Domáce Politika Top

Danko na svoj stožiar chystá špeciálnu vlajku. Bude to opäť o veľkosti

Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Na veľkosti záleží. Vlajkový stožiar, ktorý dáva pred budovou parlamentu vztýčiť predseda Národnej rady Andrej Danko, sa bude môcť popýšiť aj adekvátne veľkou vlajkou. Tie, ktoré sú momentálne k dispozícii, totiž veľkosťou novému stožiaru nepostačujú. Jej rozmery zatiaľ známe nie sú, no ak by sme sa držali svetových štandardov, nad parlamentom by zavial trojfarebný kolos. 

 

Práce pred budovou Národnej rady by mali byť ukončené 31. augusta 2019. Po tomto dátume by nad Bratislavou mala zaviať vlajka, ktorá má svojou veľkosťou zodpovedať výške 30 metrového vlajkového stožiara. Zhotovená bude priamo na tento účel. Tie súčasné sú totiž na tak vysoký stožiar primalé. “Konkrétna spoločnosť, ktorá vlajku vyrobí, zatiaľ určená nie je,” povedal šéf tlačového oddelenia NR SR Tomáš Kostelník. Firma, ktorá vlajku vyrobí a dodá, má vzísť až z verejného obstarávania tak, ako to káže zákon. 

Pred parlamentom by mal do konca augusta vyrásť nový vlajkový stožiar. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Predpísanú veľkosť nemáme

To, aké rozmery by mala mať vlajka umiestnená na novom 30 metrov vysokom stožiari pred parlamentom, u nás žiaden zákon neuvádza. “Pomer veľkosti vlajky k dĺžke vlajkovej žrde alebo vlajkového stožiara nikde nie je stanovený,” uviedol predseda Heraldickej komisie ministerstva vnútra Ladislav Vrtel. Všeobecne sa však podľa neho odporúča, aby bol stožiar radšej vyšší ako nižší. “Pri vyššom stožiari je väčšia pravdepodobnosť silnejšieho viatia vetra a teda rozvinutia vlajky, čo je zmyslom jej inštalovania. Vlajkové stožiare majú svoj pôvod vo vysokých  lodných sťažňoch,” pripomína Vrtel.

“Pri príliš nízkom stožiari hrozí, že pri bezvetrí je koniec vlajky nepríjemne nízko, niekedy sa až dotýka zeme, čo je celkom neprípustné. Takže vždy radšej vyšší stožiar, ako nižší a veľkosť listu vlajky má byť taká, aby vlajka bola dostatočne zreteľná,” upozornil. Pozor treba tiež dávať na to, aby bol stožiar umiestnený dostatočne ďaleko od budovy, stromov či iných stožiarov, aby sa pri viatí list vlajky ničoho nedotýkal.

V Spojených štátoch amerických majú napríklad odporúčanie, aby sa dĺžka vlajky rovnala jednej štvrtine stožiara, na ktorom je umiestnená. Ak by sa tým riadili aj u Danka, na jeho stĺp by bolo nutné vyrobiť vlajku dlhú 7,5 metra. Kedže šírka má byť v pomer 2:3 k dĺžke, široká by musela byť 5 metrov.

Práce pred Národnou radou SR sú v plnom prúde. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Rozhodla cena

Súťaž na zhotoviteľa stožiara bola vyhlásená 31. mája 2019. Ako uviedla Kancelária NR SR, rozhodujúcim kritériom pre výber zhotoviteľa bola najnižšia celková cena zákazky. O výrobu a dodávku stožiara prejavili záujem dve firmy – ELV PRODUKT a.s. a A_STUDIO s.r.o. Čo sa týka už samotného osadenia stožiara, v tomto prípade dostala kancelária tri ponuky a to od spoločností VHS-PS, s.r.o., A_STUDIO s.r.o. a Špeciálne činnosti, s.r.o.

Ako najlepšie z toho vzišli  firmy VHS-PS a ELV Product a.s., ktoré výstavbu realizujú. Ako vás už Glob.sk informoval, v prípade prvej menovanej ide o dcérsku firmu Váhostavu.

Podľa Danka by pozemné práce mali vyjsť 16-tisíc eur. Druhá časť stavby bola pôvodne rozpočtovaná na 38-tisíc, no neskôr mala byť podľa šéfa parlamentu znížená. “Nemalo by to byť viac ako 34-tisíc plus DPH,” uviedol. Finálna cena však môže byť nakoniec úplne iná. “Keďže sú práce toho času v štádiu realizácie, skutočné náklady – cenu zákazky, ktorá býva objektívne nižšia ako je zadávaná suma objednávky, bude možné vyčísliť až po finalizácii a fakturácii reálne uskutočnených prác,” spresnili z parlamentu.

Môžete prispieť aj vy

Čiastkou 9-tisíc eur zároveň z vlastného vrecka prispel na výstavbu predseda parlamentu a rovnako tak aj šéf kancelárie Národnej rady Daniel Guspan. Ak však máte záujem, na výstavbu stožiara môžete prispieť aj vy. “Po záujme verejnosti o spolupodieľanie sa na výstavbe vlajkového stožiara pred budovou parlamentu, sa rozhodla Kancelária NR SR zverejniť číslo účtu a spôsob, ktorým môžu potenciálni záujemcovia prispieť formou darovania peňažných prostriedkov,” uviedli.

 

Galéria
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Práce pred Národnou radou SR sú v plnom prúde. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Pred parlamentom by mal do konca augusta vyrásť stĺp. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
navigate_before
navigate_next