Domáce Kauzy

Boj o Markízu môže dostať Kočnera a Ruska do basy. V kauze televíznych zmeniek má padnúť rozsudok

Zdroj: TASR / Vladimír Benko

BRATISLAVA – Podvod nevídaných rozmerov. Aj takto je nazývaná kauza zmenky, kde by už dnes mal padnúť rozsudok. Špecializovaný trestný súd už od minulého leta pojednával obžalobu na Pavla Ruska a Mariana Kočnera. Podľa prokurátora Jána Šantu sa spomínaní muži snažili oklamať Markízu, keď žiadali vyplatenie zmeniek v hodnote približne 69-miliónov eur. Za ich antedatovanie im hrozí až 20 rokov za mrežami. 

 

Dôkazné bremeno však nesie štát, súd tak musí rozhodnúť, či bolo nado všetku pochybnosť dokázané, že Rusko a Kočner skutočne zmenky sfalšovali. Proces pravdepodobne skončí na Najvyššom súde, ktorý je v tomto prípade odvolacím súdom. Prokurátor Ján Šanta počas celého procesu tvrdí, že vinu dokazujú jednoznačne a je tak pravdepodobné, že obžalovaní skončia na dlhé roky za mrežami.

Rusko s Kočnerom do poslednej chvíle trvali na svojej nevine. Počas posledného dňa v záverečných rečiach tvrdili, že celý proces je zmanipulovaný a že súdy aj polícia pracovali na povel Americkej ambasády, ktorá vraj nechcela, aby majitelia Markízy museli zaplatiť 69-miliónov pre Kočnera. S touto verziou však obžalovaní prišli až na záver pojednávania. Od začiatku hovorili, že zmenky boli podpísané v roku 2000 ako ukončenie kauzy Gamatex. Kočner a Rusko sa vtedy sporili o vlastníctvo Markízy. Podľa ich verzie bola ohrozená licencie televízie a tak sa na radu dnes nebohého advokáta Ernesta Valka rozhodli spor urovnať takýmto spôsobom. Údajne sa v roku 2000 dohodli, že o existencii zmeniek nikomu nepovedia. Rusko ich vraj považoval za svoj súkromný záväzok.

Podľa obžaloby sa však Kočner dohodol s Ruskom a niekedy v čase od roku 2013 do roku 2016 za pomoci ďalších ľudí podpísali dve zmenky na meno Mariana Kočnera a dve na meno Štefana Ágha. Všetky cenné papiere sú dnes vo vlastníctve firmy Mariana Kočnera. Použiť mali papier aj tlačiareň z roku 2000. Muži totiž tvrdia, že zmenky vyhotovili práve vtedy. Rusko bol v tom čase generálnym riaditeľom TV Markíza. Za ich vyplatenie ručil v prvom rade on a v druhom rade Markíza. Podľa obžaloby sa však muži snažili televíziu oklamať.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Celý spor sa na verejnosť dostal až v roku 2017, keď začal Kočner od Markízy žiadať vyplatenie sumy 69 miliónov eur na súde. Ešte v apríli 2018 podnikateľ prvý spor v tejto kauze vyhral. Sudkyňa Zuzana Maruniaková mu dala za pravdu a uznala, že Pavol Rusko mu má vyplatiť 8,3 milióna eur spolu so 6 % úrokom. Pavol Rusko je však dlhodobo oficiálne nemajetný. A práve tam nastal problém, namiesto Ruska mala totiž platiť Markíza. Tá od začiatku tvrdí, že sú zmenky falošné.

Dnes z aplikácie Threema vieme, že Kočner mal rozsudok koordinovať prostredníctvom štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej. Tá mala u Maruniakovej vybaviť, aby Kočner proces vyhral. Tak sa aj stalo, Maruniaková pravosť zmeniek neskúmala.

Kočner skončil v base

Televízia sa proti rozsudku odvolala, k pojednávaniu na krajskom súde však už nedošlo. Polícia totiž oboch mužov obvinila a Kočnera vzali do väzby. Rusko mal už v tom čase na nohe náramok, je totiž obžalovaný aj v kauze údajnej objednávky vraždy svojej exspoločníčky Sylvie Volzovej.

V lete 2019 sa začalo pojednávanie. Senát sudcu ŠTS Emila Klemaniča vypočul množtvo svedkov a znalcov. Podľa prokurátora a právnikov Markízy je dôkazom proti obžalovaným aj fakt, že v účtovníctve Markízy sa o zmenkách nenachádzala ani zmienka. Nevedel o nich ani jeden z ľudí, ktorí v priebehu rokov stáli na čele televízie. Kľúčová tiež môže byť výpoveď svedka Petra Tótha, ktorý bol v minulosti priateľom Mariana Kočnera. Tóth vypovedal celý deň bez prítomnosti verejnosti a pred súdom mal povedať, že sa mu Kočner k falšovaniu zmeniek priznal.

Pre senát bude zrejme dôležité aj znalecké dokazovanie a to najmä znalkyňa z oboru pímoznalectva. Tá tvrdila, že zmenky vznikli po roku 2013 a že v nich našla znaky, ktoré dokazujú, že sa Rusko snažil napodobniť svoj starší podpis.

Rusko novinárom ukazoval porovnania podpisov. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Svoj čriepok do skladačky pridal aj Kočnerov mobil. Senát totiž pripustil ako dôkaz aplikáciu Threema, ktorú vyšetrovatelia v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka získali z mobilu obžalovaného. V nej našli správy, v ktorých sa Rusko s Kočnerom dohadujú na výpovediach a riešia aj to, ako obhájiť rozdielne podpisy bývalého ministra hospodárstva.

Obhajoba namietala výber svedkov, znalcov a tiež niektoré dôkazy. Rusko argumentuje existenciu zmeniek najmä výpoveďou svojej exmanželky Viery Ruskovej, ktorá tvrdila, že sa jej v tom čase o nich zmienil. Existenciu zmeniek potvrdil aj Štefan Ágh, ktorý je však v tej istej kauze obvinený. Jeho proces bol ale vyčlenený na samostatné konanie.

Kočner aj Rusko tvrdia, že vyriešenie kauzy Gamatex zmenkami mal navrhnúť právnik Ernest Valko. Ten je však už po smrti. Navyše bol v tom čase členom rady, ktorá rozhodovala o licenciách a keby bol mužom skutočne pomáhal, bol by v konflikte záujmov.

Počas posledných pojednávacích dní už obžalovaní aj ich zástupcovia naznačovali, že sú s prehrou na prvostupňovom súde zmierení. Spoliehajú sa na Najvyšší súd, kde bude kauza po pravdepodobnom odvolaní putovať. Namietať chcú najmä procesnú stránku sporu. To znamená, že hovoriť by mali o dôkazoch, ich prípustnosti či o prípadnom podozrení z porušovania ich práv.

Pokiaľ by teda súd dnes Ruska a Kočnera odsúdil, môžu sa odvolať. Ak tak urobia, nemusia nastúpiť do výkonu trestu až kým odvolací súd nepotvrdí rozsudok. Najvyšší súd však môže rozsudok aj zrušiť a vrátiť proces na opätovné prejednanie na Špecializovaný trestný súd.

Všetko začalo bojom o Markízu

Je to pritom už viac ako 20 rokov, kedy sa celá táto kauza započala.

Kočner sa po prvýkrát zviditeľnil na konci deväťdesiatych rokov. Kauza vrcholila v septembri 1998 len niekoľko týždňov pred voľbami. Išlo o spor Kočnerovej firmy Gamatex s Pavlom Ruskom – vtedajším generálnym riaditeľom a majiteľom televízie Markíza. Výmenou za pohľadávku voči Markíze pomohol istý Siloš Pohánka Ruskovi s licenciou potrebnou na vysielanie. Svoju pohľadávku mal v roku 1998 predať za jednu korunu práve Kočnerovej firme Gamatex. Hodnota podielu mala aj s úrokmi presahovať sumu dvoch miliónov eur.

Obaja muži tvrdia, že zmenky podpísali v roku 2000. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Keď si firma Gamatex pohľadávku uplatňovala, Rusko ju odmietol. Jeho vtedajšia spoločníčka, už vtedy s Ruskom rozhádaná Sylvia Volzová, však túto pohľadávku potvrdila. Kočnerova firma následne v exekúcií vydražila podnik Markíza – Slovakia. Získaním tejto firmy získal Kočner aj rozhodujúci vplyv v Slovenskej televíznej spoločnosti (STS), ktorá televíziu prevádzkovala.

V auguste do areálu Markízy vtrhol spolu s ochrankou a začal ju obsadzovať. Dvaja novinári sa však zabarikádovali a v živom vysielaní povedali, že “sloboda a demokracia sú v ohrození, pretože Markízu obsadila mafia”. Pár týždňov pred voľbami tak ľudia protestovali pred budovou Markízy – na tribúnach vtedy rečnili aj Robert Fico či Mikuláš Dzurinda.

Rusko bol vo funkcii generálneho riaditeľa do roku 2000. V tom istom roku Kočner svoju firmu Gamatex predal prevádzkovateľovi STS. Práve vtedy mali podľa dvojice obžalovaných vzniknúť zmenky, ktoré dnes môžu bývalého ministra hospodárstva a bývalého zámožného podnikateľa dostať do basy.

Mohlo by vás zaujímať: