Domáce Kauzy Top

Kočner povolal na pomoc rodinu. Jeho dcéra má v zmenkovej kauze zamiešať karty

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Zmenková kauza vrcholí. Trestný senát Špecializovaného súdu má za sebou sériu pojednávaní v kauze zmenky. Prokurátor Ján Šanta ale aj obhajcovia obžalovaných Mariana Kočnera a Pavla Ruska už vypočuli viac ako desiatku svedkov, ktorí mohli o zmenkách niečo vedieť. Dnes je na pláne výpoveď Kočnerovej dcéry Karolíny. Tá však nemá hovoriť o zmenkách, ale o Petrovi Tóthovi. 

 

Tóth je jeden z kľúčových svedkov v celej kauze. Hoci vypovedal bez prítomnosti verejnosti, z vyjadrení prokurátora vyplynulo, že vypovedal v Kočnerov neprospech. Po prvýkrát prehovoril v zmenkovom prípade obvineného Štefana Ágha, ktorého skutok bol vyčlenený na samostatné konanie. Ide však o tú istú vec a Ágh bol v prípade taktiež vypočutý ako svedok.

Bývalý novinár a príslušník SIS Tóth pred vyšetrovateľmi tvrdil, že Kočner sa mu k antedatovaniu – teda k falšovaniu zmeniek – priznal. To isté mal zopakovať aj na súde, kde vypovedal.

Tóth a Kočner boli dlhoročnými priateľmi. Bývalý SIS-kár mal pre Kočnera sledovať novinárov, okrem iných aj Jána Kuciaka. V prípade jeho vraždy je už Kočner obžalovaný. Tóth tvrdí, že si myslel, že novinárov “paparazuje” pre Kočnerovu reláciu Na pranieri, kde poukazoval na konanie niektorých žurnalistov.

“Tóth je nebotyčný klamár”

Priateľstvu je dnes však zdá sa nadobro koniec. Tóth sa mu obrátil chrbtom ešte minulý rok po tom, čo polícia zadržala Alenu Zsuzsovú. Tóth ju vraj spoznal a spojil si ju s Kočnerom. Prišiel za vyšetrovateľmi a okrem iného im odovzdal Kočnerov automobil a dva mobilné telefóny. Práve z jedného z nich pochádza komunikácia z aplikácie Threema.

Exsiskár Peter Tóth vypovedal bez prítomnosti verejnosti. Zdroj: Glob.sk/Peter Tóth

Súd na pojednávaní minulý týždeň komunikáciu pripustil ako dôkaz, pred senátom sa z nej už dokonca aj čítalo. Úryvky z nej majú potvrdzovať, že Rusko s Kočnerom zmenky sfalšovali. Prokurátor tento dôkaz radí medzi kľúčové.

Ešte pred minulotýždňovým čítaním z Threemy obžalovaný Kočner navrhol, aby súd vypočul jeho dcéru Karolínu a predložil aj jej údajnú komunikáciu s Petrom Tóthom. “Vyplýva z nej, že pán Tóth je nebotyčný klamár,” povedal Kočner.

Tá je predvolaná na dnešné pojednávanie. Podľa Kočnerovho vyjadrenia má jeho dcéra disponovať komunikáciou s exsiskárom Petrom Tothom, ktorá vraj potvrdzuje, že sa mu nedá veriť, a že je ako svedok nedôveryhodný.

Dôkazy, ktoré boli zatiaľ najsilnejšie a svedčia v neprospech obžalovaných, sú najmä od Tótha. Jemu mal Kočner priznať, že antedatoval zmenky a on poskytol vyšetrovateľom prístup k Threeme. Diskreditáciou jeho osoby by mohol v očiach súdu znížiť aj váhu samotných dôkazov.

O čom si písali?

Karolína Kočnerová je jednou z dvoch dcér obžalovaného. V minulosti bola vydatá za maltského právnika Christiana Ellula, ktorý s Kočnerom kedysi spolupracoval pri niektorých obchodoch. Pár sa rozviedol už dva roky po svadbe v roku 2013, ale Kočner udržiaval s Ellulom obchodné vzťahy aj naďalej. Spolupracovať s ním prestal po vražde novinára. O čom konkrétne si mala Kočnerová s Tóthom písať, nie je známe. Vypovedať by však mala ako prvá.

Tóth vypovedal dva dni. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Kauza, ktorá Kočnera dostala za mreže

Marian Kočner a Pavol Rusko sú obžalovaní zo zločinu falšovania a pozmeňovania cenných papierov. V roku 2016 začal Kočner požadovať od Ruska v prvom rade a od Markízy v druhom rade vyplatenie štyroch zmeniek v súhrnnej hodnote takmer 69 miliónov eur. Týmito zmenkami vraj ukončili spor o Markízu, známy ako “kauza Gamatex”. Kočner vyplatenie vymáhal súdnou cestou, keďže je však Pavol Rusko oficiálne nemajetný, platiť mala Markíza. Rusko mal totiž zmenky podpísať v roku 2000 ešte ako generálny riaditeľ televízie.

Druhým obžalovaným je Pavol Rusko. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Kočner jeden obchodný spor v tejto kauze aj vyhral. Sudkyňa Zuzana Maruniaková však vtedy neskúmala pravosť zmeniek. Markíza sa voči verdiktu odvolala, k procesu na krajskom súde však už nedošlo. Vyšetrovateľ totiž oboch mužov obvinil zo zločinu falšovania. Kočner putoval za mreže. Rusko nosí monitorovací náramok v inej kauze – je obžalovaný z objednávky vraždy exspoločníčky Sylvie Volzovej.

Hlavné pojednávanie beží už od leta 2019. Na tento rok je vytýčených ešte niekoľko pojednávaní, očakávajú sa ešte napríklad výpovede znalcov. Rovnako tak by sa malo pokračovať v čítaní komunikácie z aplikácie Threema.