Spoločnosť Tech Top Zahraničné

Samsung predstavil svoj prvý skladací smartfón. Vyzerá skvelo a bude drahý

Samsung predstavil svoj prvý skladací smartfón. (SITA/AP)

SAN FRANCISCO/BRATISLAVA – Na túto novinku fanúšikovia elektroniky dlho čakali. Samsung v rámci svojej stredajšej prezentácie v San Franciscu neukázal len trio modelov Galaxy S10, ale aj svoj prvý smartfón s ohybným displejom “Galaxy Fold”.

V novembri minulého roka predstavila juhokórejská spoločnosť Samsung v San Franciscu svoj prvý ohybný smartfón. Vtedy však nebolo vidieť celý prístroj, ale iba jeho displeje. Prvý s veľkosťou 4,58 palca (11,6 cm) a druhý zreteľne väčší (7,3 palca – 18,5 cm) v rozloženom stave.

V stredu večer Kórejci konečne ukázali aj detail prístroja. Jeho vývoj trval osem rokov, uviedol výrobca.

V strede smartfónu je špeciálny kĺb, vďaka ktorému sa dá zložiť. Ohybný displej je podľa Samsungu o 50 percent tenší ako bežné mobilné obrazovky.

Výkonný riaditeľ mobilnej divízie DJ Koh drží v rukách rozložený Samsung Galaxy Fold  (SITA/AP)

Fold má dokopy šesť kamier. Tri  na zadnej, dve na vnútornej a jednu na prednej strane, aby bolo možné fotiť v každej situácii. V bočnej časti konštrucie sa nachádza snímač odtlačkov prstov na pohodlné odomykanie prístroja.

Srdce smartfónu 7-nanometrový procesor s 12-gigabajtovou operačnou pamäťou. Dve batérie sa nachádzajú v oboch “krídlach” prístroja. Mobil sa dá nabíjať bezdrôtovo a može slúžiť aj ako nabíjacia stanica pre iné prístroje. Tie stačí položiť na Fold a hneď na to začať bezdrôtovo nabíjať.

Prístroj bude poriadne drahý. Jeho cena sa bude pohybovať vo výške asi 1745 eur. (SITA/AP)

Aký je zmysel takého prístroja

Fold je možné používať ako bežný smarfón, ale v prípade potreby sa dá pohodlne rozložiť a vznikne tak veľká zobrazovacia plocha. Napríklad mapu, ktorá je najprv otvorená na malom displeji, môžeme po rozložení prístroja bez medzery sledovať na väčšej ploche.

Predstaviteľ vývojovej sekcie spoločnosti Justin Denison predstavuje prístroj Galaxy Fold. (SITA/AP)

Jedinečný luxusný prístroj

Keďže rozložený displej poskytuje veľkú zobrazovaciu plochu, je možné mať na ňom zobrazené až tri aplikácie, oznámil už v novembri Samsung. Výrobca to opäť predviedol aj v stredu. Napríklad popri pozeraní videa na YouTube, je možné súčasne četovať s priateľmi a popri tom surfovať na internete.

Desať rokov po premiére prvého smartfónu z radu Galaxy chce Samsung priniesť na trh úplne novú generáciu prístrojov so skladacím displejom, uviedol výrobca. A táto nová generácia bude aj poriadne drahá. Galaxy Fold sa bude v USA predávať od 26. apríla s cenovkou 1980 dolárov (asi 1745 eur). “Je to jedinečné luxusné zariadenie,” priznala spoločnosť Samsung.