Domáce Kauzy Top

Jankovská a Kočner opäť na scéne: Nech robí, čo má. Lebo skončí na Kuciaka

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Kočnerova Threema je opäť na scéne. Znova sa pritom jedná o jeho správy s už bývalou štátnou tajomníčkou Monikou Jankovskou. Tá opustila svoj post na ministerstve spravodlivosti potom, čo jej polícia zhabala mobilný telefón. Jankovská vtedy tvrdila, že si s Kočnerom nepísala a ani ho nepoznala. Správy z Threemy však naznačujú, že klame. 

 

Prepis komunikácie má k dispozícií Denník N. 

Kočner si mal s Jankovskou písať súkromne, ale aj “pracovne”. Okrem dovoleniek spolu riešili najmä kauzu zmenky. Jankovská mu mala u dvoch sudkýň vybavovať hladký priebeh kauzy a všetky tri mali za to dostať províziu.

Kočner mal podľa denníka Jankovskú uloženú pod menom Jakub, tak sa volá jej syn. Polícia má k dispozícii približne 6 – tisíc správ, ktoré si medzi sebou vymenili. Správy by pritom mali sedieť so skutočným pohybom Jankovskej, ktorý sa dá overiť. Napríklad keď Kočnerovi písala, že ide do Michaloviec otvoriť zrekonštruovanú budovu súdu, skutočne tam aj bola. Rovnako sedí opis dovolenky, o ktorej písala s fotkami jej exmanžela na sociálnych sieťach. Práve takáto rekonštrukcia môže byť pre políciu užitočná, vďaka tomu môžu stotožniť meno “Jakub” s osobou Jankovskej.

Marian Kočner na pojednávaní v kauze zmenky TV Markíza. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Najpodstatnejšie však je, že práve Jankovská mala byť Kočnerovou hlavnou spojkou na sudkyňu Zuzanu Maruniakovú. Tá v apríli 2018 rozhodla, že jedna zo zmeniek je pravá a že Markíza má Kočnerovi zaplatiť. Jej pravosť pritom neskúmala. Zo správ údajne vyplýva, že Maruniaková jednala na pokyn Jankovskej, ktorá jej hovorila, na kedy má vytýčiť pojednávanie ale aj to, ktoré dôkazy má pripustiť.

“Nech máme zarobené”

Proces v kauze zmenky je už na súde a prebieha hlavné pojednávanie. O týchto prepojeniach zrejme netušil ani samotný prokurátor Ján Šanta, ktorý v tomto prípade zastupuje štát.

“Dnes podrobili na katedre papiera CHTF STU zmenku spektrálnej analýze, urobili rozbor zloženia papiera, v utorok idem ešte na nejakú špeciálnu analýzu. Zatiaľ je výsledok, že zmenka je MINIMÁLNE 15 ROKOV STARÁ !” mal písať Kočner Jankovskej s tým, že “snáď by to mohlo Zuzku presvedčiť, aby sa pohla”. 

Marian Kočner na pojednávaní v kauze zmenky TV Markíza. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Neskôr na vytýčenie hlavného pojednávania naliehal opäť. “Zájdeš za tou Zuzou prosím? Dnes by bol kupec na zmenky, stačilo by mu prvostupňové rozhodnutie. Nedáva síce veľa, ale hneď… Keď bude znalecký, tak Zuza by mohla rozhodnúť. Nech už sa niečo konečne pohne. Vianoce za dverami,” prosil vraj Kočner Jankovskú.

Po regionálnych voľbách chcel procesy cez Jankovskú opäť popohnať. “Takže treba zabrať so Zuzou, nech máme aspoň zarobené, lebo po voľbách už to nebude možné, je reálny kupec. Stačí mu jedno právoplatné rozhodnutie, nech nám uvoľní zmenku, a do 10 dní má posudok. A na január môže vyhodiť pojednávanie,” písal Kočner.

“Prišiel čas splatiť dlh”

Sudkyňa Maruniaková sa podľa správ dostala na svoje miesto práve vďaka Jankovskej. Za rozhodnutie v kauze zmenky mala zobrať peniaze, napriek tomu však zrejme nebola úplne presvedčená, že robí dobre. “Ja som z nej urobila to, čo je a prišiel čas splatiť dlh!!!!! Sľúbila to a sama dala návod a postup, ktorý si dodržal. Tak prišiel čas, aby teraz ona dodržala, čo sľúbila!” mala písať Jankovská Kočnerovi pred hlavným pojednávaním v zmenkách. Kočner nechcel, aby Maruniaková pojednávanie odročila a vraj “ak tak, tak 22.” Pojednávanie bolo odročené na 22. februára, vtedy však na súde niekto nahlásil bombu a odročili ho opäť.

26. februára, keď médiá informovali o smrti Jána Kuciaka, sa Kočner večer pýtal Jankovskej ako je na tom “Zuza”. Neskôr dodal: “Tak nech robí, čo má. Lebo skončí na Kuciaka.” 

Maruniaková skutočne rozhodla v prospech Kočnera. Ten sa z rozsudku tešil s písal o tom aj Jankovskej. “Tak prvé kolo máme. Ďakujééééém.”

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Jankovská hovorí o podvrhu

Samotná Monika Jankovská pre TASR uviedla, že ide “o blud a podvrh”. Podľa nej po Slovensku koluje hneď niekoľko verzií tejto komunikácie. “Podnikám všetky potrebné právne kroky na svoju obranu,” uzavrela.

Na celú situáciu už zareagoval aj minister spravodlivosti Gábor Gál. “Ak je pravdou to, že tieto prepisy sú poskytnuté médiám z trestných spisov, a teda nimi disponujú orgány činné v trestnom konaní, mali by okamžite vzniesť obvinenie,” hovorí Gál.

Proces o zmenkách, o ktorom sa údajne dohadoval Kočner s Jankovskou, bol ešte civilný spor. Kočner vtedy žiadal v prvom rade Pavla Ruska a v druhom rade Markízu, aby mu vyplatili viac ako 8 – miliónov eur za jednu zo zmeniek, ktorú s Ruskom údajne podpísali ešte v roku 2000. Maruniaková rozhodla v jeho prospech, Markíza sa však odvolala. Na krajský súd sa už však prípad nedostal, polícia totiž začala trestné stíhanie. Dnes sú Kočner a Rusko obžalovaní z podvodu. Podľa prokurátora sa mali dohodnúť a sfalšovať zmenky. Mali sa snažiť podviesť Markízu a získať od nej peniaze.

Viac o kauze zmenky si môžete prečítať TU.