Domáce Kauzy Spoločnosť

Transparency International Slovensko sklamanie neskrýva. Dôvodom je Kočner

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Je to sklamanie, že Súdna rada SR ako najvyšší poradný orgán justície nebola schopná zaujať v prípade zhabaných mobilných telefónov sudcov zásadnejší postup. Pre agentúru SITA takto okomentoval Ľuboš Kostelanský z Transparency International Slovensko (TIS) rozhodnutie súdnej rady z pondelka 30. septembra. Na zasadnutí sa jej členovia uzniesli, že v prípade zásahu polície voči sudcom zriadia vlastnú päťčlennú komisiu, ktorá prípad preverí.

 

V TIS dúfajú, že nejde len o stratégiu, ako zahrať do starena záležitosť, ktorá vrhá veľmi nepriaznivé svetlo na justíciu. Očakávajú, že práca komisie prinesie hmatateľné výsledky. Vlastné komisie nie sú novinkou, obdobne súdna rada postupovala aj v prípade výkladu sudcovskej etiky či správaní sa sudcu Štefana Harabina.

TIS na jednej strane oceňuje postup súdnej rady v prípade zásahu polície voči sudcom, na druhej strane dodáva, že stanovisko mohlo byť aj ráznejšie. „Rozhodnutie rady využiť svoje kompetencie a zriadiť vyšetrovaciu komisiu považujeme za správne. Chceme veriť, že nejde len o stratégiu, ako zahrať do starena záležitosť, ktorá vrhá veľmi nepriaznivé svetlo na justíciu. Očakávame, že práca komisie prinesie v primeranom čase hmatateľné výsledky a jej členovia urýchlene preveria minimálne etickú rovinu údajného konania sudcov,” uviedol Kostelanský. Dodáva, že je pre TIS sklamaním, že Súdna rada a jej predsedníčka neboli schopní zaujať spoločný postoj k mimoriadne vážnym podozreniam smerujúcim ku konkrétnym sudcom, ktoré značne rozrušili verejnosť. „Justičná elita takto premeškala príležitosť vyslať signál, že takéto konanie ich kolegov – sudcov, ak k nemu došlo, je aj pre nich neprijateľné,” povedal analytik TIS.

Komisia riešila aj správanie sudcu Štefana Harabina. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Súdna rada už vlastné komisie zriaďovala aj v minulosti, napríklad v prípade výkladu sudcovskej etiky. Po istom čase tieto komisie prijali stanoviská, pričom skôr slúžili ako odporúčania. Oproti prípadom porušenia sudcovskej morálky či etiky je prípad zásahu Národnej kriminálnej agentúry voči niektorým sudcom omnoho zásadnejší. Mobilné zariadenie totiž vydala polícii aj bývalá štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Monika Jankovská, ktorú do pozície nominovala strana Smer-SD. V novodobej histórii Slovenska ide vôbec o prvý medializovaný prípad zásahu orgánov činných v trestnom konaní voči súdnej moci pre podozrenie z páchania závažnej trestnej činnosti. O nej hovorí viac uznesenie vyšetrovateľa, ktoré je dostupné na internete. V ňom sa síce neuvádzajú konkrétne mená, ale sú v ňom obsiahnuté podozrenia z prijímania úplatku, zneužití právomocí verejného činiteľa či ovplyvňovania súdnych rozhodnutí.

Denník N dnes zverejnil údajný prepis komunikácie v aplikácii Threema medzi Jankovskou a Marianom Kočnerom. Podľa zverejnených správ mala bývalá štátna tajomníčka ovplyvňovať v prospech obvineného podnikateľa sudkyňu Zuzana Maruniaková v kauze zmeniek televízie Markíza. Maruniaková mala Marianovi Kočnerovi vyhovieť bez toho, aby vôbec skúmala podpis niekdajšieho šéfa a spolumajiteľa televízie Pavla Ruska. Jankovská označila informácie o jej komunikácii s obvineným Marianom Kočnerom za „veľký blud“ a „podvrh“.