Spoločnosť Top Zahraničné

VIDEO Vedcom sa podarilo oživiť hlas múmie. Vypočujte si, ako znie

Vedcom sa podarilo zrekonštruovať hlas múmie. Zdroj: Leeds Museums and Galleries

LONDÝN – Britským vedcom sa pomocou modernej techniky – ako 3D tlač a počítačová tomografia – podarilo zrekonštruovať hlas tritisícročnej múmie. Akoby k nám kňaz Nesyamun prehovoril z ďalekej minulosti.

 

Rekonštrukcia hlasu bola možná iba vďaka tomu, že Nesyamunova múmia, ktorá je od roku 1823 uchovávaná v múzeu v anglickom meste Leeds, je mimoriadne dobre zachovaná. A to najmä štruktúra úst, hrtana a hltana.

Rekonštrukcia hlasového ústrojenstva 3D tlačou

Tím vedcov vedených Davidom Howerom z University of London najskôr zabalzamované telo Nesyamnu, ktorý bol kňazom v chrámovom komplexe Karnak neďaleko Théb, preskúmal pomocou počítačovej tomografie. Tak mohol presne odmerať hlasový trakt a následne pomocou 3D tlače vytvoriť jeho detailnú podobizeň. 

Oživili hlas

Vedci takto vytvorený umelý hlasový trakt vybavili elektronickým hrtanom a dokázali tak oživiť jeho hlas. Zatiaľ je to iba jeden zvuk, ktorý foneticky znie ako niečo medzi dvoma anglickými slovami “bed” (posteľ) a “bad” (zle). Vedci zatiaľ nedokázali vygenerovať slová ani vety, informoval Telegraph.

V súčasnosti nie je možné urobiť viac, pretože na reprodukovanie plynulej reči by bolo potrebné poznať viac o spôsobe, ako kňaz a jeho súčastníci naozaj rozprávali. Vedcom sa napokon aspoň podarilo splniť Nesyamunovo prianie dokumentované na jeho sarkofágu, prehovoriť po smrti.

Hlasové ústrojenstvo vytvorené 3D tlačou. Zdroj: Leeds Museums and Galleries