Domáce Politika Top

Kočner má za sebou množstvo káuz. Až dnes však spoznávame jeho obludnosť

Zdroj: TASR /Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Kontroverzný podnikateľ, prominentný biznismen, mocný muž. Aj toto boli prívlastky, ktorými bol roky opisovaný Marian Kočner. Dlhých 20 rokov sa mu darilo udržať na výslní a mohlo to tak aj zostať. Všetko zmenili zmenky, ktoré ho poslali do basy. Odvtedy sa kauzy týkajúce sa podnikateľa nabaľovali. Za rok aj štyri mesiace sa z “kontroverzného podnikateľa” stal človek obžalovaný z vraždy. 

 

Kočner bol známy už od divokých deväťdesiatych rokov. Nezapísal sa práve najlepšie, do histórie totiž po prvýkrát vstúpil po boku syna bývalého prezidenta Michala Kováča mladšieho. Spolu figurovali v kauze Technopol, ktorá vyvrcholila až zavlečením prezidentovho syna do cudziny a neslávne známymi Mečiarovými amnestiami.

O niekoľko rokov neskôr zase Kočner bojoval s Pavlom Ruskom o Markízu. Kauza Gamatex sa do histórie zapísala aj ako boj proti mečiarizmu a to napriek tomu, že šlo sprvu o spor medzi dvoma súkromnými osobami – Pavlom Ruskom a Marianom Kočnerom. Paradoxom je, že dnes sú spolu obžalovaní v kauze, ktorou spomínaný spor o Markízu ukončili. 

Bol len “kontroverzný”

Za kauzou Gamatex nasledovali ďalšie menšie i väčšie kauzy. Do histórie sa zapísali najmä Kočnerove kontakty s politikmi, ktoré tu boli dlhodobo. V kontexte dnešných informácií vyzerajú ešte hrozivejšie, ako v tej dobe. Okrem susedstva s Robertom Ficom mal byť v kontakte s lídrom opozičnej SaS Richardom Sulíkom – v tom čase predstaviteľom koalície. Kauza s názvom Sasanka má základ v nahrávke, ktorá zachytáva rozhovor vtedajšieho predsedu parlamentu Sulíka s kontroverzným podnikateľom. Tí spolu v roku 2011 mali viesť debatu o politike či o výmene Ivety Radičovej na poste premiérky. Kočner neskôr ich vzťah potvrdil. Stretávať sa mal tiež s Igorom Matovičom. Správy z Threemy však dnes ukazujú, že mal mať blízko aj k podpredsedovi parlamentu Martinovi Glváčovi. Ten si mal písať aj s Alenou Zsuzsovou.

Martin Glváč. Zdroj: SITA / Ľudovít Vaniher

Napriek všetkým kauzám, ktoré mal Kočner za sebou, ho v čase jeho uväznenia médiá nazývali len “kontroverzným podnikateľom”. Patril medzi ľudí, ktorí balansovali na hranici zákonnosti tak dlho, až vyzerali nezničiteľne. Kočnera do väzby poslal Najvyšší súd SR, ten o veci rozhodoval ako odvolací súd. Od júna 2018 je tak podnikateľ za mrežami.

Dnes poznáme jeho obludnosť

Keď Kočnera odvádzali do väzby, bol obvinený v kauze zmenky a v dvoch ďalších veciach. Dnes je v troch kauzách obžalovaný a v niekoľkých ďalších obvinený.

Zmenky sú pred súdom a niekoľko dní má už Kočner na krku obžalobu aj v kauze vraždy Jána Kuciaka a jeho priateľky. Vražda novinára traumatizovala spoločnosť a otriasla aj politickou scénou. Už vtedy viaceré médiá spomínali komunikáciu Kočnera s Kuciakom z minulosti. Podnikateľ sa mu mal vyhrážať, za čo na neho novinár podal aj trestné oznámenie. „Kočner sa mi v telefóne vyhrážal okrem iného tým, že bude zbierať špinu na mňa aj moju rodinu a že dosiahne, že už nikdy nebudem písať,“ uviedol ešte v tom čase Kuciak.

V čase krátko po jej spáchaní sa pracovalo s viacerými verziami. Pozornosť médií aj verejnosti sa veľmi rýchlo odklonila k “talianskej stope”. Posledný článok Jána Kuciaka, publikovaný až po jeho smrti, sa totiž venoval pôsobeniu Vadalovcov na východe Slovenska.

Kočner sa do pozornosti dostal po zadržaní Miroslava Marčeka, Zoltána Andruskóa, Tomáša Szabóa ale najmä Aleny Zsuzsovej v septembri minulého roka. Novinári totiž po jej zadržaní zistili, že sa po Komárne šepkalo o jej kontaktoch na Kočnera. Túto verziu neskôr potvrdil Peter Tóth, ktorý je vo veci kľúčovým svedkom. Ten po zadržaní Zsuzsovej prišiel na políciu a odovzdal tam osobné veci svojho niekdajšieho priateľa. Pre vyšetrovateľov bol podstatný okrem iného aj podnikateľov mobilný telefón, v ktorom našli zálohovanú komunikáciu z aplikácie Threema. Vďaka nej dnes poznáme obludnosť Kočnerových kontaktov.

Mal “svojich ľudí” všade

Pohľad do Kočnerových správ nám už mesiace ukazuje prehnitosť slovenských štátnych orgánov. Kočner mal údajne ľudí na súdoch, medzi prokurátormi, politikmi ale aj medzi novinármi. Väčšina dnes od neho dáva ruky preč.

Marian Kočner sedí momentálne vo väzbe kvôli kauze “zmenky”. Zdroj: TASR / Dušan Hein

Dnes je situácia iná. Podľa vyšetrovateľov aj prokurátora si mal totiž Kočner objednať ten najhorší čin – vraždu. Presný motív ani detaily zatiaľ nepoznáme. Prípad sa čoskoro dostane pred súd a počas dokazovania sa zrejme ukáže, prečo o život prišiel práve Ján Kuciak. Ako naznačili viaceré médiá, ktoré tvrdia, že majú komunikáciu k dispozícii, Kočnerovu vinu dokazujú aj správy z nej. Na viac si zatiaľ treba počkať.