Spoločnosť Top Zahraničné

Rodina Karla Gotta má dva mesiace po jeho smrti nepríjemný problém. Musí riešiť príživníkov

Zdroj: TASR / Oliver Ondrᚹ

BRATISLAVA – S odchodom Karla Gotta sa jeho rodina ešte doteraz nezmierila a už musí riešiť príživníkov. Na verejnosti sa totiž začali  objavovať informácie o spomienkových koncertoch. Tie ale nemajú nič spoločné s prianím hudobnej legendy. Ten si želal, aby jeho hudba žila ďalej, no zrejme nie takouto formou a už vôbec nie tak skoro po jeho odchode.

 

Všetko má svoj čas. Platí to aj v tomto prípade. Od smrti legendárneho Karla Gotta ubehli len dva mesiace a rodina už rieši ďalšie problémy. Zistili totiž, že sa začínajú pripravovať prvé spomienkové koncerty venované Gottovej pamiatke. Tie si ale oni tak skoro neželali. A už vôbec nie, aby ich organizoval niekto ,,cudzí‘‘. ,,V tejto chvíli, stále krátko po jeho odchode, je skoro čokoľvek podnikať. Bolo by to bezohľadné ako voči zosnulému Karlovi Gottovi, tak voči jeho najbližším,‘‘ napísala za rodinu nebohého Karla Gotta Aneta Stolzová.

To, že svoje vyhlásenie myslia vážne, podložili aj drsným odkazom pre všetkých príživníkov: ,,Zarábať na mene Karla Gotta v dobe hlbokého smútku je z nášho pohľadu neprístupné.‘‘ 

 

Na spomienkové kocerty je podľa rodiny ešte priskoro. Zdroj: karelgott.com / Martin Kubica

Koncerty podľa Gotta

Verejnosť i fanúšikov hudobného velikána ubezpečili, že koncerty rodina plánuje, no nie teraz. ,,Chceme ubezpečiť všetkých, že Karel Gott si veľmi dobre uvedomoval, že by svojim fanúšikom chcel a mal dať možnosť zaspomínať si na neho aj týmto spôsobom. Preto o takom koncerte sám premýšľal a jeho prianie, vrátane konkrétnej podoby, oznámil nám, jeho manažmentu. Oznamujeme preto, že jeho manažment také koncerty určite v budúcnosti usporiada a budú presne podľa predstáv Karla Gotta,‘‘ dodala Stolzová.

 

Gott bol spevákom s obrovskou pokorou. Zdroj: SITA / Marek Mrvišš

Pocta hudobnému maestrovi

Karel Gott bojoval s rakovinou, neskôr trpel akútnou leukémiou. Zomrel 1.10. v kruhu svojich najbližších. Po oznámení tejto smutnej správy sa okamžite začali schádzať jeho fanúšikovia pred vilou na Bertramke, kde Gott so svojou rodinou býval. Ľudia tam vo veľkom nosili kvety a zapaľovali sviečky.

 

Splnené želania

Verejná rozlúčka s Karlom Gottom sa konala 11. októbra v Paláci Žofín na Slovanskom ostrove v Prahe. Do Prahy sa zišli jeho fanúšikovia zo všetkých kútov Českej republiky i zo zahraničia. Truhla bola vystavená so štátnymi poctami vo Veľkej sále, za účasti čestnej stráže Armády Českej republiky. Zúčastnení do kondolenčných kníh zapisovali rôzne spomienky na Zlatého slávika Gotta.

O deň neskôr sa konal Gottov pohreb so štátnymi poctami v katedrále svätého Víta na Pražskom hrade. Ten bol určený iba pre pozvaných hostí. V tento deň splnili Gottovi niekoľko prianí. Omšu slúžil kardinál Dominik Duka a Lucie Bílá zaspievala pieseň, ktorú si želal samotný Gott. Počas rozlúčky prehovorila pred hosťami herečka Jiřina Bohdalová. Verejnosť sledovala priebeh omše na III. nádvorí Pražského hradu prostredníctvom veľkoplošnej obrazovky. Po pohrebe previezli truhlu s jeho pozostatkami do motolského krematória. Keď auto s Karlom Gottom odchádzalo z katedrály, obrovský dav ľudí mu naposledy zatlieskal. Česká republika bola v tento deň zahalená do čiernej farby, vyhlásený bol štátny smútok.

 

Verejnosť sa lúčila s Gottom. Prišli desaťtisíce ľudí. Zdroj: SITA / AP

Mohlo by vás zaujímať:

 

Galéria
Karel Gott zomrel v kruhu najbližších. Zdroj: TASR / Františšek Iván
Ľudia čakali v dlhom rade na moste počas verejnej rozlúčky. Zdroj TASR /AP
Ivana Gottová musela riešiť príživníkov. Zdroj: TASR / Bohdan Kopčák
Gottovi naposledy zatlieskali jeho fanúšikovia počas pohrebu so štátnymi poctami. Zdroj: TASR / AP
Návštevníci sa mohli zapísať aj do kondolenčnej knihy. Zdroj: TASR / Pavol Zachar
navigate_before
navigate_next