Spoločnosť Top Zahraničné

Manželka Karla Gotta nemá ani po jeho smrti pokoj. Riešiť musela ďalší problém

Zdroj: TASR / Bohdan Kopčák

BRATISLAVA – List, ktorý mal zostať v rukách českého prezidenta Miloša Zemana, sa dostal na verejnosť. Celý ho totiž zverejnil jeho hovorca Jiří Ovčáček na sociálnej sieti. Z toho ale nie je príliš nadšená manželka Karla Gotta Ivana. List bol totiž poďakovaním za spoluprácu a pomoc, ktorú Zeman vynaložil počas príprav pohrebu jej nebohého manžela. Na zverejnený list reagovala Ivana stroho, no jasne.

 

Karel Gott mal pohreb so štátnymi poctami. Organizovanie poslednej rozlúčky bolo preto náročné nielen pre jeho manželku Ivanu, ale aj pre českého prezidenta Miloša Zemana. Na znak vďaky mu preto poslala emotívny list. Ten mal ale zostať za dverami paláca. To sa však nestalo. Zemanov hovorca Jiří Ovčáček totiž celé znenie listu zverejnil na sociálnej sieti. Nechýbali ani doplňujúce slová: ,,Pán prezident obdržal nádherný list od pani Ivany Gottovej.”

Na jeho príspevok začala okamžite reagovať aj verejnosť. Pod zverejneným listom sa objavili negatívne komentáre. ,,Zdvorilé poďakovanie. To je slušnosť. Čo nie je slušnosť, je zneužívať cudzie listy a prezentovať ich verejne.”

Iní sa zhodli na tom, že v liste nie je nič, čo by muselo zostať ,,utajené”. ,,Tiež by som ho nezverejňoval. Na druhú stranu ten list má čisto formálnu povahu, nie je v ňom nič osobného.”

Nie všetko sa hodí

Na zverejnení by nebolo nič zlé, až na to, že si to Ivana Gottová zrejme nepriala. Na oficiálnej stránke Karla Gotta totiž zverejnila jeho hovorkyňa Aneta Stolzová stanovisko ako reakciu na uverejnený list: ,,Paní Ivana Gottová považuje naďalej vyslovené poďakovanie za správne, pre medializáciu súkromnej korešpondencie však nevidí dôvod a nenesie zodpovednosť za jednanie iných osôb.” Z toho jasne vyplýva, že si to jednoducho Zeman a jeho kancelária mali nechať pre seba.

Okrem Zemana dostal list od Ivany Gottovej aj kardinál Dominika Duka, ktorý slúžil zádušnú omšu. ,,Vzhľadom k náročnosti príprav poslednej rozlúčky v Paláci Žofín, v Katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha a na ďalších miestach v Prahe a takisto vzhľadom k profesionálnemu prístupu a dôstojnému priebehu posledného rozlúčenia, považovala pani Ivana Gottová za správne vysloviť poďakovanie za poskytnutú podporu, pomoc a spoluprácu, čo učinila osobným dopisom,” dodala Stolzová.

 

Gottovi naposledy zatlieskali jeho fanúšikovia na pohrebe so štátnymi poctami. Zdroj: TASR / AP

Prišli desaťtisíce ľudí

Karel Gott bojoval s rakovinou, neskôr trpel akútnou leukémiou. Zomrel 1.10. v kruhu svojich najbližších. Po oznámení tejto smutnej správy sa okamžite začali schádzať jeho fanúšikovia pred vilou na Bertramke, kde Gott so svojou rodinou býval. Ľudia tam vo veľkom nosili kvety a zapaľovali sviečky.

Verejná rozlúčka s Karlom Gottom sa konala 11. októbra v Paláci Žofín na Slovanskom ostrove v Prahe. Do Prahy sa zišli jeho fanúšikovia zo všetkých kútov Českej republiky i zo zahraničia. Truhla bola vystavená so štátnymi poctami vo Veľkej sále, za účasti čestnej stráže Armády Českej republiky. Zúčastnení do kondolenčných kníh zapisovali rôzne spomienky na Zlatého slávika Gotta.

O deň neskôr sa konal Gottov pohreb so štátnymi poctami v katedrále svätého Víta na Pražskom hrade. Ten bol určený iba pre pozvaných hostí. V tento deň splnili Gottovi niekoľko prianí. Omšu slúžil kardinál Dominik Duka a Lucie Bílá zaspievala pieseň, ktorú si vyžiadal samotný Gott. Počas rozlúčky prehovorila pred hosťami herečka Jiřina Bohdalová. Verejnosť sledovala priebeh omše na III. nádvorí Pražského hradu prostredníctvom veľkoplošnej obrazovky. Po pohrebe previezli truhlu s jeho pozostatkami do motolského krematória. Keď auto s Karlom Gottom odchádzalo z katedrály, obrovský dav ľudí mu naposledy zatlieskal. Česká republika bola v tento deň zahalená do čiernej farby, vyhlásený bol štátny smútok.

 

Fanúšikovia počas verejnej rozlúčky neustále prinášali kvety. Zdroj: TASR / AP

Mohlo by vás zaujímať:

 

Galéria
Karel Gott stihol ešte naspievať s jednou zo svojich dcér pieseň Srdce nehasnou. Zdroj: karelgott.com
Český slávik zostane navždy v srdciach mnohých ľudí. Zdroj: karelgott.com / Martin Kubica
Ľudia čakali v dlhom rade na moste počas verejnej rozlúčky. Zdroj TASR /AP
Verejnosť sa lúčila s Gottom. Prišli desaťtisíce ľudí. Zdroj: SITA / AP
Ľudia sa zapisovali do kondolenčných kníh. Zdroj: TASR / Bohdan Kopčák
navigate_before
navigate_next