Domáce Politika Top

Problém Matovičovej vlády. Kto nateraz povedie rezort diplomacie, je otázne

Ivan Korčok. Zdroj: TASR / Dano Veselský

BRATISLAVA – Už túto sobotu má prezidentka Zuzana Čaputová menovať novú vládu Igora Matoviča. Líder OĽaNO o jej personálnom obsadení informoval verejnosť iba včera, pričom oznámil, že novým ministrom zahraničných vecí má byť skúsený diplomat Ivan Korčok. Toho do funkcie navrhla strana SaS, ktorá má rezort v gescii.

 

Ivan Korčok od septembra 2018 zastáva post veľvyslanca v Spojených štátoch amerických. Podľa zákona člen vlády nesmie vykonávať inú platnú funkciu, povolanie alebo podnikateľskú činnosť a nesmie byť členom orgánu právnickej osoby. Tiež nemôže byť poslancom parlamentu alebo sudcom. V praxi to teda znamená, že Ivan Korčok najskôr musí byť odvolaný z postu veľvyslanca, až potom môže byť menovaný do funkcie ministra.

Odvolať veľvyslanca môže minister zahraničných vecí. Avšak doteraz tak v Korčokovom prípade neurobil. “Táto úloha prislúcha budúcemu kabinetu,” uviedol hovorca ministerstva Juraj Tomaga.

Ako nám vysvetlil zvolený poslanec a avizovaný štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus, takýto krok by totiž vytvoril diplomatický problém. Ivan Korčok sa totiž stále kvôli opatreniam v súvislosti s koronavírusom nachádza v Spojených štátoch amerických. Pokiaľ by bol z funkcie odvolaný v čase, kedy je na americkej pôde, jeho pobyt v USA by sa stal v podstate nelegálny.

Korčok tak najskôr musí prísť na Slovensko, až potom môže odovzdať poverovacie listiny a  vo funkcii veľvyslanca oficiálne skončiť. Jeho dištančné menovanie do funkcie ministra zahraničných vecí, ktoré sa pôvodne malo zvažovať, tak nie je možné.

V sobotu tak musí byť poverený vedením rezortu diplomacie dočasne iný člen vlády. Ten bude následne musieť Ivana Korčoka odvolať z funkcie veľvyslanca, aby ten mohol byť menovaný za ministra.

Vo veci sme kontaktovali aj stranu SaS, ktorá Korčoka do funkcie navrhla. Hovorkyňa Katarína Svrčeková nás uistila, že o situácii vedia a majú pripravené jej riešenie. To však konkretizovať nechcela.

Podľa našich informácií by sa dočasným šéfom diplomacie mohol stať Richard Sulík. Ten bude v novej vláde zastávať post prvého podpredsedu vlády pre ekonomiku a ministra hospodárstva.

 

Prezidentka novú vládu vymenuje už túto sobotu. Zdroj: TASR / Michal Svítok

Menovanie by bolo aj tak bez Korčoka

Ivan Korčok, ktorý sa aktuálne nachádza v Spojených štátoch amerických, by sa sobotného aktu menovania novej vlády okrem toho nemohol osobne zúčastniť ani v prípade, že by post veľvyslanca už nezastával. Dôvodom je hrozba šírenia nového koronavírusu označeného ako COVID-19. Podľa aktuálne platných opatrení na Slovensku musí každý, kto príde do krajiny zo zahraničia, stráviť povinne dva týždne v karanténe. Vzťahuje sa to aj na Korčoka.

Mohlo by vás zaujímať: