Domáce Politika Top

Príbeh Dankovho stožiara pokračuje. Poznáme finálnu cenu

Pred parlamentom by mal do konca augusta vyrásť stĺp. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Prispieť na Dankov stožiar už nemôžete. Súčasne s tým, ako sa medializovali správy o tom, že šéf Národnej rady Andrej Danko plánuje vztýčiť pred parlamentom monumentálny vlajkový stožiar, nastolila sa otázka, po koľko sa daňoví poplatníci na tento nový symbol pred naším parlamentom poskladajú. Situácia nakoniec pred tromi týždňami vyústila do návrhu, že na jeho stavbu môže prispieť ktokoľvek. To však dnes skončila. Danko už má vraj vyzbierané dosť.

 

Finančná čiastka, ktorú ľudia poslali na účet Kancelárie NR SR, presiahla behom troch týždňov 60-tisíc eur. Táto suma by mala stačiť na pokrytie všetkých nákladov, ktoré so zriadením vlajkového stožiara súvisia. „Ubehli tri týždne, keď sme na základe záujmu verejnosti zriadili číslo účtu, cez ktorý mohli záujemcovia podporiť výstavbu stožiara. K dnešnému dňu je na účte toľko peňazí, koľko je potrebných na pokrytie všetkých nákladov vrátane vlajky, výroby stožiara, osadenia a všetkých stavebných prác,” povedal vedúci Kancelárie Národnej rady SR Daniel Guspan. “Kancelária NR SR je preto nútená dnes zastaviť prijímanie ďalších finančných darov,“ dodal.

Vďaka približne stovke prispievateľov, ktorí sú zväčša anonymní, by tak štátny rozpočet nemal tento Dankov nápad stáť nič. Práve naopak. Kancelária Národnej rady plánuje ešte nejaké financie vracať, a to tým prispievateľom, ktorí poslali peniaze medzi poslednými. Konečná suma nákladov by mala byť totiž “iba” 58 043 eur bez DPH.

Prispel Fico aj sám Danko

Zoznam všetkých darcov známy nie je. K tomu, že prispeli na Dankov nápad sa však prihlásila napríklad strana Smer-SD, ktorá naň dala 5-tisíc eur. Z vlastného vrecka prispel aj predseda sociálnych demokratov Robert Fico. Finančne sa na stavbe stožiara podieľa aj Andrej Danko a šéf Kancelárie NR SR Daniel Guspan. Obaja sa zložili po 9-tisíc eur. Našli sa však aj takí prispievatelia, ktorí akciu poňali s recesiou a Dankovi poslali symbolický jeden cent.

Takto nejako by to malo pred parlamentom vyzerať už o pár týždňov – vizualizácia vlajkového stožiara. Zdroj: FB SNS

Väčší ako u Orbána

To, že Danko chce postaviť pred parlamentom stožiar, ktorý svojou výškou tromfne aj ten v Budapešti sa ukázalo v polovici júla potom, ako pred budovu Národnej rady nabehli robotníci a vyhĺbili tam rozsiahlu jamu. Dôvodom, prečo sa stavba realizuje, je podľa Danka to, že stožiare držiace vlajky umiestnené na budove Národnej rady či na Bratislavskom hrade nie sú vyhovujúce z hľadiska bezpečnosti a musia byť odstránené.

Práce pred parlamentom sú v plnom prúde. Zdroj: Glob.sk

Zhotoviteľmi stavby sú firmy VHS-PS a ELV Product a.s. Ako vás už Glob.sk informoval, v prípade prvej menovanej ide o dcérsku firmu Váhostavu. Potom, ako sa o prípad začali zaujímať média predseda parlamentu Andrej Danko informoval, že zemné práce by mali vyjsť 16-tisíc eur a druhá časť stavby bola pôvodne 38-tisíc, no neskôrv mala byť znížená. “Nemalo by to byť viac ako 34-tisíc plus DPH,” uviedol. Okrem toho bude na stožiar potrebovať aj novú vlajku. Svojou veľkosťou zodpovedať výške 30 metrového vlajkového stožiara a zhotovená bude priamo na tento účel. Tie súčasné sú totiž na tak vysoký stožiar primalé. “Máme dve alternatívy,” povedal dnes Guspan. Jedna z nich je v rozmere 6 metrov x 9 metrov a druhá 4 metre x 6 metrov. To, ktorá z nich bude vhodnejšia, sa ukáže až potom, ako bude stĺp osadený.

Galéria
Práce pred Národnou radou SR sú v plnom prúde. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Pred parlamentom by mal do konca augusta vyrásť stĺp. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Predseda parlamentu Andrej Danko opäť hovorí o porušení koaličnej dohody. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
navigate_before
navigate_next