplyvom obchodnej vojny medzi Čínou a USA. Nie je jasné, či sa v roku 2020 v tomto smere niečo zmení pozitívnym smerom. Už v roku 2019 sa kvôli tomu dostala do problémov séria Mate. Modely Mate 30 a Mate 30 Pro boli dodávané s Androidom, ale bez Google aplikácií.

Nový model P40 pre rok 2020 sa tak môže stať prvou vlajkovou loďou, ktorá by mohla mať vlastný operačný systém HarmonyOS.

Huawei Mobile Services by mali nahradiť služby Google a namiesto Google Play obchodu by bol k dispozícii obchod s aplikáciami od Huawei. Spoločnosť sa tiež pokúša urýchliť vývoj aplikácií. Existujú podporné programy pre vývojárov a konvertor, ktorý má uľahčiť používanie aplikácií od Androidu v systéme Harmony. Niektoré informácie hovoria o tom, že fotoaparát P40 Pro má podľa niektorých informácií disponovať dokonca až 8 objektívmi a mal by mať 100-násobný zoom. Iné “zasvätené” informácie hovoria o piatich objektívoch na zadnej strane.

Iné zdroje informujú. že model P40 by mal mať štyri fotoaparáty a plochý OLED displej s uhlopriečkou 6,2 palca. Top model P40 Pro by mal mať päť snímačov. Hlavný 64-megapixelový senzor. Dopĺňať ho má 20-megapixelový ultraširokouhlý fotoaparát, 12MPix periskopový teleobjektív, makro objektív a ToF priestorový fotoaparát.

Objavili sa tiež správy, že by mohol mať v sebe nainštalovaný aj Android a užívateľ by si tak mohol vybrať, ktorý systém by chcel používať.

Firma chce svoju vlajkovú loď predstaviť koncom marca v Paríži.

Samsung Galaxy S 11 s mega fotoaparátom

Človek nemusí byť prorokom, aby predpovedal zlepšenie fotoaparátu na smartfone Samsung Galaxy S11. Ide o to, aké vylepšenia bude mať. Podľa dohadov by mal takmer s istotou disponovať 5-násobným optickým zoomom. V dcérskej spoločnosti Samsungu sa už príslušné moduly vyrábajú.

Fotoaparát by mal mať tiež obrovské rozlíšenie 108 megapixelov a bol vyvinutý v spolupráci s Xiaomi. Bude vybavený nedávno predstaveným procesorom Snapdragon 865. V hornej časti displeja má mať len malý otvor pre prednú kameru. Okrem toho sa má zväčšiť aktívna plocha na displeji pre snímanie odtlačku prsta, čím sa uľahčí odomykanie smarfónu.

Predpokladaný dizajn Samsungu Galaxy S11. Zdroj: YouTube

Samsung Note 11 so super batériou

Samsung Note 11 tiež bude mať svoje vylepšenia. Jeho realizácia je ale ešte takmer rok vzdialená. Určite dostane najvýkonnejší procesor a aj kamera bude lepšia.

Samsung momentálne pracuje na revolučnej technológii batérií. Batérie na báze grafénu by sa mali objaviť v roku 2020 alebo 2021. Mali by dlhšie vydržať nabité a zároveň sa majú dať super rýchlo nabiť. Táto novinka sa však nemá týkať len Note 11. Špekuluje sa aj o tom, že takúto batériu by mohli v budúcnosti dostať aj prístroje Huawei.

Galaxy Fold 2 bez “detských chorôb”

Model so skladacím displejom Fold nemá doteraz veľmi dobré meno. Po trocha unáhlenej prezentácii sa ukázali niektoré chyby a nedostatky v kvalite. Okrem toho je tento model aj poriadne drahý a v zloženom stave veľmi hrubý.

Samsung Galaxy Fold 2 by mal mať tieto muchy vychytané. Spoločnosť stále verí v budúcnosť tohto modelu. Fold 2 má byť kompaktnejší a jeho cena by mala klesnúť. Ale aj tak budú skladacie displeje aj v roku 2020 trocha exotické.

iPhone 11S/12 bez zárezu

Aj v poslednom modelovom rade iPhone 11 a iPhone 11 Pro sa Apple spoliehal na už známy vzhľad vrátane hrubého zárezu (notch) na hornom okraji displeja. Podľa niektorých informácií by sa mal dizajn nového modelu výrazne zmeniť a zmiznúť by mal aj spomínaný zárez.

Fotoaparát a snímač okolitého svetla by sa tak museli zmestiť do úzkeho rámčeka nad displejom. iPhone 12 tak má vyzerať, akoby sa jeho predná strana skladala len z obrazovky. Ďalšie zvesti hovoria o tom, že nasledujúci iPhone Pro Max by mal mať uhlopriečku displeja 6,7 palcov a tak opäť narastie jeho veľkosť.

Fotoaparáty modelov Pro tiež majú dostať snímač ToF (Time-of-Flight). Ten pomocou laserovej diódy skúma hĺbku objektu – dokáže vytvoriť 3D obraz okolia. Táto technológia má pomôcť ešte viac vylepšit tzv. bokeh efekt (rozostrenie pozadia).

iPhone 12 (druhý zľava) by mal dostať hranatý dizajn. Zdroj: PhoneArena

Bude iPhone 12 vyzerať ako iPhone 4?

Všetky modely iPhone prídu v roku 2020 s obrazovkami OLED. Aj iné zvesti hovoria o veľkých zmenách dizajnu – kvôli ktorým má vypadnúť model S. Namiesto iPhone 11S sa Apple chystá preskočiť rovno na iPhone 12.

Namiesto zaobleného dizajnu má “dvanástka” dostať hrany podobné typu iPhone 4. Takisto sa má vrátiť aj senzor odtlačkov prstov Touch ID, ktorý sa bude nachádzať pod displejom. Fungovať by mal na celej ploche obrazovky. Okrem toho sa očakáva, že iPhony v roku 2020 budú tiež podporovať sieť 5G, ich batérie by mali vydržať dlhšie nabité.

Dohady okolo nových modelov telefónov sú zvyčajne kombináciou technických faktov a prianí fanúšikov. Často sú blízke realite, v iných prípadoch sa úplne mýlia. Bude tak napínavé sledovať, či sa teda tieto predpoklady pre rok 2020 potvrdia.

Siete 5G budú v roku 2020 dôležitou témou, technológia skladacích displejov sa zbaví “detských chorôb”. Bude tiež zaujímavé sledovať vývoj technológií fotoaparátov a obrazoviek. Trvalá téma o výdrži batérií by tiež mohla zaznamenať v roku 2020 nové impulzy.

Mohlo by vás zaujímať