Regióny Bratislava GPlus

Hanba pre Bratislavu. Čerstvo revitalizovaná zóna vyzerá, ako keby ju poliali kyselinou

BRATISLAVA – Už niekoľko týždňov prebieha v hlavnom meste na Námestí slobody revitalizácia, miesto pozitívnych ohlasov sa však Bratislavčania začali sťažovať. Dôvodom je trávnik, ktorý vyzerá, akoby ho niekto popolieval kyselinou. Pravda je taká, že jednoducho vyschol. Jeho osadenie však prebehlo iba minulý týždeň. Primátor Matúš Vallo sa za situáciu ospravedlňuje. 

 

Na sociálnej sieti sa objavila fotografia vyprahnutého trávnika na Námestí slobody v Bratislave, ktorý mali na miesto pri fontáne osádzať iba minulý týždeň. V blízkosti sa nachádza aj Úrad vlády. Na námestí sa však nachádza kontrast medzi jednou trávnatou plochou, ktorá nevykazuje žiadne formy spálenia, či vyprahnutosti, na druhej strane sa však nachádza práve trávnik, ktorý si vyslovene žiada vodu na záchranu.

Podľa primátora Matúša Valla trávnatú plochu na tomto území pokladal developer HB Reavis. Ide o rovnakú firmu, ktorá sa stará o výstavbu novej autobusovej stanice na Mlynských Nivách a podzemného kruhového objazdu na bratislavskom bulvári. Podľa slov primátora majú s firmou uzatvorenú zmluvu o spolupráci, ktorá hovorí o revitalizácii námestia. Tú uzatvoril predchádzajúci primátor hlavného mesta Ivo Nesrovnal ešte 14. júla 2017.

Pokazené zavlažovacie zariadenie

“Projekt je nekomerčnou iniciatívou spoločenskej zodpovednosti na podporu vyššej kvality života Bratislavčanov, skultúrnenia a skrášlenia Námestia slobody, vytvorenia priestoru plného zelene na oddych a realizáciu obyvateľov Bratislavy a jej návštevníkov, ako aj vytvorenia reprezentatívneho priestoru v blízkosti Úradu vlády a blízkych ministerstiev,” píše sa v zmluve uzatvorenej predchádzajúcim vedením. 

Primátor následne uvádza, že za vyschnutím trávnika je nefunkčnosť zavlažovacieho zariadenia, ktoré sa nachádza v zemi. Ešte pred osadením trávnika ho developer údajne vyskúšal, no zrejme prišlo cez víkend k jeho poruche. “Za ten čas sa trávnik dostal do stavu, ktorý momentálne všetci vidíme. Dohodli sme s developerom, že pokiaľ sa do 4 dní, kedy sa trávnik bude intenzívne zavlažovať, nechytí, developer zabezpečí jeho komopletnú výmenu,” deklaruje Vallo. Dodal, že realizáciu nemôže hlavné mesto prevziať, stane sa tak až po prvej kosbe nového trávnika. “Vzniknutá situácia nás mrzí,” uzavrel.

Výmena trávnika na náklady developera

K situácii sa pre Glob.sk vyjadril aj samotný developer. Čo sa týka samotného trávnika, podľa PR manažérky spoločnosti Martiny Jamrichovej bude trávnatý koberec znovu položený na náklady developera. “Od začiatku revitalizácie Námestia Slobody, ktoré je mimochodom najväčším bratislavským námestím, máme za sebou množstvo aktivít. Organizačne aj finančne sme prispeli k realizácii medzinárodnej architektonickej súťaže. Na základe víťazného návrhu sme pripravovali projektovú dokumentáciu štúdie, realizovali sme obnovu zelene (trávniky a stromy) na celkovej ploche 5 tisíc metrov štvorcových. Naše občianske združenie Dobré miesto, ako hlavný partner, prispelo na revitalizáciu priestoru sumou 500 tisíc eur,” uviedla Jamrichová. Dodala, že okrem zelene spevňovali aj plochu, či budovali workoutové ihrisko. Rovnako sa zaoberali aj otázkou možnej obnovy legendárnej fontány Družba.

Galéria
Na revitalizácii Námestia slobody pracuje firma HB Reavis. S ňou podpísalo zmluvu ešte predchádzajúce vedenie. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Námestie slobody, ktoré navrhujú odbojári premenovať na Námestie Nežnej revolúcie. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Podľa vizualizácie bude v okolí fontány množstvo zelene. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Kontrast medzi dvomi trávnatými plochami bije do očí. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
“Starému” trávniku nepomohlo ani intenzívne zavlažovanie. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Dôvodom spálenia plochy bolo nefunkčnosť zavlažovacieho zariadenia. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Plocha pripomínala Saharu. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Vyprahnutá plocha je tŕňom v oku okoloidúcich. Primátor sa za situáciu ospravedlňuje. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
navigate_before
navigate_next