Spoločnosť Top Zahraničné

Fajčiari, pozor! Elektronické cigarety spôsobujú novú nebezpečnú chorobu pľúc, varujú lekári

Odborníci si myslia, že medzi novou nebezpečnou chorobou pľúc a používaním elektronických cigariet exstuje zreteľná súvislosť. Zdroj: pixabay

WASHINGTON – Úrady zdravotníctva v USA skúmajú záhadnú novú chorobu pľúc, ktorú má vyvolávať používanie elektronických cigariet. V 14 štátoch sa objavilo 100 takýchto podozrivých prípadov, z toho najmenej 31 bolo potvrdených. Pacientov dopravili do nemocníc, niektorí z nich potrebovali intenzívnu starostlivosť a dokonca aj umelú pľúcnu ventiláciu.

 

Záhadné ochorenie pľúc bolo zaznamenané najmä u dospievajúcich a mladých dospelých ľudí, napísal Washington Post. V súčasnosti nie je jasné, či sa úplne uzdravia. Postihnuté osoby sa pred hospitalizáciou sťažovali na ťažkosti s dýchaním, dýchavičnosť a ostré bolesti v hrudníku. Medzi príznaky patrí aj horúčka, kašeľ, nevoľnosť a hnačka.

Úrady zdravotníctva skúmajú pôvod choroby v niekoľkých štátoch USA. Predpokladá sa súvislosť s používaním elektronických cigariet. Stále však nie je jasné, či ochorenie vyvolávajú samotné elektronické cigarety, alebo určité zložky používaných nikotínových tekutých náplní.

Tekutá náplň do elektronických cigariet. Zdroj: Glob.sk

Pacienti používali rôzne náplne

Pred vypuknutím choroby užívali pacienti v elektronických cigaretách rôzne substancie – nikotínové tekutiny, koncentráty marihuany ale aj náplne vlastnej výroby. Úrad zdravotníctva vydal formálne varovanie k tejto chorobe a informoval lekárov o jej symptómoch.

Elektronické cigarety sa už niekoľko rokov tešia veľkej obľube. Považujú sa za menej škodlivú náhradu klasických cigariet. Používajú ich najmä mladší ľudia. Zariadenia pomocou vyhrievacieho telieska ohrievajú tekutú náplň obsahujúcu nikotín, ktorá je spravidla zmiešaná na báze glycerínu, čo spôsobuje jej odparovanie. Paru potom vdychuje užívateľ.

Varovanie pred neoficiálnymi náplňami

Záujmové zastúpenie American Vaping Association odhaduje, že v USA je desať miliónov užívateľov elektronických cigariet a neverí, že túto chorobu vyvolávajú oficiálne produkty. “Zdá sa pravdepodobnejšie, že produkty, ktoré poškodzujú pľúca, sú tekutiny vyrobené amatérmi z ulice, ktoré namiesto nikotínu obsahujú THC (zložka marihuany) alebo iné ilegálne drogy.” Najväčší výrobca elektronických cigariet Juul uisťuje, že ich firma využíva spoľahlivé bezpečnostné monitorovacie systémy.

Elekronické cigarety sa tešia veľkej obľube. Zdroj: Glob.sk

Podľa štúdie elektronické cigarety menej škodia

Štúdia National Academies of Sciences z januára roku 2018 potvrdila, že elektronické cigarety sú naozaj menej škodlivé ako tie klasické. Ale aj napriek tomu predstavujú zdravotné riziko. Vtedy sa objavil mierny nárast kašľa a dýchavičnosti, ale aj zvýšené riziko astmatických záchvatov. V štúdii s laboratórnymi zvieratami sa tiež preukázalo zvýšené riziko rakoviny z elektronických cigariet.

Výskum dôsledkov používania elektronických cigariet je len na začiatku. “Nemáme ešte veľa skúseností, aby sme mohli tínedžerov uistiť, že to nie je nebezpečné,” uviedla lekárka Emily Chapmanová z detskej nemocnice v Minnesote.

Ťažká diagnostika

Ona sama liečila pacientov trpiacich touto novou chorobou. “Prípady sa dajú veľmi ťažko diagnostikovať, pretože príznaky najprv pôsobia ako obyčajná infekcia, ale môžu viesť k ťažkým komplikáciám a dlhodobému pobytu v nemocnici.” Liečba antibiotikami a prísunom kyslíka sa u niektorých pacientov ukázala ako nedostatočná, niektorí z nich museli byť napojení na umelú pľúcnu ventiláciu, pretože im zlyhal dýchací systém.

Chapmanová vidí zreteľnú súvislosť medzi novou chorobou a elektronickými cigaretami. “Myslím si, že je dôležité si uvedomiť, že mnohí považujú výpary z elektronických cigariet za bezpečné, i keď o tom v skutočnosti takmer nič nevieme,” dodala Chapmanová.

Svoje o novej chorobe vie Dylan Nelson z amerického štátu Wisconsin. Zdroj: SITA/AP

Muž musel byť uvedený do umelého spánku

Svoje o novej chorobe vie Dylan Nelson z amerického štátu Wisconsin. Tiež sa cítil byť chorý po tom, keď si párkrát potiahol z elektronickej cigarety s náplňou obsahujúcou THC. O pár dní už nevedel dýchať. Symptómy sa zhoršovali. V pľúcach sa mu začala hromadiť tekutina a lekári ho museli uviesť do umelého spánku.

Medzičasom sa už zotavil a v júli ho prepustili domov. “Stále má poškodené pľúca a srdce,” povedala jeho matka pre agentúru AP.