Domáce Politika Kauzy Top

Matovičov minister vnútra skončil v cele a roky chodil po súdoch. Kto je Roman Mikulec?

Roman Mikulec. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Prekvapenie na záver. Jeden z kľúčových rezortov v novej vláde povedie človek, ktorý nemá s vrcholovou politikou, ani samotným ministerstvom vnútra, žiadne skúsenosti. Igor Matovič mnohých zaskočil, keď oznámil nomináciu bývalého šéfa vojenských tajných Romana Mikulca do funkcie ministra vnútra.

 

Otázka, kto bude nominovať nového ministra vnútra, rezonovala ešte pred voľbami. Už v tom čase vedenie jedného z kľúčových rezortov budilo pozornosť a záujem dostať ho po voľbách do svojich rúk netajili ani kandidujúce politické strany. Samotná prezidentka Zuzana Čaputová musela napríklad odpovedať na otázku, či by súhlasila s tým, aby ju prípadne obsadila strana Za ľudí na čele s obvineným Andrejom Kiskom. Hlava štátu vtedy vyhlásila, že pri menovaní ministrov bude opatrná, čím len podčiarkla, o ako dôležité kreslo ide.

Dve mená

Po volebnej noci už bolo jasné, že rozdávať karty bude Igor Matovič, ktorého hnutie OĽaNO získalo viac ako 25 percent hlasov a bolo jasným víťazom. Líder hnutia preto začal viesť diskusie o zostavení novej štvorkoalície, ktorú by spoločne s nimi tvorili Sme rodina, SaS a Za ľudí. Oficiálne sa počas rokovaní ani jedna zo strán nechcela k personálnym otázkam či konkrétnemu rozdeleniu rezortov veľmi vyjadrovať, no to, že ministerstvo vnútra bude mať v rukách víťazné OĽaNO, sa ukazovalo byť viac než jasné. Od začiatku sa pritom špekulovalo najmä o dvoch menách.

Prvým adeptom na riadenie silového rezortu bol bývalý novinár a hovorca ministerstva v čase, keď ho riadil Daniel Lipšic, Gábor Grendel. Práve jeho meno sa v kuloároch spomínalo najčastejšie, operovali s ním viaceré médiá a „off record“ ho ako ministra vnútra uvádzali aj niektorí politici. Až do včera bol favoritom na tento post. Grendel bol za poslanca zvolený už v roku 2016 na kandidátke OĽaNO-NOVA. Počas uplynulých štyroch rokov pôsobil ako predseda výboru na kontrolu činnosti SIS a člen výboru pre obranu a bezpečnosť. Aktuálne je stále obžalovaný za to, že mal údajne ako hovorca rezortu vnútra novinárom vyzradiť citlivé informácie týkajúce sa účtov Mariana Kočnera.

Druhé meno, ktoré sa spomínalo v súvislosti s funkciou ministra vnútra, bolo meno bývalého vyšetrovateľa Lukáša Kyselicu. Ten je verejnosti známy najmä z pôsobenia vo vyšetrovacom tíme Gorila, ktorý riadil. V lete minulého roka oznámil svoj odchod do civilu. Krátko na to bolo oznámené, že bude číslom tri na kandidačnej listine strany OĽaNO. Na ministerstve vnútra má teraz robiť dvojičku samotnému ministrovi.

Tým bude na prekvapenie mnohých bývalý šéf vojenskej spravodajskej služby Roman Mikulec. Práve človek, ktorý pôsobil mimo ministerstva vnútra, tam môže priniesť iný, možno zdravší pohľad,” vysvetlil Matovič svoj prekvapivý výber. Urobil tak aj s ohľadom na to, že Mikulec bude v aktuálnych časoch šéfovať aj krízovému štábu. “Na post ministra vnútra nasadzujeme plukovníka, vojaka, ktorý si svoju hodnosť zaslúžil tak, že preukázal svoje manažérske schopnosti a schopnosť viesť,” zdôvodnil dezignovaný premiér.

Igor Matovič sa do kresla ministra vnútra rozhodol posadiť Romana Mikulca. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Sedem rokov chodenia po súdoch

Mikulec v minulosti pôsobil vo vojenskom letectve ako stíhací pilot. Neskôr pracoval vo vojenskej spravodajskej službe, ktorú v čase vlády Ivety Radičovej aj viedol. Za jeho éry sa začalo preverovať podozrenie z tunelovania majetku vojenských tajných. Na machinácie poukázal práve Mikulec spoločne so svojím námestníkom Vladimírom Suchodolinským. Mikulec vo funkcii skončil v roku 2013, v čase, kedy bola už pri moci jednofarebná vláda Smeru-SD. V tom čase sa mala v jeho aute nájsť dôverná dokumentácia týkajúca sa fungovania vojenského spravodajstva.

Mikulec sa bránil tým, že micro SD karta mohla byť do jeho auta podstrčená ako pomsta za to, že poukázal na možné tunelovanie. Skončil však v policajne cele a bol obžalovaný pre prečin ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti. Na jeho obranu sa v tom čase postavil aj líder SaS Richard Sulík. Záležitosťou sa zaoberal Okresný súd Bratislava III. Ten ho nakoniec v júni 2018 oslobodil. Sudca v odôvodnení rozsudku okrem iného kritizoval aj postup samotnej polície pri prehliadke Mikulcovho auta. Verdikt v septembri 2019 následne potvrdil aj bratislavský krajský súd, ktorý bol v tomto prípade odvolacím súdom. Mikulec ukončenie stíhania označil za sedem rokov absurdných útrap a trval na tom, že išlo o pomstu za to, že poukázal na nekalé narábanie s verejnými prostriedkami. Tiež uviedol, že z konania voči nemu podozrieva príslušníka vojenského spravodajstva, ktorý mal podľa jeho slov spolupracovať s policajtom, ktorý kartu v jeho aute našiel.

Mikulec sa stal expertom strany OĽaNO na tajné služby a bezpečnostnú politiku. Na kandidátke hnutia mu patrilo číslo 13. Bol zvolený za poslanca a získal 7 435 preferenčných hlasov.

Mohlo by vás zaujímať: