Spoločnosť Top Zahraničné

Posledná rozlúčka s legendou bude emotívna. Karlovi Gottovi splnia na pohrebe posledné prianie

Zdroj: TASR / Františšek Iván

BRATISLAVA – Česká republika sa ešte stále nezobudila zo zlého sna. Odchod Karla Gotta je aj po týždni pre mnohých veľmi ťažký. Jeho najbližšia rodina sa stále nevrátila domov a pohreb tak organizujú bez nátlaku médií. Rozlúčka so štátnymi poctami si vyžaduje veľkú náročnosť a preto má aj vláda čo robiť. Pohreb je totiž naplánovaný na koniec tohto týždňa. Legende Karlovi Gottovi na ňom splnia posledné prianie.

 

Fanúšikovia sa budú môcť so Zlatým slávikom naposledy rozlúčiť tento piatok od 8:00 do 22:00 v Paláci Žofín na Slovanskom ostrove v Prahe. O tom, že bude tento deň Česko na nohách, niet pochýb. Dať mu posledné zbohom sa chystajú tisícky jeho priaznivcov. Mesto, ale aj polícia budú dohliadať na pokojný a ničím nerušený priebeh rozlúčky.

Na druhý deň – v sobotu sa bude konať Gottov pohreb so štátnymi poctami. Česká vláda v tento deň vyhlási štátny smútok. Zároveň bude štátna vlajka na úradných a verejných budovách vyvesená na pol žrde. Od 11:00 sa bude pre pozvaných hostí konať zádušná omša v Katedrále svätého Víta na Pražskom hrade. Slúžiť ju bude kardinál Dominik Duka. ,,Už při prvním rozhovoru paní Ivany Gottové s Arcibiskupstvím pražským zazněla od ní prosba o sloužení zádušní mše svaté za jejího manžela v katedrále Sv.Víta,Václava a Vojtěcha. Rád její prosbě vyhovím a prosím také ostatní o modlitbu za zemřelého Karla Gotta a celou jeho rodinu,” uviedol kardinál na sociálnej sieti. Gottovi tým splnia jeho želanie, mať zádušnú omšu práve v spomínanej katedrále. Napriek tomu, že sa spevák ku katolíckej viere nehlásil, veriaci bol. V poslednom čase dokonca rád navštevoval kostoly, kde chodil rozjímať.

 

Zdroj: TASR / Branislav Raeko

Posledné želanie

S legendou sa rozlúčia aj umelci. Podľa portálu Blesk.cz v katedrále zaznejú melódie Ave Maria a Panis Angelicus v podaní najbližších priateľov Gotta. Tieto piesne patrili k jeho najobľúbenejším skladbám a preto o ne požiadala samotná manželka Ivana Gottová. Piesne zaspievajú Lucie Bílá, Eva Urbanová a Štefan Margita.

Mať rozlúčkovú omšu v katedrále sv. Víta ale nebolo jediné želanie Karla Gotta. Ako uvádza portál, pri poslednej rozlúčke s herečkou Stellou Zázvorkovou mal Gott speváčke Lucii Bílej povedať: „Doufám, Lucie, že jednou zazpíváte z kůru i mně.“ Podľa zdrojov českého Blesku sa teda v prípade Bílej uvažuje aj o piesni Pie Jesu z Webberova Requiem. Štefan Margita spoločne s Evou Urbanovou zase zaspievajú pieseň Panis Angelicus. Všetko ale ešte musia schváliť zástupcovia katedrály.

 

Gott si prial speváčku Lucii Bílou na pohrebe. Zdroj: TASR / Bohdan Kopčák

Prihovorí sa Zeman?

Bývalý riaditeľ odboru protokolu kancelárie prezidenta Českej republiky Jindřich Forejt pre Blesk.cz opísal, ako vyzerá pohreb so štátnymi poctami. Na rozdiel od štátneho pohrebu, o ktorom sa uvažovalo, je rozlúčka so štátnymi poctami bez vojenského sprievodu. V deň pohrebu je podľa Forejta prítomná iba čestná stráž. Rozlúčka sa koná za účasti najvyšších ústavných činiteľov a samotnej rodiny zosnulého. V miestnosti je vyvesená štátna vlajka, zaznie česká hymna a súčasťou môže byť prejav jedného zástupcu štátu.

K poslednej rozlúčke so štátnymi poctami sa vyjadril samotný prezident Miloš Zeman. Povedal, že ak by rodina chcela, predniesol by krátky príhovor. ,,Prehovoril by som, ale bol by som veľmi stručný, pretože politici by sa pri týchto príležitostiach nemali predvádzať. Najlepšie by bolo, keby jediný príhovor predniesol kardinál Dominik Duka,” povedal Zeman.

 

Zeman by sa rád prihovoril na pohrebe. Zdroj: TASR / AP

Pocta aj po smrti

Karel Gott získal počas svojho života veľa umeleckých cien. Okrem toho, že má na konte niekoľko Zlatých slávikov, v roku 2009 dostal od vtedajšieho prezidenta Václava Klausa medailu Za zásluhy I. triedy. Budúci rok mu zase súčasný prezident Miloš Zeman udelí Rad bieleho leva in memoriam.

 

Galéria
Gotta naposledy trápila akútna leukémia. Zdroj: SITA / AP
Návštevníci sa mohli zapísať aj do kondolenčnej knihy. Zdroj: TASR / Pavol Zachar
Ivana Gottová musela riešiť príživníkov. Zdroj: TASR / Bohdan Kopčák
Gott vypredal vždy všetky koncerty. Zdroj: SITA / Marek Mrvišš
navigate_before
navigate_next