Top Zahraničné

VIDEO Čínskej firme sa podaril husársky kúsok. Svojím ohybným smartfónom predbehla Samsung

Čínska firma predstavila prvý hybný smartfón. (Royole)

LAS VEGAS/BRATISLAVA – Zakladateľ a šéf čínskej spoločnosti Royole, Bill Liu, predstavil novinárom na výstave spotrebnej elektroniky CES 2019 najnovší výrobok firmy. Ide o prvý ohybný smartfón. 

Čínskej spoločnosti Royole sa podarilo predbehnúť svojho najväčšieho kórejského konkurenta – Samsung. Na výstave CES 2019 v Las Vegas totiž predviedla prvý ohybný smartfón. Kórejský gigant v decembri predviedol v Los Angeles “iba” svoj ohybný displej.  Hotový celý prístroj vtedy vidieť nebolo. Je možné, že Samsung sa svoj ohybný mobilný telefón chystá predstaviť koncom februára v Barcelone na “Mobile World Congress”.

Vyzerá to však tak, že Bill Liu je už ďalej. Jeho firma na vízii novej generácie užívateľských rozhraní pracovala už šesť rokov.  Keď vytiahol z vrecka nový prístroj, vzbudil u novinárov veľkú pozornosť. Prístroj pred nimi rozložil a opäť zložil.

“Je to smartfón a zároveň tablet,” vysvetlil Liu. Keď je displej rozložený, telefón má zobrazovaciu plochu 7,8 palcov (19,8 cm). Keď je zariadenie zložené, obrazovka môže stále svietiť celá, čiže aj cez ohnutú časť. Môže však zobrazovať obsah aj zvlášť na prednej alebo zadnej strane.

Royole sa ale vybrala inou cestou ako firma Samsung, ktorej skladací displej má byť vo vnútri prístroja. Čiže ak by bol mobilný telefón od kórejskej firmy zložený, obrazovku by nebolo vidieť.

Keď vyskúšate FlexPai prvýkrát, zistíte, že na jeho zloženie je potreba vynaložiť veľkú silu, píše Bild.de. Keď ho zložíte, konštrukcia vytvorí pomerne veľký oblúk, čo nevyzerá veľmi pekne.

Pri ohýbaní nevznikali žiadne výpadky na displeji. Podľa Liu by mala obrazovka vydržať 200-tisícnásobné ohýbanie. Aj keby ste zariadenie skladali a rozkladali stokrát denne, prístroj by mal bez chyby fungovať päť rokov. 

Dve zabudované kamery v zariadení majú 20 a 16 megapixelov. Na prístroji sa dajú použiť dve simkarty a ponúkne pamäť 128 alebo 256 gigabajtov. 

Vzhľadom na vydutý tvar v zloženom stave je otázne, či bude o FlexPai záujem. Bill Liu síce predstavil svetu prvý skladací smartfón, ale pravdepodobne nie najlepší.