Bratislava Domáce Regióny

Spálený trávnik už nezachránili, vymenili ho za nový. Mesto chce zeleň kontrolovať

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Spálený trávnik sa nepodarilo zachrániť. Napriek snahe developera, ktorý renovuje Námestie slobody v Bratislave, museli trávnatý koberec pri fontáne vymeniť. Z dôvodu vysokých horúčav a nedostatku vody totiž vyschol. Trávnik za niekoľko tisíc eur tak museli úplne vyhodiť a nahradiť  ho novým kobercom. Mesto aj dodávateľ ho chcú viac kontrolovať. 

 

Začiatkom mesiaca položil developer HB Reavis, ktorý sa stará o renováciu Námestia slobody, trávnatý koberec. Ten sa nachádzal pri fontáne Družba, avšak iba tri dni po tom, ako ho položili, vyschol. Dôvodom boli vysoké teploty a fakt, že od položenia nebol zavlažený. Automatický zavlažovací systém, ktorý sa mal starať o polievanie trávnika, mal technicky zlyhať. Situáciu si developer HB Reavis všimol až po víkende, kedy z trávnika ostala iba pustatina. Trávnik sa snažili zachrániť intenzívnym zavlažovaním po dobu štyroch dní a developer sa zaručil, že ak sa trávnik “nespamätá”, na vlastné náklady ho vymenia.

Kontrast medzi dvomi trávnatými plochami udieral do očí. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

“Od začiatku revitalizácie Námestia slobody, ktoré je mimochodom najväčším bratislavským námestím, máme za sebou množstvo aktivít. Organizačne aj finančne sme prispeli k realizácii medzinárodnej architektonickej súťaže. Na základe víťazného návrhu sme pripravovali projektovú dokumentáciu štúdie, realizovali sme obnovu zelene (trávniky a stromy) na celkovej ploche 5 tisíc metrov štvorcových. Naše občianske združenie Dobré miesto, ako hlavný partner, prispelo na revitalizáciu priestoru sumou 500 tisíc eur,” uviedla PR manažérka spoločnosti Martina Jamrichová.

Kontrola mesta

Začiatkom týždňa začala firma vyprahnutý trávnik vymieňať za nový. “Včera bola dokončená výmena nového trávnika za starý na náklady dodávateľa, rovnako bola nanovo nastavená a otestovaná závlaha, ktorá funguje už bez problémov. Zrealizovali sme aj závlahové jamy okolo stromov, situáciu bude v najbližsích dňoch monitorovať dodávateľ. V nasledujúcich týždňoch bude prebiehať kosenie trávnika na tri fázy a následne bude trávnik odovzdaný do správy mesta,” uviedla Jamrichová. Samotné mesto malo do nového trávnika vložiť nemalé peniaze, podľa hovorcu Petra Bublu má ísť až o 4 tisíc eur. Výmenu poškodeného trávnika za nový má podľa developera platiť dodávateľ. 

K situácii sa vyjadril aj samotný magistrát. Potvrdil slová Jamrichovej o tom, že trávnik bude do správy mesta prevzatý až po jeho tretej kosbe. Deklaroval však, že nielen zo strany dodávateľa, ale aj mesta, bude trávnik neustále kontrolovaný. “Prístup na trávnatú plochu bude umožnený návštevníkom až po adaptácii koberca, teda po cca. 2 až 3 týždňoch od položenia. Dovtedy bude okolo trávnika mobilné oplotenie,” vysvetlil. 

Začiatkom týždňa začali vymienať vyprahnutý trávnik za nový. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

HB Reavis okrem renovácie Námestia Slobody má pod palcom aj výstavbu novej autobusovej stanice na ulici Mlynské Nivy. Tam sú z dôvodu výstavby nového mestského bulváru od polovice februára rozsiahle obmedzenia nielen pre individuálnu, ale aj hromadnú dopravu. Podľa slov primátora majú s firmou uzatvorenú zmluvu o spolupráci, ktorá hovorí o revitalizácii námestia. Tú uzatvoril predchádzajúci primátor hlavného mesta Ivo Nesrovnal ešte 14. júla 2017.

Galéria
Developer a dodávateľ trávniku začiatkom týždňa vymenili vyprahnutý trávnik za nový. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
“Starému” trávniku nepomohlo ani intenzívne zavlažovanie. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Trávnik ohradili na 3 týždne plotom. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Nový trávnik sa teraz musí uchytiť, To bude trvať niekoľko týždňov. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Dodávateľ vymenil trávnik na vlastné náklady. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Trávnik je súčasťou revitalizácie Námestia Slobody. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Okrem trávnika vymenili aj pokazené zavlsžovacie zariadenie. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Trávnik osádzalli začiatkom týždňa. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Na revitalizácii Námestia slobody pracuje firma HB Reavis. S ňou podpísalo zmluvu ešte predchádzajúce vedenie. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Námestie slobody, ktoré navrhujú odbojári premenovať na Námestie Nežnej revolúcie. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Podľa vizualizácie bude v okolí fontány množstvo zelene. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Plocha pripomínala Saharu. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Dôvodom spálenia plochy bolo nefunkčnosť zavlažovacieho zariadenia. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
“Starému” trávniku nepomohlo ani intenzívne zavlažovanie. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Kontrast medzi dvomi trávnatými plochami bije do očí. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
navigate_before
navigate_next