Domáce GPlus

Známa taxislužba sa vrátila na Slovensko. Dnes začala s jazdami

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Známa alternatívna taxislužba sa po roku opäť vracia na Slovensko. Po zmene zákona, ktorý vstúpil do účinnosti začiatkom mesiaca, sa tak rozhodlo vedenie spoločnosti Uber. S jazdami začali dnes dopoludnia, pričom sa zaručili, že služby spoločnosti budú zastrešovať iba vodiči s platnou koncesiou.

 

V marci minulého roku vydal bratislavský súd rozhodnutie, v ktorom zakázal vodičom Uberu jazdiť bez licencie a splnenia všetkých podmienok pre taxislužby. Následne sa spoločnosť koncom marca rozhodla pozastaviť prevádzku na Slovensku. Súd konal na základe žaloby Občianskeho združenia koncesovaných taxikárov, ktoré kvôli prevádzkovaniu služieb spoločnosťou Uber zvolali viaceré protesty a protestné jazdy po Bratislave. Následne sa začali šíriť informácie, že Uber plánuje veľký návrat na Slovensko. A tak sa aj stalo.

Od dnešného dňa môžu Bratislavčania využívať služby spoločnosti. Uber sa zaručil, že majú všetky potrebné licencie potrebné na základe novely zákona o cestnej doprave. Uviedol, to generálny manažér spoločnosti pre strednú a východnú Európu Ash Kebriti. Ten následne dodal, že budú využívať iba tých vodičov, ktorí majú platnú koncesiu. Od 1. apríla je v účinnosti novela zákona, ktorá má vodičom taxislužby uľahčiť podnikanie. Avšak pribudli isté podmienky. Jednou z nich je, že všetci vodiči musia mať platnú koncesiu, či musia mať riadne označené vozidlo názvom taxislužby, v interiére alebo exteriére vozidla musí byť jasne viditeľný cenník.

Do Košíc neplánujú ísť

Na druhej strane, ministerstvo dopravy odobrilo prevádzkovanie digitálnych platforiem taxislužieb, ako je Bolt, Hopin, či Uber. Výška jazdného sa po novom nemusí určiť len prostredníctvom taxametrov. V prípade, ak nie je dohodnutá vopred a určuje sa na základe prejdenej vzdialenosti alebo času, tak musí byť vypočítaná taxametrom. Naopak, ak sa cena dohodne vopred, tak môže byť určená prostredníctvom digitálnej platformy. Glob.sk už o tom informoval.

Obnovenie pôsobnosti firmy v Bratislave Kebriti vysvetľuje blížiacimi sa hokejovými majstrovstvami sveta. Tie sa od 10. mája budú konať v Bratislave a v Košiciach. Avšak nad pôsobnosťou v Košiciach spoločnosť Uber nerozmýšľa. Momentálne sa chcú sústrediť na poskytovanie služieb iba v Bratislave.