Spoločnosť Top Zahraničné

Smrť kvôli elektronickej cigarete. Úrady majú prvú horúcu stopu

Elektronické cigarety sa dostali do podozrenia, že spôsobujú závažné ochorenie. Zdroj: pixabay

WASHINGTON – Záhadné ochorenie pľúc si v USA vyžiadalo už dve obete, u ďalších stoviek ľudí sa prejavila choroba. Do podozrenia sa preto dostala elektronická cigareta. Práve ona mala vyvolať závažné zdravotné problémy. Teraz sa objavila horúca stopa, ktorá odhaľuje, že ťažkosti mala fajčiarom spôsobiť určitá konkrétna zložka v týchto cigaretách. Je iróniou, že práve táto látka, ktorá sa získava z vitamínu, môže byť príčinou smrteľných symptómov.

 

Po tom, ako zomreli dvaja používatelia elektronických cigariet a u asi 200 ďalších vypuklo záhadné ochorenie pľúc, americká agentúra FDA (Food and Drug Administration) začala tieto výrobky podrobnejšie skúmať. Látkou, ktorá sa dostala do hľadáčika a ktorá sa nachádza v náplniach (tzv. liquid), ktoré sa odparujú, má byť olej získavaný z vitamínu E. Vyšetrovatelia našli vo vzorkách produktov z marihuany acetát vitamínu E. Práve tie pacienti predtým fajčili. V niektorých amerických štátoch je totiž povolený predaj výrobkov na báze marihuany (THC).

Vitamín E sa prirodzene vyskytuje v rôznych potravinách, ako sú oleje alebo orechy. Ako informoval Washington Post, môže byť táto látka kvôli svojej molekurálnej štruktúre pri vdýchnutí nebezpečná.

Úrady začali podrobnejšie skúmať možné následky tzv. vapingu (používanie elektronických cigariet). Zdroj: Glob.sk

Nutné ďalšie skúmanie

Samotná FDA sa k týmto informáciám priamo nevyjadrila. Vysvetlila, že je potrebných viac údajov, aby bolo možné lepšie pochopiť súvislosť medzi hlásenými prípadmi ochorenia a konkrétnymi výrobkami a substanciami. “Ani jedna látka, vrátane acetátu vitamínu E, nebola identifikovaná vo všetkých vzorkách,” uviedla agentúra. Zloženie látok vo vzorkách, ktorých FDA dostala už viac ako 100, je len jedným kúskom skladačky. Vyšetrovanie preto pokračuje ďalej.

Sú elektronické cigarety naozaj nebezpečné? Zdroj: Glob.sk

Pacienti užívali náplň s THC

Informácie o pľúcnych ochoreniach po používaní elektronických cigariet sa v USA v posledných týždňoch množia. V Spojených štátoch sa medzičasom vyskytli dve úmrtia a viac ako 200 ľudí ochorelo. Príznakmi choroby sú ťažkosti s dýchaním, dýchavičnosť a bolesť v hrudníku, ale aj problémy s tráviacim traktom, ako sú hnačky a zvracanie. Mnoho postihnutých predtým fajčilo tekutinu obsahujúcu psychoaktívnu účinnú látku THC nachádzajúcu sa v marihuane.

Vyšetrovanie vplyvu elektronických cigariet na zdravie človeka pokračuje. Zdroj: pixabay