Zahraničné Spoločnosť Top

VIDEO Neuveriteľné zábery Slnka. Takto ste našu najbližšiu hviezdu nevideli

Ilustračná foto. Zdroj: pixabay

HAVAJ – Najväčší solárny teleskop na svete na Havaji vytvoril fascinujúci nový obraz nášho Slnka. S pomocou solárneho teleskopu Daniel K. Inouye Solar Telescope (DKIST) vznikli také detailné zábery našej centrálnej hviezdy, ako nikdy predtým. Informovali vedci z havajskej univerzity v Manoe (štvrť v Honolulu).

 

Na obrázkoch s najvyšším rozlíšením, aké kedy bolo na povrchu Slnka zachytené, je vidieť žltooranžovú štruktúru podobnú bunkám. Vo filme nakrútenom s pomocou spomínaného teleskopu s vlnovou dĺžkou 705 nanometrov a v časovom úseku desiatich minút je prvýkrát možné sledovať detaily o veľkosti iba 30 kilometrov.

Filmové zábery ukazujú bublajúci “vriaci” plyn, ktorý pokrýva celé Slnko. Štruktúry pripomínajúce bunky – každá z nich je veľká ako americký Texas – sú znakmi prudkých pohybov, ktoré prenášajú teplo z vnútra hviezdy na jej povrch.

Horúca plazma stúpa v svetlých stredoch “buniek”, ochladí sa a potom v tmavých kanáloch klesá pod povrch, čo sa nazýva konvekcia. V tmavých dráhach je podľa vedcov možné vidieť aj malé, svetlé škvrny magnetického poľa.

Daniel K. Inouye Solar Telescope stojí na vrcholee sopky Haleakala. Zdroj: wikipedia / Ekrem Canli

Predpokladá sa, že tieto jasné škvrny smerujú energiu do vonkajčích vrstiev slnečnej atmosféry – tzv. korón. Práve tieto škvrny môžu byť podľa vedcov dôvodom, prečo má koróna teplotu viac ako milión stupňov Celzia.

Daniel K. Inouye Solar Telescope stojí na vrchole sopky Haleakala a patrí k americkému National Solar Observatory (Národné solárne observatórium).

Mohlo by vás zaujímať